5 nejužitečnějších jazyků pro cestovatele

Jazyky a cestování po světě k sobě neodmyslitelně patří. Ne že by člověk nemohl z Čech vytáhnout paty, pokud se jiný jazyk než češtinu nenaučil. Dokázat se dorozumět místním jazykem ale každý cestovatelský zážitek povýší na úplně jinou úroveň. Kdo se tedy nechce ochudit o autentické kulturní zážitky a nově navázaná přátelství po celém světě, dobře ví, že s češtinou si nevystačí.

cestovatel a jazyky

Které jazyky jako cestovatel nejvíce využijete?

Autoři databáze Ethnologue spočítali, že na světě se aktuálně mluví více než 7 tisíci jazyky. Přistupme k tomu ale pragmaticky. Jen jazykově výjimečně nadaní jedinci (polygloti) dokáží zvládnout na výborné úrovni 5 a více jazyků současně. Odhaduje se, že toho dosáhne méně než jeden z tisíce lidí. Cestujete-li často, ovládnout na konverzační úrovni dva až tři cizí jazyky ale zdaleka není tak nedosažitelná meta. Stačí se zaměřit na fráze běžného života, které určitě využijete, a ty si pak na cestách jejich používáním účinně zafixovat. Jaké jazyky jsou ale těmi nejuniverzálnějšími, které vám ve světě otevřou nejvíce dveří?

Angličtina

Nepřekvapí, že nejužitečnějším jazykem pro cestování obecně je angličtina. Nemá sice tolik rodilých mluvčích jako čínština, ale jako svůj rodný anebo další jazyk ji po světě používá více než 1,1 miliardy lidí. Kromě toho, že je oficiálním jazykem ve Spojeném království, Irsku, USA, Kanadě, Austrálii, na Novém Zélandě, ale také třeba na Jamajce, Bahamách a Barbadosu, můžete dnes už u většiny světové populace očekávat alespoň nejzákladnější porozumění angličtině. Pokud to s vaší angličtinou není až tak slavné a přitom nechcete, abyste v debatě s dalšími nerodilými mluvčími angličtiny tahali za kratší konec, je nejvyšší čas se pustit do studia. Nejefektivnější přípravou je jazykový kurz vybraný tak, aby vám zaměřením i úrovní vyhovoval. Jazykové školy dnes v angličtině nabízí opravdu širokou paletu kurzů různé délky i intenzity, ve skupinách i individuálně, s výukou ve škole, z domu i formou kurzu v zahraničí. Zorientovat se v kurzech angličtiny umožňuje například databáze Angličtina online.

Španělština

Španělštinou po světě dnes hovoří přes půl miliardy lidí, což ji staví až na pozici 4. nejpoužívanějšího jazyka. Z pohledu cestovatele je to ale jazyk veskrze praktický, protože s jeho znalostí obstojíte kromě Španělska ve většině států Jižní a Střední Ameriky, ale také třeba v Rovníkové Guineji. Velmi rozšířená je také ve Spojených státech (každý desátý obyvatel USA mluví španělsky), ale i např. na Filipínách. V žebříčku jazyků podle počtu rodilých mluvčích je španělština dokonce druhá po čínštině, tedy ještě před angličtinou. Uvažujete-li tedy o tom, který jazyk si přidat k angličtině, španělština je dobrá volba, už proto, že je považována za jeden z nejsnáze naučitelných jazyků, minimálně mezi těmi globálními. Přehlídka kurzů španělštiny i výukových materiálů je k dispozici třeba v databázi Španělština online.

Francouzština

Francouzština je s víc než čtvrt miliardou mluvčích pátým nejrozšířenějším jazykem na zemi. Francouzsky se domluvíte kromě Francie i třeba v Belgii, Švýcarsku, Kanadě, Kongu, Alžírsku, Pobřeží slonoviny a řadě dalších afrických zemí. Pro Čechy bývá poměrně náročné naposlouchat a osvojit si francouzskou výslovnost, klíčové je tedy pracovat s kvalitními audio materiály nebo ideálně s lektorem v rámci některého z kurzů francouzštiny, jejichž nabídku v ČR shrnuje např. Francouzština online.

Čínština

Coby rodný jazyk nejvíce lidí na světě a 2. nejčastější jazyk co do celkového počtu mluvčích (1,1 miliardy lidí těsně za angličtinou) nemůžeme čínštinu opomenout. Až na 4. příčku ji dáváme jen proto, že pro běžného Čecha je to jazyk dosti komplikovaný na naučení a navíc, velká rozmanitost a odlišnost dialektů čínštiny způsobuje, že cestovatel nemá záruku, že se v různých regionech hovořících čínskými jazyky vůbec domluví. Mluvená čínština skýtá určitá úskalí ve výslovnosti – různých tónech, je ale oproti psané čínštině přece jen mnohem rychleji ovládnutelná. Kromě Číny a Tchaj-wanu se základy čínštiny budou hodit v Singapuru, Malajsii i jinde. Před cestami do těchto končin si vyhraďte na jazykovou průpravu o něco více času a zapište se raději do kvalitního kurzu, než abyste se snažili v čínštině zorientovat sami. Jazykových škol, které nabízejí kurzy čínštiny, je dnes už naštěstí poměrně dost.

Arabština

Arabštinou dnes po světě komunikuje přes čtvrt miliardy lidí, což z ní činí šestý nejfrekventovanější jazyk. Praktické využití arabštiny podobně jako u čínštiny komplikuje fakt, že je mluvená arabština rozštěpena na množství dialektů a s čím se v jednom regionu hladce domluvíte, se v jiném už může stát nesrozumitelnou řečí. Arabštinou se mluví v zemích Arabského poloostrova, např. v Libanonu, Sýrii, Jordánsku, Iráku, Saúdské Arábii, Spojených arabských emirátech, a také v některých zemích severní Afriky, např. v Egyptě, Súdánu, Libyi, Tunisku, Alžírsku, Maroku a dalších zemích. V Čechách jsou kurzy arabštiny celkem vzácností, nicméně jejich aktuální přehled nabízí třeba databáze Jazykovky.cz.

Globální či regionální jazyky?

Vyjmenovaných top 5 cestovatelských jazyků má globální rozšíření. I proto stojí za to se alespoň dva až tři z nich učit dlouhodobě, nespokojit se se základy a zdokonalovat svou komunikaci při každé příležitosti. Které jazyky vám budou na cestách ve finále nejvíce platné, ale samozřejmě závisí na tom, do kterých částí světa zamíříte. Pokud si ze všeho nejvíc užíváte kontakt s místními, neuděláte chybu, když se před odjezdem seznámíte vždy s alespoň nejzákladnějšími frázemi místního jazyka, ať je sebevíc lokální. Prolomíte ledy a k další konverzaci už často budete moci použít některý z globálních jazyků, kterým vládnete více.

Autor: redakce Jazyky.com

Přidat komentář