Chcete se učit jazyky? Vyberte si jazykovku podle hodnocení od studentů

Studium jazyka je drahá záležitost. Stojí nejen peníze, ale i hodně času. Ušetřit pár korun a ztratit rok při výuce s lektorem, který není efektivní, neumí učit, nebaví ho to nebo nemá dostatečnou podporu jazykové školy, nestojí za to. Výběru jazykového kurzu tak věnujte určitě velkou pozornost. Článků a doporučení, jak si vybrat jazykovou školu, je celá řada: 15 tipů jak si vybrat jazykovou školu na míru nebo Jak vybrat dobrou jazykovku a do třetice 20 rad pro výběr jazykové školy. Ze všech rad se nyní zaměříme na výběr jazykové školy podle hodnocení od studentů na největším jazykovém serveru Jazykovky.cz.

Reference od Pavla Ujčíka:
“Na jazykové škole se mi líbí, že se tam necítím právě jako ve škole, ale spíše jako mezi přáteli, se kterými se snažím konverzovat anglicky. Za pozitiva považuji určitě 4 žáky v lekci, dále časovou flexibilitu Vašich kantorů (mohu chodit po práci) a v neposlední řadě i kantory samotné (jejich přístup a trpělivost s námi).”

Kde se na Jazykovky.cz hodnocení škol berou?

Hodnocení jazykové škole dávají studenti, kteří v příslušné škole studovali. Reference nejsou anonymní, aby se daly ověřit. Studenti zodpoví několik otázek ve formuláři a tím přiblíží zážitek a atmosféru v jazykové škole novým zájemcům o studium. Reference procházejí kontrolou, aby si je nepsaly školy samy nebo aby je nepomlouvala konkurence či zhrzení lektoři. Hodnocení jsou samozřejmě subjektivní; takto je třeba k nim přistupovat. Velký počet subjektivních hodnocení však dohromady poskládá skvělý obraz o atmosféře panující v jazykové škole. Podle mě neexistuje lepší způsob, jak si rychle udělat předvýběr mezi jazykovými školami a nevolit jen podle množství reklamy v ulicích nebo nejít naslepo.

Reference od Petra Luska:
“Neuměl jsem španělsky ani pozdravit, vůbec jsem se ve Španělsku s angličtinou nechytal. Po 4 měsících kurzu se Sylvou jsem vyrazil do Barcelony. Byl jsem překvapen, že se domluvím naprosto o všem: spojení z letiště, větší pokoj v hotelu, jídlo, pití a WC v restauraci, kde co je ve městě. Překvapilo mě to.”

Velkým pozitivem pro mě je, že samotný portál Jazykovky.cz je již předvýběrem těch lepších jazykovek a profesionálních lektorů (kteří se občas prezentují jako miniškoly). Zveřejnění kurzů pro veřejnost a využití hodnoticích formulářů Jazykovky.cz stojí malou školu pouze cca 500-800 Kč měsíčně, což pro seriózní, fungující školu není překážka, nicméně pro ryze amatérské občasné “lektory” to přece jen jistá bariéra být může. Horší je to s ochotou některých škol jít s kůží na trh a nechat se od svých studentů hodnotit. Podmínkou pro zařazení školy na Jazykovky.cz je totiž i souhlas s online hodnocením od studentů. A to je pro některé problém. Odmítání veřejných recenzí některými jazykovými školami tak může být důležitým signálem – málokdo chce chodit do jazykové školy, která se bojí hodnocení od svých studentů.

Filtrování hodnocení dle města, jazyka a druhu kurzu

Unikátní vlastností Jazykovky.cz je funkce filtrování referencí podle města, jazyka a typu kurzu. Stačí si vybrat město a jazyk a systém vám vyfiltruje seznam hodnocení jednotlivých škol ve městě od studentů, kteří studovali příslušný jazyk. Podle hodnocení si pak snadno vyberete školy a lektory, o kterých si budete zjišťovat další informace. Nemusíte tedy pročítat reference na kurzy angličtiny z druhého konce republiky, pokud vás zajímá jen hodnocení němčiny v Brně. Jestliže hledáte firemní výuku, nemusíte se prodírat nadšenými výkřiky teenagerů nad kvalitami lektorky (co je asi zaujalo nejvíce?) a můžete si rovnou vyfiltrovat reference na firemní kurzy angličtiny v Praze psané přímo absolventy firemních kurzů. Však klikněte a vyzkoušejte.
filtrování referencí

Hodnocení od Radka Oslizla:
“Profesionální, dobrá cena, člověk to dostane do hlavy. Zkrátka super styl výuky. Pomalejší ale jistý postup. Příjemné je, že domácí práce není biflování, ale tvorba. Učitel ví, umí vysvětlit. Pro extra talenty si myslím, že je to zdlouhavé. Já jsem takový střed a bylo to fajn. Pro lidi co jsou v jazyku hodně pomalí, tak je to opravdu super. Velice systematické a kvalitní.”

