Výstava a téma žen v literatuře přelomu století

Na počátku října uplyne 150 let od narození moravské spisovatelky vystupující v literárním světě pod pseudonymem Jiří Sumín. Při této příležitosti připravil rajhradský Památník písemnictví na Moravě výstavu rovněž věnovanou tématu postavení žen v přelomovém období 19. a 20. století. Pro návštěvníky bude výstava otevřena vernisáží 2. října a potrvá do 5. ledna 2014.

 Realita a naturalismus

Ve své době nepříliš doceňované autorce bylo literárními kritiky nejčastěji vyčítáno, že ve svých dílech zachycuje přehnaně drsný obraz společnosti. Ve skutečnosti její tvorba plně zapadala do dobového naturalistického proudu, a tudíž zrcadlila realitu bez příkras a nevyhýbala se ani temnějším odstínům, které však k životu neodlučitelně patří. Působení Amálie Vrbové alias Jiřího Sumína v literatuře je nutno chápat také na pozadí ženského hnutí, rozvíjejícího se u nás zvláště od druhé poloviny 19. století. Ačkoli se do něj ona sama aktivně nezapojila, všímala si ve své próze nejčastěji ženských postav, dostávajících se kvůli společenským omezením do bezvýchodných situací.

Doplňující zajímavé expozice

Památník písemnictví na Moravě novou výstavou doplňuje naturalistické téma otevřené v roce 2012 výstavou s názvem Alois a Vilém Mrštíkové a pokračující na počátku letošního roku časovou expozicí Josef Merhaut. Aktuální novinka v nabídce Památníku písemnictví na Moravě chce rozšířit povědomí o společenské situaci v době autorčina života, a to zvláště o téma emancipace žen. Návštěvník se například dozví, jak těžké to měly první evropské ženy, které si oblékly kalhoty.

VÝSTAVA: Jiří Sumín: Žena v umění a ve společnosti

VERNISÁŽ: 2. října v 17 hod.

KDE: Památník písemnictví na Moravě, Rajhrad, Klášter 1, 664 61

KDY: od 2. října 2013 do 5. ledna 2014

KURÁTOR: Mgr. Martina Kloudová

Více info: http://www.muzeumbrnenska.cz, rajhrad@muzeumbrnenska.cz, tel.: +420 547 229 932

Přidat komentář