Francouzská média při studiu francouzštiny

Studujete francouzštinu jako samouk, ve škole nebo třeba navštěvujete jazykový kurz a chybí vám kontakt s reálným jazykem? Potřebujete svoje studium oživit a obohatit? Není nic jednoduššího, než vyzkoušet služby francouzských médií na internetu. Nabízí překvapivě široké možnosti využití pro studenty i lektory francouzštiny. Všechny jmenované služby jsou zdarma.

TV 5 MONDE

Jednu z možností představuje web francouzské televize TV5 MONDE. Jeho součástí je jak sekce pro vyučující, tak pro studenty francouzštiny. Jako studenta vás jistě zaujme záložka „apprendre le franςais“.

Hlavním lákadlem bude určitě denně aktualizovaný soubor reportáží s nejrůznější tematikou, kde si každý vybere to svoje: ať už vás zajímá politika, kultura, ekologie nebo třeba gastronomie. Autentické dokumenty se snaží přiblížit studentům jak francouzskou, tak evropskou kulturu, najdete zde i oddíly věnované České republice a dalším novějším zemím Evropské unie.

Vybírat ale nemusíte jen podle tématu. Veškeré aktivity jsou také označeny odpovídající jazykovou úrovní podle mezinárodních směrnic. Vyberou si zde jak úplní začátečníci s úrovní A1, tak i velmi pokročilí samostatní uživatelé, kteří již dosáhli úrovně C2.

Máte-li vybrané jak téma, tak vašim znalostem odpovídající náročnost, čeká vás nejen samotné zhlédnutí příslušného dokumentu ve francouzském jazyce, ale také k němu příslušející soubor aktivit, díky kterým si ověříte, zda jste dokumentu správně porozuměli.

K dispozici máte i kompletní přepis toho, co ve videu zaznělo a správné řešení jednotlivých úkolů. Narazíte-li na neznámé slovíčko, můžete využít výkladového multifunkčního slovníku – vysvětlí vám pojem pomocí definice, příkladových vět a synonym, slovesa kompletně vyčasuje, upozorní na možné obtíže v pravopisu a nabídne i anglický překlad.

Radio France Internationale

Neméně zajímavou možností zpestření studia francouzštiny nabízí na svých webových stránkách také Radio France internationale. Kromě klasického vysílání je k dispozici zpravodajství ve zjednodušené francouzštině, které je ideální zejména pro ty, kteří běžnému vysílání francouzského rádia ještě nerozumí. Každý pořad je opět doplněn sadou cvičení, díky němuž si ověříte, zda jste dokument správně pochopili. Kontrola správnosti odpovědí je samozřejmostí.

Web rádia dále nabízí test úrovně francouzštiny založený na porozumění krátkých poslechových cvičení, denně aktualizované reportáže, slovník pojmů týkajících se aktuálního dění, klasická poslechová cvičení na aktuální témata a tematické projekty zaměřující se na kompletní výuku jazyka.

Stránky jsou k dispozici nejen ve francouzštině, ale i v angličtině, němčině a španělštině. Stejně jako stránky TV5, i Radio France Internationale nabízí sekci věnovanou lektorům francouzštiny se spoustou projektů, které mohou významně obohatit jejich výuku.

Radio Canal Académie

Dalším zajímavým tipem, jak zlepšit svou francouzštinu za pomoci médií na internetu, jsou webové stránky frankofonního akademického rádia Canal Académie. I ty jsou určeny jak studentům, tak vyučujícím francouzského jazyka. Velkou výhodou je maximální přehlednost.

Vysílání jsou řazena tematicky (na výběr máte umění, gastronomii, literaturu, vzdělávání, historii, geografii, francouzštinu, společnost, ekonomii, ekologii, vědu a medicínu). Rádio nabízí nový program každý týden, dokumenty můžete i stáhnout do svého počítače včetně všech doplňujících materiálů a dokumentů. Slabinou je snad pouze fakt, že programy nejsou označeny odpovídající jazykovou úrovní.

Každé jednotlivé téma obsahuje autentickou nahrávku a doplněno je vždy kompletním přepisem zvukového materiálu, jeho originální nezkrácenou verzí, vysvětlivkami k méně známým termínům, souborem aktivit ověřujících porozumění textu, podněty k zamyšlení, reakce a komentáře ostatních posluchačů, návrhy k doplňující četbě a odkazy na další stránky, které se dané oblasti věnují.

Zdroje:

Le Point du FLE
Canal Académie
TV5 Monde
Radio France Internationale

 

Potřebujete kvalitní překlad? Vybírejte z naší nabídky: překlady do angličtiny, překlady němčiny, překlad do češtiny a překlady z francouzštiny.

Přidat komentář