Jak číst reference

Pokud vás reference některé školy zaujme, stačí si jen rozkliknout všechny její recenze. Chcete-li si udělat o škole obrázek, měli byste projít alespoň 20 referencí. Každý vyzdvihuje něco jiného, některá hodnocení jsou povrchní, jiná jdou více do hloubky. Někdy chce student referencí jen poděkovat za příjemně strávený čas, jindy dává škole kritickou zpětnou vazbu. Ideální je si z referencí školy vypsat ta fakta, která vás zaujala (např. malá skupinka, zapůjčení učebnice, podrobné rozřazovací testy, průběžné testování,…) a na tyto věci se zeptat při návštěvě ukázkové hodiny. Zdůraznit pracovníkům školy to, co je pro vás důležité a co očekáváte. Téměř 80% nespokojenosti studentů vychází z nenaplněných očekávání, která ovšem nikomu nesdělili.

Hodnocení od Gabriely:
“Absolvování kurzu mi nepřineslo nic víc, než jen pocit, že jsem zbytečně vyhodila 12,5 tisíce Kč za lekce, které mi absolutně nic nepřinesly, natož tak chuť se dále rozvíjet v anglickém jazyce. Možná to bylo špatnou úrovní, do které jsem byla zřejmě zařazena, možná to bylo úlisností a omezeností lektora…”

Co vyhovuje jiným, nemusí vyhovovat vám

Ať už vám školu doporučí kamarád nebo někdo na internetu, vždycky platí, že to, co se líbí někomu jinému, se nemusí líbit zrovna vám. Jeden student například chválil pomaturitní studium angličtiny s tím, že vyzdvihoval, že tam vůbec nic nemusel dělat. No nevím jak pro vás, ale pro mě by to tedy kladná vlastnost školy nebyla. Někdy naopak studenti kritizují nepodstatné věci.

Reference od Terezy Suchanové:
“Skvělá lokalita poblíž metra I.P.Pavlova. Menší skupinka. Výborné tempo výuky. Není nutné si kupovat učebnici, možno jen zapůjčit, skvělá služba.”

Počet referencí je důležitý

Některé školy si natolik věří, že odkazy na hodnoticí formuláře Jazykovky.cz přímo rozesílají mailem svým studentům. Studenti však mnohdy škole dají hodnocení, jen pokud byli s výukou skutečně velmi spokojeni nebo naopak velmi nespokojeni. Pokud má škola málo hodnocení, tak buď studenty s žádostí o hodnocení přímo neoslovila, nebo studentům nestálo za to se s hodnocením psát. Pokud jich má hodně, je to dobré znamení. Při počítání referencí je ale potřeba vzít do úvahy velikost školy. U školy s tisíci studenty bychom měli očekávat řádově více hodnocení než u soukromého lektora.

Reference nejsou všechno

Pročtení referencí je jen první krok, který vám odfiltruje školy, které nestojí za to, abyste se jimi vůbec zabývali. Neexistence referencí na Jazykovky.cz nebo jiném hodnověrném místě na internetu je silným signálem, že se školou je něco špatně a je dobré se jí vyhnout. Stále však zbývá vybrat si ze zbývajících škol tu nejlepší. Je třeba se ptát:

  • Nabízí škola ukázkovou hodinu?
  • Je k dispozici lektor, který mi padl do oka?
  • Má škola širokou nabídku pokročilostí v daném jazyku, aby studenti v jednom kurzu neměli rozdílnou jazykovou úroveň?
  • Je pro mě místo výuky snadno dostupné?
  • Jaký je počet studentů v kurzu?
  • Má škola metodika výuky a má kurz výukový plán?

Výběr jazykové školy je zkrátka třeba dobře rozmyslet a hledět na reference školy, na nabídku kurzů a na pocit ze školy i z lektora, který vás bude učit. Rozhodně nedoporučujeme zakoupit si kurz jako zboží v e-shopu. Místo v kurzu si přes internet určitě rezervujte, pokud vás hodnocení školy přesvědčí, ale s placením počkejte, až se půjdete do školy podívat na lektora nebo lektory, kteří vás budou učit.

 

Autor: Adam Šmíd

středoškolský učitel, poradce v oblasti osobního rozvoje, dříve kurzový nomád, nyní nadšený otec a redaktor Jazyky.com

Přidat komentář