Vánoce v Evropě

Vánoce se nám kvapem blíží za dva týdny budeme chystat vše na slavnostní stůl. Nebo raději trávíte Vánoce na horách nebo s partou přátel? Ať už patříte k zastáncům tradičních Vánoc nebo své svátky trávíte po svém, pojďte si s námi přečíst o tom, jak se Vánoce slaví jinde.

Vybrali jsme 9 evropských zemí a 9 stránek o cizokrajných vánočních zvycích.

Francie

Francouzi poslouchají během mší tradiční chorály, které se však liší v jednotlivých regionech. A co Paříž, jaké je to v hlavním městě? Kdo nosí ve Francii dárky – Petit Jesus nebo Pére Noel? Štědrovečerní menu je pochopitelně odrazem francouzské kultury.
Více informací: Jak se slaví Vánoce ve Francii?

Rakousko

Vánoce, to je vyvrcholení celé sváteční sezóny. Adventní sezóna začíná tvorbou adventního věnce také v Rakousku. U našich jižních sousedů dobroty o Mikuláši nenosí pán s bílou bradkou, ale čerti. Možná vás také zaujme informace o svátku svaté Lucie.
Více informací: Přicházejí bílé Vánoce: jak se slaví v Česku a jak v Rakousku?

Finsko

V domovině Santa Klause mají rodiče noc před 24. prosincem napilno, protože chystají jídlo a zdobí své příbytky. Své „štěstí“ si v podobě mandle v rýžovém nákypu vybere u snídaně jen jeden z rodiny. A nebo se možná do roka ožení.
Více informací: Jak se slaví Vánoce ve Finsku

Rusko

Pravoslavné Vánoce můžete zažít třeba v Rusku. Nečekejte však, že to budou Vánoce jen trochu jinak. Především na Štědrý den – tj. 24. prosince se nic neslaví. Ty správné pravoslavné svátky spadají až na 6. a 7. ledna.
Více informací: V Rusku se slaví Vánoce dvakrát

Mongolsko

Mezi ty exotičtější evropské země patří bezesporu Mongolsko. Klasické vánoční svátky zde ale nenajdete, protože Mongolsko je budhistická země. Oslavy si však lze užít v období okolo nového lunárního roku.
Více informací: V Mongolsku se dělá stejný bramborový salát

Španělsko

V jižních krajích pochopitelně bývají bílé Vánoce málokdy. Ve Španělsku, kde drží rodina pospolu, je to především svátek pro všechny její členy. Možná vás překvapí, že dárky sice Ježíšek nosí, ale až na Tři krále. Víte, co je to turrón?
Více informací: Turrón se mlsá nejen o Vánocích

Řecko

Štěstí a dostatek peněz se v období Vánoc rozdává i v Řecku. Štěstěna stojí na straně toho, kdo najde v pita chlebu minci. A kdo nosí dárky dětem na jihu Peloponéského poloostrova?
Více informací: Řecké Vánoce a jak si je můžete udělat i v Česku

Chorvatsko

Když se řekne Chorvatsko, tak si vybavíte asi slunce, pláže a moře. Češi však jezdí do Chorvatska i během zimy. Znáte jejich vánoční zvyky? Vánoční pšenice, tři velké špalky či sláma…
Více informací: Chorvatské vánoční zvyky a obyčeje

Island

Vánoční legendy nechybí ani na Islandu. Mísí se v nich křesťanské prvky se starými pohanskými zvyklostmi. Pokud se vyskytnete v období Vánoc v horách, dejte si pozor. Můžete zde potkat třináct Jolasveinarů, kteří vám mohou vyvést nějakou tu zlomyslnost.
Více informací: Vánoce na Islandu

Přidat komentář