Terminologie IT ve španělštině

Od doby, kdy první přístroje informační technologie spatřily světlo světa, uplynula již hezká řádka let, avšak nejvýznamnější rozmach informačních systémů byl zaznamenán až v posledních zhruba 20 letech, a to hlavně díky internetu.


Odborné slovníky pro překladatele

Přestože jsme si virtuální svět osvojili jak ve svých domovech, tak na pracovištích teprve nedávno (starší generace zcela jistě ještě uchovává poměrně čerstvé vzpomínky na dobu, kdy se vše zpracovávalo ručně a za pomocí psacího stroje), i tato krátká doba postačila k velmi rychlému vývoji všeobecně známých i specifických programových aplikací využívaných v různých oblastech. Pro příklad nemusíme chodit daleko – v našem oboru byly zavedeny tzv. CAT nástroje, které nabízí širokou škálu možností při překladech.

Informační technologie je v neustálém vývoji a spolu s ním vzniká specifická terminologie, která většinou nebývá zachycena v odborných slovnících, jež byly zpracovány před několika lety (pokud od té doby nedošlo k jejich aktualizaci). To se samozřejmě netýká překladatelů anglického jazyka, z něhož tato odborná terminologie vychází, a kteří na rozdíl od překladatelů jiných, méně používaných jazyků, mají k dispozici mnohem více odborných jazykových slovníků. Ostatní překladatelé mohou být pouze rádi, že doba Národního obrození je již minulostí a že téměř veškeré výrazy z této oblasti se do češtiny dostávají prostřednictvím přejatých slov. A tak za pomocí internetových vyhledávačů a s trochou času a úsilí je možné nalézt překlad příslušného termínu.

Mezera na trhu se slovníky pro odborné překlady

V každém případě by jistě mnozí z nás ocenili, kdyby se v knihkupectvích či e-shopech objevila nějaká vícejazyčná publikace s výrazy používanými v informační terminologii, anebo kdyby byly zařazeny do již zpracovaných jazykových slovníků. Během své překladatelské praxe jsem se již několikrát setkala s překlady tohoto druhu, na jejichž základě jsem zpracovala tento stručný česko-španělský slovníček základních a zároveň nejfrekventovanějších pojmů.

čeština

španělština

panel nástrojů

barra de herramientas

soubor

archivo

úpravy

edición, editar

zobrazit

ver

vložit

insertar

nástroje

herramientas

nápověda

ayuda

formát

formato

tabulka

tabla

okno

ventana

oblíbené položky

favoritos

OK

aceptar

zrušit

cancelar

storno

cancelar

server

servidor

webové stránky

páginas web

heslo

contraseña

doména

dominio

přihlásit se

iniciar sesión

odhlásit se

cerrar sesión

uživatel

usuario

aplikace

aplicación

vyhledat

buscar

vyhledávač

buscador

instalovat

instalar

uložit

guardar

nahrát

cargar

ikonka

icono

kopírovat – vložit

copiar – pegar

vyjmout

cortar

odstranit

eliminar

rozbalit

desplegar

sbalit

plegar

kliknout

hacer clic, pinchar

dvakrát kliknout

hacer doble clic

stáhnout

descargar

konfigurovat

configurar

zobrazit

mostrar

skrýt

ocultar

obrázky

imágenes

přidat

agregar

nosič

soporte

notebook

portátil

okno

pantalla

záložka

pestaña

zpět

volver

hlavní nabídka

menú principal

Přidat komentář