Ugrofinské jazyky: maďarština a další

„Finština a…hm, ugrijština? Ne, už vím! Maďarština!“ Tohle se asi vybaví velké části z nás, když někdo pronese nějakou větu na téma ugrofinských jazyků. Málokdo z nás však ví, že mezi ně patří také estonština, laponština, karelština a další. O finštině už jste si u nás mohli přečíst, jak je to s těmi dalšími?

Maďarština velká dřina

Možná nám maďarština připadá hodně exotický jazyk, ale ve skupině pěti nejsložitějších jazyků v Evropě se hřeje spolu s naší češtinou (5. místo).

Maďarština má hlubokou historii, její předchůdce – pramaďarština – vznikla již kolem r. 1000 př.n.l. Nikoho proto nepřekvapí, že takto stará řeč v sobě nese stopy mnohých dalších jazyků. Vědci jsou schopni nalézt mnoho kavkazkých, turkických (Turci byli v Uhrách přes 150 let), románských, ale i řeckých vlivů v moderní maďarštině.

My Slované si samozřejmě musíme také přihřát polívčičku, Maďaři aktivně užívají zhruba 600 slov přejatých ze slovanských jazyků (např. utca = ulice, ruha = oděv (roucho) apod.). Naopak ostatní jazyky přejímají slova z maďarštiny (např. moderní slovenština je tímto jazykem hodně ovlivněna).

Maďarštinou dnes hovoří zhruba 14 miliónů obyvatel; 10 mil. žije v Maďarsku, další 3 miliony v okolních státech a také milion v zámoří. Jazyk má samozřejmě své dialekty, které se liší dle jednotlivých krajů v Maďarsku.

Čeština a maďarština

Na rozdíl od češtiny si zachovala spřežky (vzpomínejme, u nás je odstranil Jan Hus, který zavedl nabodeníčka dlouhá a krátká – tj. čárky a háčky). Maďaři na to vyzráli a dnes používají diakritiku i spřežky zároveň. Kromě spousty dalších odlišností se maďarština liší i tím, že používá psaní příjmení před křestním jménem.

Maďarština je jazykem aglutinačním, což znamená, že pády se vyjadřují předponami a příponami. Nové tvary se tak skládají z jednotlivých přípon a předpon připojených ke kořeni slova. (Čeština patří mezi jazyky flexivní – ohebná česká slova se skloňují či časují.)

Ale abychom taky měli nějakou tu podobnost – oba jazyky kladou přízvuk na první slabiku.

Pokud jsme vaše obavy z výuky maďarštiny alespoň trochu rozptýlili, tak zkuste si přečíst nejdelší maďarské slovo – megszentségteleníthetetlenségeskedéseitekért, které v překladu znamená zhruba toto: "pro vaše konání ve smyslu nemožnosti vás znesvětit".

Estonština – pyšný národní jazyk

Když jsem poprvé kráčela kolem jednoho z tallinských knihkupectví, marně jsem se snažila přijít na to, o čem asi mohou být knihy ve výloze. Estonština je totiž dalším z řady pro nás nesrozumitelných evropských jazyků.

Společně s finštinou patří k baltofinské podskupině ugrofinských jazyků, které jsou zase podskupinou uralských jazyků (zajímavou tabulku rozdělení jazyků najdete na webu Severských listů). Oficiálním jazykem Estonska je už od r. 1918 (vyhlášení nezávislosti), ale do r. 1991 (sovětská nadvláda) bylo její používání omezováno. Dnes je však situace opačná – Estonci jsou na svůj jazyk hrdí a pro získání estonského občanství je nezbytné z tohoto jazyka složit zkoušky.

Navzdory tomu, že estonština má hluboké kořeny (koneckonců pozůstatky z historické estonštiny můžeme v jazyce nalézt i dnes), první písemné památky se dochovaly až ze 13. století a první gramatika estonského jazyka byla sepsána až v r. 1875.

Srozumitelnost ugrofinských jazyků

Finština, maďarština a estonština si nejsou navzájem úplně srozumitelné, i když finština a estonština při velké snaze určité porozumění vykazují. Estonský jazyk však přejal mnoho německých a ruských slov. Finština si zase nese prvky ze švédštiny.

Estonština se od maďarštiny liší mimo jiné v tom, že se jedná o fonetický jazyk, a proto výslovnost není tak obtížná. Oříškem je ovšem 14 estonských pádů, neexistence členů (jako má např. angličtina či francouzština) a rod podstatných jmen.

Další jazyky z  ugrofinské rodiny

Mezi ugrofinské jazyky dále patří sámština a livonština, která je však na pokraji vymření (počet aktivních mluvčích je zhruba deset). Karelštinou hovoří zhruba 70 tis. Obyvatel Ruska a Finska. Existují snahy o obnovu jazyka ve školách, ale chybí např. karelská literatura aj.

Odkazy na zajímavé stránky k tématu

Estonština
Estonština pro každého
Učebnice estonštiny
Jazykový koutek Skandinávského domu
Speak Estonian
 
Maďarština
Odkazy na stránky s maďarštinou
Česko-maďarská konverzace
Jazyk v Maďarsku
Anglicko-maďarský online slovník
Maďarsko český online slovník
Maďarsko-kulturní středisko v Praze
Jak na maďarštinu – pár poznámek

Najděte si svůj kurz ugrofinských jazyků v největší databázi jazykových škol v ČR www.jazykovky.cz.

Potřebujete kvalitní překlad? Vybírejte z naší nabídky: překlady do angličtiny, překlady němčiny, překlad do češtiny a překlady z francouzštiny.

Přidat komentář