Vyberte si jazykovku, která se nebojí svých studentů

Žijeme v informačně úžasné době. Všichni sdílí všechno se všemi; každý na internetu projeví svůj názor na každou drobnost. Využijte toho a před tím, než zaplatíte větší či menší kurzovné, najděte si recenze studentů na jazykovou školu, kam se chystáte nastoupit. Ať už máte tip od kamaráda nebo nebo jste si školu vybrali sami, vždy si zjistěte, co o ní píší její studenti.

Jak najít recenze, hodnocení, zkušenosti studentů

Nalezení informací je velmi snadné. Zadejte do Googlu “jméno školy” + slova jako “recenze, zkušenosti studentů, hodnocení, reference” a podobné. Vyjedou vám stránky, kde je o jazykové škole nějaká zmínka. Než zaplatíte drahý kurz, stojí za to si tyto postřehy přečíst a kriticky vyhodnotit. Bezobsažným výkřikům a hvězdičkám nevěnujte pozornost. Dívejte se, co se konkrétně studentovi líbilo a co kritizuje, a také jestli se určité pochvaly nebo výtky v recenzích školy nápadně často opakují. Věnujte pozornost stáří recenze, protože reference staré více než 3 roky ztrácí relevanci.

Proč chodit do školy s hodně recenzemi od studentů?

Kvalita školy stojí a padá na lektorech. Vedení dobré školy si lektory velmi pečlivě vybírá, trvale je dovzdělává, je schopné jim poskytnout patřičné zázemí i metodickou podporu. Ale odevzdáním studentů lektorovi práce nekončí. Vedení by mělo mít přehled o tom, co se děje v hodinách, průběžně s lektory konzultovat a naslouchat studentům. Být připraveno i na kritiku a umět na ni zareagovat, vše vysvětlit nebo pokud možno napravit. Takto proaktivní škola se na závěr kurzu nebojí svých studentů zeptat na názor a nechá se od nich na internetu ohodnotit. Jde zkrátka s kůží na trh.

Školy, které vědí, že budou od studentů chtít na konci výuky hodnocení, se podle toho také chovají. Jejich péče nekončí inkasováním školného, ale trvá po celou dobu výuky. I díky vstřícnosti personálu studenti často pokračují v navazujících kurzech několik let a nezdráhají se škole napsat pěkné reference. A právě ty zase do školy přitahují cílevědomé a inteligentní studenty, kterým záleží na kvalitě výuky, čtou recenze na internetu a věnují výběru školy čas. Úroveň školy tím dál roste. Navštěvovat školu, kde se vám snaží vyjít vstříc a kde vás inspirují i šikovní spolužáci, je radost.

Nedejte jen na letáky

Ze schránky se na vás sypou letáky, ve městě kličkujete mezi plakáty a je snadné se pro něco na místě nadchnout. Může to být nový model tabletu, koktejl na zhubnutí nebo převratná metoda výuky angličtiny. Nevybírejte ale podle letáků a ušetříte si zklamání. Za jazykový kurz dáte pěkných pár tisícovek, no co víc, strávíte na něm nemálo hodin svého života. Leták o škole neříká naprosto nic. Neriskujte, že skončíte na kurzu s nudným lektorem, jehož úroveň angličtiny je o lekci před vámi, obklopeni patnácti podobně otrávenými spolužáky, a po hodině se budete handrkovat s vedením neochotným cokoli řešit, přeřadit vás ani vám vrátit peníze. Nedejte proto jen na líbivé reklamní fráze a prověřujte. No vážně, koupili byste si dneska nový mobil nebo počítač jen podle toho, co o něm hlásá výrobce?

