Metoda: Total Physical Response

Metoda výuky jazyků TPR (Total Physical Response) je používána hlavně při výuce dětí, poslední dobou je však jako doplněk uplatňována i ve výuce dospělých. Jedná se o spojení cizího výrazu a určité pohybové reakce.

Metoda TPR se snaží napodobit přirozený proces učení se mateřskému jazyku u malých dětí, kdy rodiče na dítě hovoří a zároveň očekávají určitou reakci. Za každé správné pochopení, tedy vykonání příkazu, je dítě pochváleno a podpořeno k další aktivitě.

Podobný postup je aplikovatelný na studenty jazyků jakéhokoli věku, včetně dospělých. Studenti napodobují případně opakují, co lektor říká či dělá, a učí se tak významům slov bez jejich překládání. Snadno je takto možné porozumět zejména základním pokynům jako:

  • Stoupněte si.
  • Sedněte si.
  • Otevřete knihy.
  • Vezměte si tužku.
  • Ukaž mi…….

V hodinách se hojně využívá mimiky, názorných příkladů, příběhů a pohybové aktivity apod.

Tato metoda je zvlášť vhodná pro studenty na úrovni začátečníků či pro malé děti, které ještě neumí číst. Metodu lze však využít i v běžné hodině k povzbuzení unavených studentů pohybem.

Související články:

Co je metoda drillu?

Co je komunikativní metoda?

Co je Nepustilova metoda?

Co je sugestopedie nebo superlearning?

Angličtina pro děti – Helen Doron

Metoda: Act & Speak

Co je Callanova metoda?

Angličtina pro děti: metoda Wattsenglish

Jazykové kurzy pro děti

 

Potřebujete kvalitní překlad? Vybírejte z naší nabídky: tlumočení italština, překlady z angličtiny, překlad němčina a překlad španělština.

Přidat komentář