Univerzita má Radost z pohybu

Novým webovým portálem na podporu pohybové aktivity široké veřejnosti se může pochlubit Fakulta tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci. Chce motivovat k pohybu i prezentovat výsledky výzkumů.

„Při analýze projektu jsme vycházeli z jednoduchého faktu. Většina populace se nejen příliš nepohybuje, nýbrž tráví spoustu času vysedáváním u internetu. Proto jsme se snažili naservírovat jim možnosti, jak se nechat strhnout k pohybovým aktivitám, takříkajíc přímo pod nos,“ uvedl jeden z autorů stránek Pavel Fical.

Motivace k pohybu

104790471Základem Radosti z pohybu je vyhodnocování a srovnávání pohybové aktivity s dalšími uživateli. Portál je přitom rozdělen podle věkových kategorií, neboť děti mají jiné pohybové preference než například pracující lidé. Stránky využívají výstupů výzkumně-vzdělávacího systému Indares, který je taktéž na fakultě vyvíjen. „Jako motivace lidí k většímu pohybu slouží například výzvy, kdy se každý uživatel může stát členem skupiny, jež dosahuje určitého cíle. V kategorii mládeže například běží výzva ‚Obejdeme spolu zeměkouli‘, do které se zapojilo přes sto mladých uživatelů a dohromady již ušli téměř pět tisíc kilometrů,“ dodal Fical.

S vědeckou kůží na trh

Návštěvníci si bez registrace mohou vyzkoušet některou z jednoduchých aplikací jako deník chůze nebo vyhodnocení BMI (Body Mass Index – index tělesné hmotnosti, orientační výpočet kalkulující s hmotností a výškou člověka a upozorňující na možnou nadváhu či obezitu). Portál obsahuje také tipy na pohybové hry a aktivity, možnost ptát se odborníků na cokoliv z oblasti aktivního životního stylu nebo dozvědět se leccos z prováděných výzkumů.

106542983Velký prostor například dostane mezinárodní studie HBSC, v níž olomoučtí vědci zkoumají životní styl českých školáků. Nepříznivé výsledky jsou podkladem pro změny ve zdravotní politice státu a promítnou se také do obsahu webu. Aktuálně výzkumníci zveřejnili popularizační video, které na výsledky výzkumu upozorňuje a nabádá k aktivnímu životnímu stylu dětí.

„Fakulta Radostí z pohybu vysílá do světa sdělení, že v Olomouci jsou odborníci na pohybovou aktivitu a že jsou tu, aby lidem s pohybem poradili, pomohli a k pohybu je motivovali. Jdeme s kůží na trh,“ přiblížil význam nových webových stránek proděkan fakulty tělesné kultury Radek Hanuš.

Web www.radostzpohybu.cz vznikl díky podpoře projektu Univerzita Palackého – centrum vědy pro všechny, jehož cílem je popularizace vědy a výzkumu na olomoucké univerzitě. Více informací o projektu a jeho klíčových aktivitách najdete na stránce zde.

Zprávu připravil: Martin Višňa, oddělení komunikace UP

Přidat komentář