Work and Travel – Vyhněte se rizikům

Moje loňská cesta do USA mě na krátkou dobu přivedla mezi české studenty, kteří přišli do této země na letní brigádu zajištěnou v rámci programu Work and Travel.

 

Co je Work and Travel? 

Známý a populární program Work and Travel je určen studentům do třiceti let, kterým umožňuje v létě ve Spojených státech několik měsíců pracovat. Pracovní odměny nejsou příliš velké, ale příležitost poznat život v USA je i tak velice lákavá. Z hlediska místních podnikatelů je pak Work and Travel příležitostí získat inteligentní a motivované brigádníky a to právě v období kdy se pracovníků na sezónní práce nedostává.

Programy Work and Travel je z uvedených důvodů vhodné absolvovat v oblastech turistického ruchu, kde studenti mohou najít místa v zábavních parcích, restauracích, letoviscích a podobně. Špatná nemusí být ani práce v zemědělství, pokud s ní má člověk již nějaké zkušenosti.

Levná pracovní síla

Je však dobré mít na vědomí, že přístup do programu mají i firmy, které s uvedenými oblastmi nemají žádnou spojitost. Levní čeští vysokoškoláci se hodí také firmám, které organizují těžké práce ve stavebnictví.

Těmto firmám se program určitě vyplatí. Za 8.50 dolarů hrubé hodinové mzdy získávají dělníky např. i na odstraňování nebezpečného azbestu ze stavebních objektů, jak jsem toho byl svědkem loni v létě ve Washingtonu. Je to mzda zhruba čtyřikrát nižší, než je za podobnou práci v Americe obvyklé. Za 8.50 dolarů na hodinu můžete dělat jakoukoliv, v rámci Work and Travel snadno sehnatelnou práci a nevystavovat se přitom riziku zdravotních následků.

Tyto firmy vysílají do Čech agitátory placené za každou získanou dušičku. Ti slibují velké výdělky, pohodově strávené prázdniny a vykreslují lákavý americký mýtus. Všechno se jeví romanticky a dobrodružně. Prý stačí vzít si s sebou jen 200 dolarů a dobrou náladu.

Tvrdá realita

Finančním nedostatkem jsou pak studenti donuceni pracovat i o víkendech a dělat přesčasy bez nároků na bonus, který je jinak v USA při odpracování více než 40 hodin týdně pro jednu firmu běžný až ve výši 50 % k základnímu platu. Jak k něčemu takovému dojde?

Po příjezdu ti méně šťastní zjistí, že bydlí v nejhorší čtvrti ve městě, a že je to stojí 60 dolarů týdně, ať už je jich v daném podnájmu je šest nebo třeba šestnáct. Já jsem musel platit i za benzín do auta, kterým jsem jezdil každý den do zaměstnání – zmiňovaná firma ubytovávala své pracovníky v Baltimore, zatímco zakázky měla téměř výhradně ve Washingtonu, což znamenalo 2x denně jednu až dvě hodiny na dálnici. Dále se platí za prohlídku u lékaře a za školení na průkaz k práci s azbestem, který si musí nešťastný student vyřídit, jinak se může stát, že pro něj najednou „nebude práce“. Prohlídka a školení stojí dohromady okolo 300 dolarů. Takže i když jdete do práce „přímo z letiště“, může být první dva až tři týdny váš výplatní šek skoro prázdný, protože zmíněné poplatky si zaměstnavatel samozřejmě strhne ještě před tím, než dostanete plat do ruky.
 
Krom toho možná zjistíte, že i když jste v práci od rána do večera a někdy včetně víkendů, na bonus za přesčas nemáte nárok, protože vás zaměstnavatel vlastně jen pronajímá jiným firmám a tudíž jste u žádné z těch firem požadovaný počet za týden vlastně neodpracovali.
 
Peníze zkrátka v takové firmě z peněženky velmi rychle zmizí a najednou začnete být ochotní k čemukoliv.

Mějte na paměti, že i Work and Travel se může změnit v těžkou noční můru. Někteří zaměstnavatelé v USA se přímo specializují na získávání té nejlevnější pracovní síly a vaše bezpečnost a peněženka není tím, co by jim leželo na srdci.

Jak se vyhnout rizikům?

  • Chtít vědět co nejvíce podrobností o místu a typu práce.

  • Nebrat cokoliv, protože nabídky jsou různé a dá se mezi nimi vybírat.

  • Vybrat si důvěryhodného zaměstnavatele, nejlépe známou firmu, zavedenou značku, ověřit si to např. na internetu.

  • Vyhnout se nabídkám typu stavební práce, demolice – nestojí to za to.

  • Dobré je informovat se u vládních a nevládních sdružení, která vám mohou poskytnout více informací o pracovní situaci v USA či přímo o dané zprostředkovatelské firmě.

  • Hledat u zavedených agentur, kde udělali dobrou zkušenost vaši známí. Ale pozor, ne každá dobrá zkušenost vašeho kamaráda může odpovídat tomu, co očekáváte, každý jsme jiný.

Máte nějakou zkušenost s prací v zahraničí? Napište nám o tom! Vaše příspěvky rádi uveřejníme.

Potřebujete kvalitní překlad? Vybírejte z naší nabídky: překlad polština, překlad italština, tlumočení němčina a překlady angličtiny.

Přidat komentář