Výslovnost angličtiny

Anglický jazyk se vyznačuje nepravidelnou výslovností – není jasně
dáno, jak se které písmeno čte, výslovnost je založena hlavně na zvyku,
dohodě a historii daného slova, což studentům dělá vždy velké potíže. Přinášíme vám proto několik internetových tipů, jak do výslovnosti angličtiny proniknout.

 
V angličtině se vyskytuje také mnoho přejatých slov, a to zejména z francouzštiny, což dělá v celé výslovnosti ještě větší zmatek. U některých slov se výslovnost přijmutím do anglického jazyka "poangličtí", jinde zůstane původní. A tak si někdy ani rodilí angličané nejsou jisti správnou výslovností.

Fonetická abaceda 

Při studiu angličtiny je tedy správné čtení a mluva jednou z nejnáročnějších částí dobrého zvládnutí jazyka. V učebnicích je z důvodu jejího nevyzpytatelnosti u většiny slovníček proto popsána i výslovnost. K jasnému přepisu slouží fonetická abeceda dle mezinárodních konvencí. Pro nás Čechy je ovšem občas problém si pod nesrozumitelnými „stříškami“ a obrácenými „e“ představit ten správný zvuk.

Na stránkách http://www.antimoon.com/how/pronunc-soundsipa.htm najdete seznam značek mezinárodní fonetické abecedy – u každé značky jsou uvedena jako příklad dvě slova s podtrženou částí, kde se daná hláska vyslovuje a dále výslovnost uvedených slov ve formátu mp3. U některých je uvedena jak americká, tak britská výslovnost.

Výslovnost dle regionů

To už se dostáváme k dalšímu problému angličtiny – nestejná výslovnost v různých částí světa. Přitom rozdíl jen mezi londýnskou, skotskou, irskou a americkou angličtinou může být pro cizince někdy pěkně matoucí. A co teprve když se dostanete do kontaktu s Jihoafričanem či Kanaďanem! Rovněž Indové byli dlouho součástí britské kolonie, proto mnozí z nich mluví angličtinou jako svým mateřským jazykem. Ovšem jestli jim Čech porozumí, to je už jiná….

Na taková nečekaná setkání se můžete připravit na stránce www.fonetiks.org.

Další zajímavé odkazy:

www.fonetiks.org/dictations/ – Zde si můžete nechat nadiktovat cvičný diktát dle vámi zvolené úrovně.
www.fonetiks.org/spokenenglish/ – Přečte vám věty s vybraným gramatickým jevem nbo slovem (např. otázky s „where“, budoucí čas apod.) Pozn. red. – v prohlížeči Mozilla může přehrávání působit problémy.
www.howjsay.com/ – Program vysloví vámi napsané anglické slovo.
www.anglictina-on-line.cz – Vše o angličtině, odkazy na další zajímavé internetové stránky temeticky rozčleněné do rubrik.

V případě anglické výslovnosti se opravdu nejvíce vyplatí poslouchat  a mluvit. Doufáme, že jsme vás tímto naším tipem alespoň trochu přiblížili vašemu cíli – dobrému zvládnutí angličtiny.

Náměty a dotazy k tématu pište na email redakce@jazyky.com.

 

 

Potřebujete kvalitní překlad? Vybírejte z naší nabídky: překlady angličtina, překlady italština, překlady do němčiny a překlad do ruštiny.

Přidat komentář