Víza do USA: bezvízový styk na spadnutí

Chystáte se do USA za prací či studiem a těšíte se na bezvízový styk, který vám ušetří formality, které je třeba vyřídit před odjezdem? Prezident USA sice přislíbil zrušení vízové povinnosti (pravděpodobně během listopadu), pro dlouhodobé pobyty však nadále budete při své cestě do USA vízum potřebovat.

Komu je určen bezvízový styk?

Připravovaná změna se týká krátkých turistických a obchodních pobytů, které nepřesáhnou 90 dní (dnes víza typu B-1 a B-2). Plánujete-li v USA pracovat či studovat (včetně výměnných pobytů i studentských brigád), vízové kolečko vás nemine.

Biometrické pasy a ESTA

Další podmínkou pro bezvízové cestování do USA je biometrický pas, který čeští občané musí vlastnit. Pas obsahuje elektronickou fotografii uživatele a otisky prstů. K vycestování však bude potřeba ještě elektronická autorizace osoby v systému ESTA.

Jak funguje ESTA

Systém ESTA vznikl na základě terostických útoků 11. září 2001 v USA a je určen zemím, kteé mají s USA bezvízový styk. Cestující do USA budou muset před cestou vyplnit elektronický formulář a po jeho kladném vyhodnocení obdrží autorizaci, kterou si vytisknout a vezmou na cestu do USA. ESTA pracuje na principu prohledávání policejních databází a vyhodnocení potenciálního bezpečnostního rizika cesty.

Podrobné informace o systému ESTA najdete na stránkách Velvyslanectví USA.

Česko společně s dalšími

Kromě České republiky USA zruší vízovou povinnost také Slovensku, Maďarsku, Jižní Korei a všem Pobaltským republikám. Další jednání probíhají také mezi Polskem, Bulharskem, Rumunskem, Řeckem, Maltou a Kyprem.

 

Potřebujete kvalitní překlad? Vybírejte z naší nabídky: překlad do angličtiny, překlady do ruštiny, překlad do němčiny a překlady ceník.

Přidat komentář