Reference jsou tedy pro jazykové školy velmi cenný artikl, zrovna tak jako jsou důležité pro výrobce spotřební elektroniky, eshopy, hoteliéry nebo majitele restaurací. Školy, které vnímají trendy doby a uvědomují si, jak význam referencí stále roste, své studenty ke zpětné vazbě povzbuzují a aktivně je žádají o napsání recenzí na internet. Vědomě si budují pozitivní internetovou stopu a dobré jméno v oboru. Nejde ale jen o marketing. Dobrá škola chce být ještě lepší a podněty od vlastních studentů, od pochvalných po ty kritické, jsou pro vedení inspirací, na čem dál stavět i co se snažit změnit.

Nikdo nechce chodit do školy, která se bojí svých studentů

Bohužel existuje řada škol, kterou studenti zajímají jen do té doby, než zaplatí kurzovné. Nekontrolují práci lektorů, nesledují postup skupiny, nezajímá se, jestli mají lektoři i studenti dobré podmínky pro efektivní výuku. Pravá ruka neví, co dělá levá. Vedení nad stížnostmi mávne rukou a místo snahy o řešení se problémy snaží ututlat. Takováto škola studenty o hodnocení raději aktivně nežádá a těch pár, co studenti sami iniciativně napíšou na internet, bývá často kritických. Pro školu s tímto přístupem jsou volně zveřejněné recenze na internetu obtížný hmyz, který by nejraději zamáčkla prstem. Většinu klientely tvoří tzv. prvostudenti – jakmile dochodí zaplacený kurz, řeknou si, že jednou stačilo, a jdou si hledat jinou, otevřenější jazykovku. Nikdo nechce chodit do školy, která se bojí svých studentů.

Existuje samozřejmě i pár kvalitních škol, které zatím sociální trend doby zcela nepřijaly a k volnému zveřejňování hodnocení svých studentů se staví opatrně. Dotazníky spokojenosti studentů si mnohdy dělají, ale jen interně. Používají je jako zpětnou vazbu pro zkvalitnění výuky, ale dát se všanc veřejně nechtějí. Daní za tuto malou transparentnost je, že noví zájemci o výuku nemají žádné vodítko pro výběr školy a to je právem odradí. Proč zbytečně riskovat volbou školy bez referencí?

Nedostatek referencí nepostřehnou studenti, kteří neumějí využít internet nebo jim je výběr kurzu jedno a jdou do první školy podle letáku ve schránce. Ti pak tvoří větší procento ve školách, které nemají pozitivní internetovou stopu. Když si tito studenti nedali ani práci s výběrem školy, tak jak to bude vypadat s jejich přípravou a studiem? V takové třídě ani sebelepší lektor neudělá zázraky a výuka bude stagnovat. S nízkou kvalitou studentů tak klesá kvalita výuky a dříve značková jazykovka se propadá a ani netuší, že se stala obětí nedostatku dobrých referencí; dobří studenti šli prostě jinam.

Pozor na neviditelné školy

Pokud se o škole skoro nikde nepíše, je to maximálně podezřelé. Proč o ní nikdo nepíše? Je to tak malá škola? Bojí se požádat o reference své studenty? Při jakékoliv negativní zmínce volá na provozovatele serverů a diskusních fór právníky, aby špatné reference stáhli? Pokud se o škole nikde nepíše, je to výrazný signál k tomu, jít o dům dál. Máte na výběr, tak proč riskovat.

Naopak školy, které se nebojí jít s kůží na trh a nabádají své studenty k psaní recenzí na svoji výuku, tím dávají signál, že se nemají čeho bát. Připravují výuku co nejlépe a stojí si za tím, co dělají. A i když se občas nezavděčí všem, umí se s tím vypořádat a poučit, aby byly ještě lepší. Mnohdy pak platí, že čím více referencí, tím větší otevřenost a vstřícnost školy ke studentům.

Nelekněte se kritických hodnocení

Většina studentů, pokud nejsou úplně nadšeni, tak sami od sebe škole žádné hodnocení nedají. Nechce se jim přemýšlet a psát, že to bylo takové normální. Čím výjimečnější zato výuka byla, tím spíš se o svůj neobyčejný zážitek budou chtít podělit.

