Testy FCE, PET a CAE nově na počítači

Již koncem listopadu mohou první uchazeči o složení cambridgeské zkoušky FCE z angličtiny (First Certificate in English) využít nové možnosti testování pomocí počítače. Od roku 2010 nově přibudou i zkoušky PET a CAE. Zkouškový test PET si můžete nanečisto vyzkoušet v British Council v Praze.

Na počítači či na papíře?

Zkouška je určena zejména těm, kteří jsou zvyklí s počítačem běžně pracovat a obsluhu PC bez potíží ovládají. Pokud s počítačem nejste zrovna kamarádi – raději dejte přednost klasickému papírovému testu. Takzvaná CB FCE (computer-based FCE) přinese hned několik výhod.

  • přihlásit se na zkoušku je možné i 2-1 týdny před termínem

Zatímco dosud bylo třeba se na zkoušku přihlásit s předstihem dvou měsíců (pokud pomineme možnost pozdních registrací), počítačová varianta nabízí možnost zaregistrovat se ještě 17 dní předem při zachování stejné ceny jako u papírové verze.

  • navýšení počtu termínů zkoušek

Ti, kteří si s počítačem příliš nerozumí, nemusí mít obavy. Počet termínů klasického testování se nezmění. Naopak – celkově se navýší o ty elektronické.

  • rychlejší vyřízení administrativy = rychlejší výsledek

Doposud si uchazeči na výsledky svých testů museli čekat několik měsíců. Elektronická verze testu celý proces samozřejmě zrychlí a informace o úspěchu/neúspěchu budou známy do tří až čtyřech  týdnů.

  • zpříjemní se vyplňování testu

Součástí testů je i část „writing“, ve kterém kandidáti musí promyslet a napsat smysluplný příspěvek dlouhý určitý počet slov (závisí na druhu zkoušky). Nástroj, který při psaní automaticky ukazuje počet slov je šikovnou pomůckou

Praktický průběh testu

Počítačová verze testu má podobně jako ta papírová 3 – 5 části podle typu zkoušky. „Speaking“ samozřejmě probíhá bez použití počítače (s tím byste si totiž moc nepopovídali). Ostatní druhy testových otázek jsou stejné, rozdíl je v tom, že uživatel zadává správné odpovědi do počítače.

Před zahájením zkoušky je kandidátům interaktivní formou přímo v programu testu předveden způsob, jak test vyplnit. Vše je názorně ukázáno, nemusíte mít proto obavy, že se při zaškrtávání odpovědí ztratíte. U samotných cvičení vyberete správnou odpověď zakliknutím (změna je možná). Navigaci usnadňuje dolní lišta, která ukazuje přehled zodpovězených/nezodpovězených otázek. Malé okénko v horním pravém rohu upozorňuje na zbývající čas u jednotlivých částí, posledních deset a pět  minut se ohlásí blikáním. 

Elektronická forma zkoušky umožňuje vylepšit i grafickou stránku testu. Místo klasických černobílých formulářů s políčky odpovědí a testových otázek, kandidáty celou dobu zkoušky provází klidná modrá barva programu, doplňkem jsou barevné obrázky.

Počítačové formy zkoušky lze dosud využít pouze v pražské British Council, počítá se však s rozšířením i do ostatních testovacích center v České republice. První termín (zatím pouze pro zkoušku FCE) proběhne v prostorách nové Národní technické knihovny v Praze 27. listopadu.

 

Potřebujete kvalitní překlad? Vybírejte z naší nabídky: překlad stránek, překlady z ruštiny, překlad webových stránek, anglický překlad a překlady do francouzštiny

Přidat komentář