Studium v Rusku

Zajímá vás, jak se studuje v zahraničí? Další studentka se s námi podělila o zkušenosti z tříměsíčního pobytu v rámci programu Erasmus. Tentokrát se seznámíte s Moskevskou státní univerzitou M.V. Lomonosova, fakulta cizích jazyků a
regionálních studií – Московский государственный универзитет.

 

Na cestu na zkušenou a do neznáma jsem se vydala spolu dalšími odvážnými slečnami z pedagogické fakulty. Po několikahodinové letu jsme stanuly na letišti Šeremetěvo a pobyt zahájily posunem hodinek o dvě hodiny dopředu – na moskevský čas.

První dny pobytu

Nejdříve bylo třeba vyřídit všechny nutné formality: zařizovaní registrace k pobytu, ubytovaní atd. Vyřizování všech dokumentů bylo zdlouhavé a složité, už v letadle jsme vyplňovali „миграционная карта“ kde se muselo vyplnit jméno, příjmení, číslo pasu a účel cesty. Z nabídnutých možností jsme uvedli учёба(studium), což bylo špatně, jak jsme později zjistili. V Rusku totiž studium trvá okolo 5. let a my jsme přijeli pouze na 3 měsíce. Měli jsme tedy zaškrtnout slovo стажировка (stáž), což ovšem nebylo nikde uvedeno. Policii se tyto nesrovnalosti nelíbily, naše pasy zadržovala a vrátila nám je až téměř po měsíci.

Naším cílem byla Moskva, konkrétně Moskevská státní univerzita M.V. Lomonosova – МГУ, fakulta cizích jazyků a regionálních studií. 

Výuka

Rozvrh hodin na univerzitě byl uzpůsoben našim potřebám, někteří studenti si navíc přibrali i předměty, které je zajímaly nebo se jim hodily k uznání v Čechách. Mezi takové předměty patřil překlad z ruštiny do češtiny či anglický jazyk. Vše záviselo na našem zájmu a hlavně na lektorech.

Vyučování  jsme měli každý den většinou od 9. hodin, jen v pondělí bylo volno, kterého jsme tak mohli využít k cestování a  poznávání krás nejen Moskvy. Navštívili města jako Istra, Sergej Posad, Vladimir, Suzdal, Jasná Pojana, Petrohrad…

Volný čas

Další možností jak využít neučební čas bylo půjčit si kolečkové brusle (ролики), na jednu hodinu za 60 rublů, horská kola či jiné sportovní vybavení.

V prostorách МГУ byla i banka, směnárna, obchody s potravinami, drogérií…vše při ruce. K dispozici byl i bazén. Pokud jste ho však chtěli navštívit, museli jste předložit lékařské potvrzení –  tzv. Справку. Cena bazénu byla 40 rublů plus 20 rublů za zapůjčení plavecké čepice.

Stravování

Ze začátku jsme navštěvovali столовая – menzu. Vařili celkem dobře, ovšem malý výběr, stále to samé a pro nás draho. Maso bylo největším luxusem – malý kousek stál od 40 rublů výše, proto vítězila víceméně zeleninová jídla – dvojitá či trojitá porce rýže (Proč dvojitá či trojitá? Protože porce byly neskutečně malé!) se zelím, pohanková kaše nebo плов – rizoto. Oblíbila jsem si také tzv. вареники, což se dá přirovnat k naším ovocným knedlíkům z tvarohového těsta.

Úroveň a ceny v menze nás brzo donutily vařit si vlastními silami. Nejčastěji těstoviny s kečupem nebo velmi chutné sibiřské pelmeně s 20% ruskou smetanou.

Ubytování

Na ubytovaní jsme si nemohly stěžovat, každá z nás měla  pokojíček v buňce po dvou. Všechno bylo ze dřeva, od podlahy po nábytek. Ke konci našeho pobytu ve 12. patře budovy vypukl požár. Našim studentům se naštěstí nic nestalo, stihli jsme je všechny včas probudit (bylo půl šesté ráno). Dva jiní ovšem zahynuli a sedm jich bylo zraněno.

Studium

Jako studentka pedagogické fakulty učitelství ruského jazyka jsem v indexu měla předepsanou i praxi v ruském jazyce. Proto jsem se spolužačkami využila příležitosti a vyjednala si praxi na ruské základní škole. V Rusku mají základní školy 11 tříd, většinou jsou totiž spojené se školami středními. Praxi z výuky českého jazyka jsme vykonávali ve 4.,5.,6.,a 9. třídách.

Co říci závěrem? Stáž v Moskvě byla naprosto úžasná a už teď si dovolím říct, že to byly nejkrásnější 3 měsíce mého života.

 

Autorka je studentkou Západočeské univerzity v Plzni.

Chcete se také podělit o své zkušenosti se studiem či prací v zahraničí? Své náměty, dotazy a připomínky k tématu posílejte na: redakce@jazyky.com.

 

Potřebujete kvalitní překlad? Vybírejte z naší nabídky: překlady francouzština, překlad ruština, překlad angličtina a překlady z němčiny.

Přidat komentář