Udělování víz do USA

Zpráva velvyslanectví Spojených států amerických v České republice o studentských vízech do USA a další snaze povzbudit udělování víz zahraničním studentům .

Je podzim a po celé Americe se opět otevírají brány škol a univerzit. V letošním roce bude v jejich lavicích zasedat mnohem více zahraničních studentů než kdy jindy. A to je pro tyto studenty a instituce dobrá zpráva. Je to také dobrá zpráva pro Ameriku.

Rekordní počet víz v roce 2006

Ve finančním roce 2006 vydalo Ministerstvo zahraničních věcí Spojených států rekordních více než 590 000 víz pro zahraniční vysokoškolské a středoškolské studenty a stážisty ke studiu či aspirantskému pobytu ve Spojených státech. Tento údaj je o 13,6% vyšší než v loňském roce a o více než 5% překonal rekord z roku 2001. Počty víz jsou obzvláště pozoruhodné u zemí jako je Čína nebo Indie, ale zaznamenali jsme v uplynulých letech vzestupnou tendenci z dalších oblastí světa.

Bezpečná hranice, otevřené dveře

Po útocích z 11. září 2001 přijalo Ministerstvo zahraničních věcí řadu zvýšených bezpečnostních opatření v procesu udělování víz. Tyto změny byly nezbytné pro zajištění bezpečnosti našich státních hranic a bezpečnosti našich občanů. Jsou lidé, kteří si myslí, že zvýšená bezpečnostní opatření na našich hranicích nutně v sobě obsahují něco jako výměnný obchod: že zabezpečení našich hranic také znamená uzavření dveří před zahraničními studenty a dalšími návštěvníky. Ministrestvo zahraničí vždy tvrdilo, že dosažení obou cílů – „bezpečná hranice, otevřené dveře“ – je nejen možné, ale nutné a důležité.

Podpora vzdělávání zahraničních studentů je věcí národní bezpečnosti. Zahraniční studenti přispívají ročně naší ekonomické prosperitě částkou více než 13 miliard dolarů. Svou prací se podílejí na akademickém a vědeckém výzkumu, který je zaměřen na inovaci a je zároveň motorem naší znalostní ekonomiky. Mezinárodní vzdělávání upevňuje mezilidskou výměnu, která zanechává trvalé a pozitivní dojmy. Tyto dojmy zase vytvářejí názory našich lidí a našeho národa na mezinárodní dění přesněji než novinové titulky.

Zahraniční studenti jsou budoucími světovými lídry 

Nejlepší reklamou pro Ameriku je Amerika sama, a nejlepší způsob, jak poznat Spojené státy, je tam žít, studovat a pracovat. Musíme stále usilovat o to, aby studenti z celého světa Spojené státy navštěvovali, protože oni jsou budoucími světovými lídry: bývalí prezidenti Francie, Indonézie a Mexika, jordánský král, Generální tajemník OSN – to je pouze několik z těch, kteří ve Spojených státech studovali. Rozhodne-li se jeden potenciální student, že k nám nepřijede, ztrácíme příležitost ovlivnit potenciálního budoucího zahraničního lídra.

Ztráta jediného zahraničního studenta je příliš velká 

Některé změny, které jsme po 11. září provedli, bohužel vytvořily názor, že Spojené státy se brání příchodu zahraničních studentů. Spolu s dalšími faktory způsobil tento fakt úbytek počtu zahraničních studentů hlásících se na americké střední školy a univerzity. Protože jsme přesvědčení, že ztráta jediného zahraničního studenta je příliš velká, rozhodli jsme se že zajistíme, aby žádost o americké vízum nebyla pro zahraniční studenty překážkou.

Od 11. září se neúnavně snažíme zvýšit průhlednost, výkonnost a pravděpodobnost vízového procesu především pro studenty. Dnes dostává vízum devadesát sedm procent kvalifikovaných žadatelů do dvou dnů. Velvyslanectví a konzuláty upřednostňují studentské žádosti o vízum a my oznamujeme datum konání pohovoru na našich webových stránkách tak, aby studenti věděli, kdy si mají žádost podat.

Avšak změněný postup je pouze jednou částí věci. Státníci a politici počínaje ministryní zahraničních věcí využívají každé příležitosti k diskusi se studenty, profesory a dalšími po celém světě o šíři a bohatosti vzdělávacích příležitostí ve Spojených státech. Na vzdělávacím summitu v roce 2006 spolupořádaném ministrem školství Spellingem vysvětlila ministryně zahraničí Riceová, proč:

„Jakožto ministryně zahraničí si kladu za jednu z nejvyšších priorit zmnohonásobit úsilí o spojení Ameriky s lidmi celého světa pomocí vzdělání. Ve dnešním světě se vzdálenosti zkracují. Doba, kterou urazí člověk nebo myšlenka okolo planety, se rychle zkracuje. A myšlenky a činy jednotlivců jsou stále významnější. Takže výměny mezi lidmi jsou stejně důležité jako výměny mezi diplomaty.“

Čísla samotná jsou dobrá zpráva a my doufáme, že v budoucnu se to ještě zlepší. A to, že mladí vzdělanci z celého světa slyší a podporují naše poselství je ještě lepší zpráva. Tím, že budeme nadále vytvářet správnou rovnováhu mezi ochranou našich hranic a otevíráním dveří, budeme zajišťovat současnou i budoucí bezpečnost naší země. A to je zpráva nejlepší.

Maura Harty, náměstkyně ministryně zahraničí pro konzulární záležitosti

Zdroj: Velvyslanectví Spojených států amerických v ČR (http://czech.prague.usembassy.gov)

Náš tip: Užitečné odkazy ke studiu v zahraničí hledejte na portále Angličtina OnLine.

Potřebujete kvalitní překlad? Vybírejte z naší nabídky: překlady angličtina, překlady italština, překlady do němčiny a překlad do ruštiny.

Přidat komentář