Co je Nepustilova metoda? 1

Tuto metodu výuky cizích jazyků vyvinul brněnský psycholog PhDr. Vladimír Nepustil. Základem je ucelené vysvětlení gramatiky pomocí tabulek v co nejkratším čase a její následné převedení do podvědomí pomocí drilových cvičení. Cílem výuky je co nejrychlejší „vstup“ studenta do jazyka, aby se mohlo pokračovat třetím krokem – četbou.

Koncepce metody

Metoda neslibuje zázračně rychlé naučení se jazyka, nýbrž rychlý vstup do něho a zvládnutí podstatných partií v co nejkratším čase. Pro tuto metodu je typické markantní zrychlení mezi 2. a 4. dnem výuky, kdy studenti „pochopí, že to, co jim dosavadní školství reprezentuje jako těžké a učí je až po mnoha měsících či letech studia, se ve skutečnosti dá pochopit, procvičit a ovládnout po několika hodinách“.

1. Gramatika

Veškerá gramatika nutná pro danou úroveň se proto probírá hned v prvních hodinách, nikoli v celém průběhu semestru.

2. Dril

Následná drilová část se soustřeďuje na zafixování těchto poznatků do praktické řeči s důrazem na užívané vazby aplikovatelné v aktivním řečovém projevu.

3. Četba

Jakmile je zvládnuta gramatická struktura jazyka, pokračuje student čtením textů a rozšiřuje si tak nenásilným způsobem slovní zásobu. Student je četbou motivován k dalšímu rozšiřování slovní zásoby a studium ho baví. Jak varuje samotný tvůrce této metody pan Nepustil – „Kdo nečte, zabíjí všechno, co se naučil. Bez četby se tato metoda vsakuje do písku!“

Výuka

Stejně jako všechny drilové metody, i tato je ve velké míře závislá na osobnosti lektora a na jeho schopnosti udělat drilová cvičení pro studenty vzrušující a téměř adrenalinovou částí hodiny.

Student v žádném případě nesmí sedět znuděně v lavici a automaticky přeříkávat neznámá slovíčka. Naopak – drilové části Nepustilovy metody by měly být spíše soutěží na rychlost. Lektor řekne otázku nebo českou frázi a okamžitě ukáže na jednoho ze studentů. Ten tímto dostává možnost být rychlejší než všichni ostatní a říci odpověď jako první. Pokud této šance okamžitě nevyužije a neřekne správnou odpověď, řekne ji celá třída, přičemž každý mluví svým vlastním tempem.

Související články:

Co je metoda drillu?

Co je komunikativní metoda?

Co je sugestopedie nebo superlearning?

Angličtina pro děti – Helen Doron

Metoda: Act & Speak

Metoda: Total physical response

Co je Callanova metoda?

Angličtina pro děti: metoda Wattsenglish

 

Máte nějaký tip na jinou zajímavou metodu výuky cizího jazyka? Máte s ní osobní zkušenost a chcete se o ni podělit se čtenáři? Napište nám do redakce! redakce@jazyky.com

 

Potřebujete kvalitní překlad? Vybírejte z naší nabídky: překlady angličtina, překlady italština, překlady do němčiny a překlad do ruštiny.

Jeden komentář k Co je Nepustilova metoda?

  1. Odpovědět Jana Valešová Říj 7, 2013 18.52

    Už měsíc chodím na kurzy pro začátečníky a snad poprvé v životě jsem pochopila kdy užít past simple nebo past perfekt. Máme zapálené a kvalitní lektory. Jsem s touto metodou opravdu spokojená!!!

Přidat komentář