Co je sugestopedie?

Sugestopedie je v poslední době hojně zmiňovaná
metoda v učení se cizích jazyků. V čem spočívá, jak funguje a jak probíhá vyučovací hodina?

Sugestopedie je učební metoda vyvinuta v 70. letech bulharským vědcem Georgi Lozanovem, která je výrazně odlišná od klasických jazykových hodin v kurzech. Pomocí systému uvolňování napětí fyzického i psychického má umožnit studentům zlepšit svou paměť až o 50%.

Cílem Lozanovy sugestopedické výukové metody je navodit mozkové procesy podobné relaxaci nebo jogínské meditaci. Pomocí tohoto stavu je možné „rozšířit“ mysl a otevřít ji tak novým vjemům.

Sugestopedisté tvrdí, že dnes se mohou lidé naučit pomocí klasických metod okolo 80–100 slov denně v intenzivních kursech, ovšem v rámci Lozanovy metody se dá denně lehce osvojit 500 slov, a dá se naučit i 1000 slov denně, aniž byste zapomněli, co jste se naučili. Slibují nejméně 3x lepší výsledky v efektivitě a rychlosti učení a tvrdí, že studenti zvládnou minimálně 3x větší množství učiva než v klasických kurzech.

Dalším cílem je naučit studenta hovořit bez stresu z chyb, zvýšit studentovo sebevědomí a schopnost komunikovat. Výuka by měla být příjemná, bez stresu, hodiny jsou často doprovázeny hudbou a praktickými ukázkami.

Neméně důležitou součástí výuky je i smích, hravost a změna identity (na období kurzu si studenti vybírají jiné jméno, profesi i životní příběh, což jim dovolí experimentovat a dělat chyby,).

Výuka stimuluje levou i pravou hemisféru, je nedirektivní a  respektuje osobnost i způsob učení studenta. Hodiny by měly využívat všech smyslů a všech druhů paměti.

Rovněž učebna by ničím neměla připomínat klasickou třídu. Posluchači sedí v pohodlných židlích, na stěnách jsou plakáty, náčrty s právě probíranou gramatikou spolu s reprodukcemi.

Na tuto metodu se často odvolávají i výrobci některých výukových CD.

Posouzení, nakolik tato metoda může být účinná necháváme na vás. Máte zkušenosti s touto metodou? Prosím napište nám, rádi vaši zkušenost uveřejníme.

Související články:

Co je metoda drillu?

Co je komunikativní metoda?

Co je Nepustilova metoda?

Angličtina pro děti – Helen Doron

Metoda: Act & Speak

Metoda: Total physical response

Co je Callanova metoda?

Angličtina pro děti: metoda Wattsenglish

Jazykové kurzy pro děti

Přidat komentář