Němčina: nové zkoušky Goethe Institutu

V rámci přizpůsobování německých zkoušek Goethe Institutu byly od podzimu 2007 zavedeny 2 nové zkoušky. Goethe Zertifikat B2 a C1 plně vyhovují stupňům dle Společného evropského referenčního rámce Rady Evropy. Proč došlo ke změně a jaké jsou oba nové certifikáty?

 

Goethe Zertifikat B2 a C1

Obě nové zkoušky patří do skupiny všeobecných jazykových zkoušek pro dospělé (od 16 let). Tyto dva certifikáty nahradily původní zkoušku Zentrale Mittelstufenprüfung (ZMP) na stupni C1 dle Rady Evropy.

 

„ZMP měla některé části, které spadaly do stupně B2 ale jiné části svou náročností patřily pod stupeň C1“, říká Barbara Bresslau z Goethe Institutu. Tyto odlišnosti zkoušky ZMP vznikly již před lety, kdy ještě nebyla stanovena stupnice Rady Evropy, a proto později došlo k jejímu zrušení a vytvoření dvou úplně nových zkoušek.

ZMP plně nevyhovovala standardu Rady Evropy a nové certifikáty tuto chybu odstranily. Goethe Institut takto zjednodušil své zkoušky podobně jako Österreich Institut v Brně.

Současný přehled zkoušek Goethe Institutu předkládá následující tabulka (podrobnosti získáte kliknutím na příslušnou zkoušku).

ZK Všeobecné Pro děti a mládež Profesně orientované
A1 Start Deutsch 1 Fit in Deutsch 1
A2 Start Deutsch 2 Fit in Deutsch 2
B1 Zertifikat Deutsch Zertifikat Deutsch für Jugendliche
B2 Goethe Zertifikat B2 Zertifikat Deutsch für den Beruf
C1 Goethe Zertifikat C1 Prüfung Wirtschaftsdeutsch
C2 Zentrale Oberstufenprüfung
Kleines Deutsches Sprachdiplom
C2+ Großes Deutsches Sprachdiplom

 

 

Bližší informace o jazykových zkouškách nejen z němčiny najdete na stránkách www.jazykovezkousky.cz.

Zajímá vás němčina? Zkuste stránku Němčina OnLine, která má jediné téma – německý jazyk.

Potřebujete kvalitní překlad? Vybírejte z naší nabídky: tlumočení italština, překlady z angličtiny, překlad němčina a překlad španělština.

Přidat komentář