Vyhlášení soutěže Podnikavá hlava

Projekty zaměřené na kulturu ovládly letošní ročník soutěže Podnikavá hlava, kterou vyhlašuje Vědeckotechnický park Univerzity Palackého. Vítězem se stal třiadvacetiletý Martin Zavadil s projektem na prodej záznamů divadelních představení.

Titul Podnikatel v sukních si odnesla Barbora Štefánková s projektem VymenKnihu.cz a mezi středoškoláky nejlépe uspěl plán na elektronické vydávání knih. Celkem se do klání přihlásilo rekordních 67 projektů.

01-skupinka

Vyhrál projekt pro milovníky divadla

„Výhry si velmi vážím, protože v soutěži byly výborné projekty. Naložím s ní tak, že ji využiju k realizaci projektu. Čeká mě spousta práce, těším se na ni,“ uvedl Zavadil, který studuje teorii a dějiny divadla na Masarykově univerzitě. Jeho nabídka má vyplnit mezeru na trhu, kdy není možné se legálně dostat k záznamům českých, případně slovenských divadelních představení. „Nyní se zaměřím na dohody s konkrétními divadly a na nahrávání záznamů inscenací. Ty poté budou k dispozici na portálu Sledujeme divadlo.cz. Zájemci si je budou moci odkoupit,“ uvedl vítěz klání, jenž na Univerzitě Palackého získal bakalářský titul.

Do finále soutěže postoupilo celkem 12 finalistů ze všech kategorií, kteří dnes své podnikatelské záměry prezentovali před odbornou porotou. Druhé místo v hlavní soutěži obsadil Filip Vinš. Svým kolegům středoškolákům, ale i posluchačům vysokých škol chce usnadnit službou Picknote studium ve škole i mimo ni. Na třetí pozici skončil Michal Peš, který zhotovil soupravu na vaření vajec.

„Úroveň soutěžních příspěvků se každým ročníkem zvyšuje. Letos bylo v první dvacítce opravdu hodně dobrých projektů a bodové hodnocení bylo velmi těsné. Z tohoto důvodu se do finále nedostaly některé velmi zdařile napsané a zajímavé projekty jako například Krásná trička, Na tržnici, nebo sociálně zaměřený projekt Domov se zvláštním režimem,“ uvedla projektová manažerka Vědeckotechnického parku UP Silvie Polánková.

Podnikatelka v sukních chce nabídnout možnost výměny knih

Téměř dvojnásobný zájem oproti loňskému roku vzbudila kategorie Podnikatel v sukních. Patří do ní podnikatelské záměry, které připravily příslušnice něžného pohlaví nebo jsou pro ženy určeny. Letos v ní bylo přijato 25 projektů, loni 13. Letošní vítězka Barbora Štefánková hodlá založit portál, na němž si lidé budou moci vyměňovat knihy. „Doufám, že do Vánoc se nám podaří službu zprovoznit. Pomůže k tomu i dnešní výhra,“ uvedla Štefánková.

„S potěšením sleduji, že záměr Olomouckého kraje podporovat ženy-podnikatelky má pozitivní odezvu. Do veřejného finále se nakonec probojovaly tři projekty připravené budoucími podnikatelkami a vybrat vítězný záměr nebylo vůbec jednoduché,“ uvedl Michal Symerský, náměstek hejtmana Olomouckého kraje, který převzal nad soutěží oficiální záštitu.

Knihy mají v oblibě i vítězové středoškolské kategorie

Oproti předchozímu ročníku přibylo soutěžících i v kategorii středoškoláků. V konkurenci 17 projektů porotu nejvíce přesvědčili studenti Obchodní akademie z Rožnova pod Radhoštěm Jiří Karpják a Dominik Bura, kteří chtějí co nejdříve rozjet portál PubSelf. „Je to alternativa ke klasickému vydávání knih, autoři u nás mohou knihu vystavit a pak ji prodávat,“ uvedl Karpják.

Odhodlání a aktivitu soutěžících ocenil i zástupce hlavního partnera soutěže ERSTE Corporate Banking Tomáš Hanáček. „Rád bych vyzdvihl vysokou úroveň soutěžních příspěvků. Drtivá většina záměrů byla velmi originální a kvalitně zpracována. Proto nepochybuji o tom, že mají velkou šanci uspět na dnešním tvrdém konkurenčním trhu,“ uvedl Hanáček.

Úspěšné soutěžící čeká nejen finanční odměna, která u vítěze činí 50 tisíc korun. Vědeckotechnický park jim pro realizaci záměru poskytne i kancelářské prostory a zázemí a zajistí konzultační služby. Soutěží již prošlo přes 100 začínajících i zkušených podnikatelů či studentů, někteří z nich uvedli své nápady do praxe.

Zdroj: Tisková zpráva UP v Olomouci

Zdroj fotografie: www.kr-olomoucky.cz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Přidat komentář