Tipy na letní cestování

Pokud se chystáte se do některé z Evropských zemí, přijde vám vhod
několik užitečných informací na cesty. Jak používat nejvýhodněji
mobilní telefon, kde si zajistit přístup na internet, kolik stojí poštovní známka na pohlednici či jak pozdravit?

Používání mobilního telefonu

Díky technické normě Evropské unie o GSM můžete svůj mobilní telefon použít kdekoliv v Evropě. Před odjezdem však doporučujeme se přesvědčit, že máte aktivovaný roaming a splněny všechny podmínky domácího operátora pro volání a příjem hovorů ze zahraničí. Jakmile se ocitnete za hranicemi a nemáte aktivován roaming, jste takříkajíc bezmocní (ale hlavně bez signálu).

Na internetových stránkách Evropské unie (v angličtině, němčině, francouzštině či polštině) naleznete informace o cenách roamingu, což vám umožní používat mobil v zahraničí výhodněji. Stránky uvádějí široké spektrum různých tarifů všech provozovatelů mobilních sítí ve všech 25 zemích EU i s přímým odkazem na jejich internetové stránky. Kromě toho poskytuje rady a tipy o mezinárodním roamingu.

Přístup na internet

Internet je dnes již tak široce rozšířen, že by neměl být problém kdekoli v Evropě najít internetovou kavárnu nebo jiné veřejné zařízení s přístupem na internet. Můžete si ze zahraničí vyřizovat emaily, surfovat na internetu a být stále v kontaktu s domovem.

Pokud cestujete se svým vlastním počítečem, můžete ho využít. Mnoho hotelů již svým hostům nabízí internetové připojení.  Pokud používáte přístup na internet přes telefon, dávejte pozor na správné vytočení místního čísla. Přístup přes server v jiné zemi by vám totiž mohl přijít draho.

Další možnost připojení nabízí bezdrátová síť Wi-Fi, která je nyní zavedena na některých letištích, vlakových nádražích apod. Wi-Fi zóny (angl. hotspots) jsou zpravidla zřetelně označeny. Za přístup na internet se ale většinou platí, je tedy nutné, aby vaše PC bylo vybaveno kartou bezdrátové sítě.

Jak pozdravit?

Většina z nás již ovládá alespoň jeden cizí jazyk, který se dá v případě potřeby uplatnit a s největší pravděpodobností vám v turistickém letovisku i s lámanou angličtinou budou rozumět. Přinejhorším se domluvíte „rukama-nohama“. Zkuste však pozdravit jednou jazykem dané země a uvidíte, jak budou lidé hned ochotnější a usměvavější.

Dáte tak znát svůj zájem o danou zemi a zároveň vystoupíte z anonymní masy turistů, což se může vždy hodit. A je to jen jedno slovíčko…

 

čeština dobrý den
angličtina hello němčina guten Tag
dánština god morgen nizozemština goedemorgen
francouzština bonjour polština dzień dobry
irština dia dhuit portugalština bom dia
italština buongiorno řečtina kalimera
maďarština jó reggelt slovenština dobrý deň
maltština L-Ghodwa t-Tajba španělština buenos días

Patříte-li mezi ty, kdo se nechtějí spokojit s pozdravem, ale raději by zvládli celou konverzaci, rozmyslete, který z nejužitečnějších jazyků pro cestovatele se zkusíte naučit.

Poštovní známky

I v době elektronické komunikace každého potěší pěkný pohled ze zahraničí. Zde máte přehled cen známky na pohlednici z dané země do ostatních zemí Evropy.

 

ČR 10kč Malta 0,16 lira
Belgie 0,70 € Německo 0,65 €
Francie 0,55 € Nizozemsko 0,69 €
Irsko 0,65 € Portugalsko 0,57 €
Itálie 0,62 € Řecko 0,65 €
Kypr 25 centů Slovensko 23korun
Maďarsko 140 forint Španělsko 0,53 €
Velká Británie 42 p Švédsko 10 korun

 

Dotazy a náměty k tématu posílejte na e-mail: redakce@jazyky.com

Potřebujete kvalitní překlad? Vybírejte z naší nabídky: překlady angličtina, překlady italština, překlady do němčiny a překlad do ruštiny.

Přidat komentář