Online příprava na zkoušku FCE

Chystáte se složit mezinárodní certifikát FCE (First Certificate in English) a chcete si předem otestovat své znalosti? Přinášíme seznam vytipovaných webových stránek, kde si můžete svou úroveň vyzkoušet zdarma. Způsobů, jak studovat angličtinu online, je dnes nepřeberně, tady se ale budeme věnovat čistě přípravě na populární zkoušku FCE.

 

 

First Certificate in English na Internetu

Zkouška FCE se skládá z 5 částí (viz článek Angličtina – podrobný popis zkoušky FCE) a na každou je třeba se připravit zvlášť. Protože FCE je již poněkud náročnější (odpovídá stupni B2 dle stupňů Rady Evropy), tak je třeba počítat s tím, že cvičné materiály jsou téměř jen v angličtině.

 

FCE trainer
O stránkách Flo-Joe jsme vás již jednou v našem časopsie informovali. Tato stránka se vám bude hodit i při přípravě na složení FCE. Náhled do části „reading“ a „use of english“ nabízí na online testech FCE trainer. Správné výsledky jsou k dispozici okamžitě po vyplnění testu.

Exam English
Pro procvičení své gramaticky (use of english) a částí, kde se testuje čtení s porozuměním (reading), můžete zvolit i stránku Exam English. Navíc si lzevyzkoušet i poslechovou část (listening). Odpovědi vám program ihned zkontroluje a ukáže na chyby. K dispozici je i textový záznam mluvené nahrávky.

Jako jeden z mála online free testů poskytuje i možnost si vyzkoušet část psaní (writing). Poněkud komplikované vyhodnocení odpovědí je suplováno modelovou odpovědí, která vám napoví, zda je váš text správně či zcela špatně.

Na své si přijdou i ti, kteří se chystají složit jinou zkoušku, protože stránky nabízí i modelové testy pro jiné certifikáty (další z řady Cambridgeských certifikátů, ale i TOEFL aj.).

British council
Na zkoušku FCE připravuje i British Council a to nejen svými docházkovými kurzy. Na jejich stránkách si můžete najít poslechová cvičení, která nabízí přípravu pro reálný poslech u zkoušky FCE. Pro práci s touto stránkou potřebujete mít povolený flash ve svém počítači.

First certificate in english
Jak vypadá reálný test FCE si můžete vyzkoušet v PDF verzi příručky pro vyučující. Manuál je poměrně rozsáhlý a ten, kdo hledá cvičné testy, musí spoustu metodických stránek přeskočit. Samotné zadání testu má i grafickou podobu stejnou jako u zkoušky FCE. Zkusit si můžete 4 z 5 částí testu (zvuková nahrávka pro poslechové cvičení chybí).

FCE sample papers
Na této stránce naleznete kromě výše zmíněných tipů i celý balík testu FCE. Obsahuje kompletní zadání všech 5 úkolů včetně audio nahrávek pro poslech. Jeho stáhnutí vyžaduje trpělivost a program, který vám rozbalí zazipovaný soubor.

Exam practise (speaking)
Potřebujete si procvičit především mluvení a popis obrázků pro zkoušku? Malá jednoduchá stránka kromě barevných obrázků k popisu nabízí i modelové rozhovory nad nimi a různé rady, jak si zlepšit sám na sobě (případně s kamarádem) svůj „speaking“.

Practise for First Certificate in English
Jednoduše a přehledně vytvořená stránka s cvičným testem pro části „reading“, „writing“ a „use of english“.

First Certificate of English (90 otázek)
Česká stránka nabízí zvolit si cvičnou či ostrou verzi testu, u kterého se vám počítá i čas vyhrazený pro vypracování (podobně jako u reálného testu). Poněkud matoucí je jen jedna velká skupina otázek, která zahrnuje všechny typy úloh. Výsledek je přepočítán i na procenta (procentuální úspěšnost se počítá i v reálném testu FCE, kdy je třeba pro úspěch dosáhnout celkově alespoň 60%).

Cambridgeské zkoušky – všeobecná angličtina
Nejčastější problémy činí studentům u zkoušky právě gramatika. „Use of English“ si můžete procvičit na této české stránce, která je vhodná pro první letmé seznámení s gramatickým testem. Zkusit lze i úrovně dalších Cambridgeských zkoušek.

Test nanečisto z předchozích let

 

Výše uvedené odkazy vám nenahradí plně přípravu na test FCE. Mohou jenom orientačně určit, které části potřebujete zlepšit před ostrým testem. Pamatujte také na to, že náročnost zkoušky FCE se každý rok zvyšuje, tj. je velmi vhodné si zkusit nanečisto i některý z oficiálních testů minulých let.

Máte nějaké tipy na stránky, které by měly být v tomto seznamu? Napište nám! redakce@jazyky.com

Potřebujete kvalitní překlad? Vybírejte z naší nabídky: tlumočení italština, překlady z angličtiny, překlad němčina a překlad španělština.

Přidat komentář