Žebříček 500. nejlepších univerzit na světě

Jako každoročně, i letos můžeme nahlédnout do žebříčku nejlepších světových univerzit. Mezi pěti stovkami univerzit kralují zejména ty americké, osm z prvních deseti vzdělávacích institucí je z USA. Zbývající dvě v první desítce jsou britské.

Americké univerzity Harvard, Stanford a Berkley jsou na samé špičce seznamu. Následuje britská Cambridge a pět dalších amerických. První desítku uzavírá Oxford Univerzity (opět Velká Británie).

Další sled amerických univerzit narušuje až The University of Tokyo na dvacátém a Kyoto University na dvaadvacátém místě.

Od čísla 23 už je výčet pestřejší. Kromě amerických a britských univerzit zde nalezneme zastoupení Kanady, Švýcarska, Francie, Norska, Dánska i Německa.

Karlova Univerzita v Praze je jedinou univerzitou z nově přistoupivších států EU, která se vešla do první stovky nejlepších evropských univerzit. Umístila se spolu s dalšími na pomezí míst 81 až 123 v Evropě a na 203. až 304. místě v celkovém pořadí světových univerzit.

Takovýchto seznamů univerzit existuje celá řada. Tento, sestavený Shanghai Jiao Tong University, je však jeden z nejrozšířenějších a nejuznávanějších. Dalším podobným a hojně citovaným je i The Times Higher Education Supplement.

V žebříčku Shanghai Jiao Tong University se univerzity hodnotí podle několika kritérií; od počtu zaměstnanců, kteří dostali Nobelovu cenu, počtu publikovaných článků v mezinárodních vědeckých časopisech až po množství výzkumných projektů.

Žebříček 500. nejlepších univerzit na světě naleznete zde: http://www.arwu.org/rank/2007/ranking2007.htm

Seznam 100. nejlepších evrospkých univerzit zde: http://www.arwu.org/rank/2007/ARWU2007_TopEuro.htm

 

Potřebujete kvalitní překlad? Vybírejte z naší nabídky: tlumočení italština, překlady z angličtiny, překlad němčina a překlad španělština.

Přidat komentář