V každé škole se ale objeví kritici, kteří se nebojí pojmenovat a zveřejnit i drobné problémy, na které při výuce narazili. Je potřeba si všimnout, jak škola na kritiku reaguje a zda se z ní poučila. Nejde se zavděčit všem, ale je znakem dobré školy, že bere kritiku studentů vážně, reaguje na ni a snaží se nabídnout řešení či kompromis.

Samostatnou kapitolou jsou věční nespokojenci se vším a všude. Jejich hodnocení není konkrétní; jde o bezobsažný výlev emocí ve stylu “vše bylo naprosto špatně”. Těchto lidí je naštěstí velmi málo, ale nenechají na škole nit suchou a jsou hodně slyšet. Svoji nespokojenost si zpravidla po dobu docházky do školy nechávali pečlivě pro sebe a vyřádili se až na internetu. Zpravidla mají osobní problém nebo jsou zklamaní ze svých výsledků. Mysleli si, že se jim učivo do hlavy nasouká tak nějak samo. Jejich příspěvky vůbec neřešte.

Recenze na www stránkách školy berte s rezervou

Jazykové školy si na své stránky umisťují doporučení od svých studentů. Poděkování od studenta je krásná odměna za náročnou práci školy i lektorů. Školy si recenze zveřejňují, neboť studenti odejdou a slova díků jsou jediné, co po nich škole zůstane. Autentičnost těchto referencí však nemůžete nijak ověřit. Pokud věříte škole, reference číst nepotřebujete, a pokud škole nevěříte, tak nebudete věřit ani recenzím, které si na své stránky sama umístí.

Směrodatnější jsou nezávislé weby, nad kterými škola nemá kontrolu a kde jsou v ideálním případě reference prověřovány třetí stranou. Nejširší škálou v České republice jsou necelé dva tisíce potvrzených referencí více než stovky českých jazykových škol, které jsou zveřejněny na oborovém portálu Jazykovky.cz.

Nebojte se ozvat

Pokud si podle recenzí vyberete tu nejlepší školu a pak se necítíte ve škole dobře, mluvte o tom. Zajděte za vedením školy, řekněte, že jste si ji vybrali podle skvělých recenzí a že chcete mít také tak úžasnou výuku, jako měli studenti před vámi. Vedení školy vám pomůže problém lépe pojmenovat a najít řešení, které může být velmi jednoduché. Ve většině případů je nespokojenost způsobena tím, že si nesednete s lektorem nebo se spolužáky nebo jste málo motivovaní, nejde vám příprava a sami jste z toho nešťastní. Nebo není vaše pokročilost taková, jakou ukázal rozřazovací test a buď se v hodinách nudíte nebo naopak nestíháte. Netrapte se a vyhledejte pomoc. Řešením může být přeřazení do jiné skupiny, individuální doučování nebo zcela individuální studijní program. Škola, které záleží na hodnocení od studentů, vám určitě vyjde vstříc a najde řešení. Největší chybou je se trápit, nechat narůstat nespokojenost a pak psát afektované recenze na internet.

Jste strůjci svého štěstí

Pokud má být vaše studium úspěšné, je třeba pro to udělat těchto 6 základních věcí:

  1. Najít a pojmenovat motivaci ke studiu.
  2. Vybrat si dobrou jazykovou školu (číst recenze, jít na ukázkovou hodinu).
  3. Roztřídit si lektory školy, ke kterým ANO a ke kterým určitě NE (pročíst seznam lektorů školy na internetu a navštívit krátké víkendové či konverzační kurzy).
  4. Pravdivě vyplnit rozřazovací test.
  5. Stanovit si pevný čas na domácí přípravu.
  6. V případě nespokojenosti se skupinou či lektorem kontaktovat vedení školy a problém hned řešit.

Přidat komentář