Ověřte si reference jazykové školy

Zorientovat se v nabídkách jednotlivých jazykových škol není snadné. V některých případech si studenti dokonce nemohou být jisti, kde končí vlastní popis nabízených kurzů a co už je „reklama.“ Umně zkomponované formulace, psané& s cílem přitáhnout maximum klientů, zpravidla nevypovídají o skutečných kvalitách dané školy právě objektivním způsobem.

Předkládá škola reference?

Pokud například škola hlásá, že se „absolutně přizpůsobí“ požadavkům klienta, pokud zároveň není z její nabídky jasný její zřetelný profil, její vyhraněnost a tradice, měli byste se mít na pozoru. Ten, kdo chce vše jen „šít na míru“, přiznává současně, že si na ničem netrvá, ani na metodice výuky. Škola bez takového profilu je jako člověk bez charakteru.

Výborným pomocníkem při zvažování nabídek jazykových škol jsou reference. Škola sice může slibovat ledascos, prezentovat se pomocí nejrůznějších médií ledasjak, ovšem rozhodující je nakonec zkušenost těch, kteří stejnou školu navštěvovali před vámi. Jsou „předskokany“, nebo „zkušebními jezdci“, kteří měli potřeby a požadavky podobné vašim, jen o něco dříve. Díky tomu jsou písemné, telefonické či ústní reference těchto studentů nenahraditelným zdrojem informací.

Každá solidní škola sama a většinou zcela automaticky nabídne odkazy na svoje současné či bývalé klienty. Měla by také bez problémů na požádání poskytnout kontakty na konkrétní osoby, které jsou schopny popsat svoji zkušenost s danou školou. V ideálním případě je můžete kontaktovat mailem či telefonicky.

Ověřené reference jazykových škol naleznete na portálu Jazykovky.cz.

Vybrané reference si aktivně ověřte

Rozhodně byste se neměli spokojit s prostým výčtem firem, pro které škola pracuje. Jednak nemusí být zcela relevantní, protože firmy uvedené v referencích se mohly se školou rozejít ve zlém, a hlavně můžete často jedním telefonem zjistit, že hvězdné jméno nadnárodní společnosti, které škola uvádí v seznamu referencí na prvním místě, představuje pouze jeden či dva kurzy, které si navíc objednal pokamarádsku sám student, nikoliv v rámci výběrového řízení a kontraktu oficiálně personalista firmy.

Rozhodně byste se neměli spokojit pouze se dvěma či třemi referencemi. Požadujte alespoň deset relevantních referencí (jmen a mailů či telefonních čísel), z nichž si budete sami vybírat.

Kvalitní škola by tedy každopádně měla sama nabízet své reference, ovšem bude na vás, s čím se spokojíte, co a jak si prověříte. Pokud totiž zůstanete v této oblasti nenároční a přijmete reference pasivně, bude to jako když doslova uvěříte reklamě. Reference jsou mocné, ale mohou i zastírat skutečný stav věcí. Proto je používejte aktivně a ověřujte si je. Tak je obrátíte ve svůj prospěch, nikoliv naopak.

Související články

Hledejte záruky organizace výuky

Jak porovnávat cenu kurzů

Závěrečné hodnocení v jazykové škole

Seriál článků na téma Jak poznat kvalitní jazykovou školu připravujeme ve spolupráci s Asociací jazykových škol ČR (www.ajscr.cz).

Náš tip: Nabídku kvalitních jazykových škol najdete na www.Jazykovky.cz. Informace o mezinárodně uznávaných jazykových zkouškách najdete na www.jazykovezkousky.cz.

Své komentáře a ohlasy posílejte na adresu: redakce@jazyky.com.

Potřebujete kvalitní překlad? Vybírejte z naší nabídky: překlady francouzština, překlad ruština, překlad angličtina a překlady z němčiny.

Přemýšlíte o výběru jazykové školy? Zjistěte si, kde získat reference, jakým způsobem vyhodnotit reference a proč si dát pozor na jazykovku, která o sobě nedává vědět a nemá recenze.

Přidat komentář