Studium v Portugalsku

Zajímá vás, jak může probíhat studium v nejzápadnějsí zemi Evropy? Nebo dokonce koketujete s myšlenkou vyjet studovat do zahraničí? Neváhejte – kromě zkušeností a zážitků vám takový pobyt rozšíří obzory a přinese nové kamarády. Poznáte nejen novou kulturu, ale i sami sebe. Podělím se s vámi o své zkušenosti z ročního studia na univerzitě v Coimbře v Portugalsku

Skutečně tradiční univerzita

Coimbra je město přibližně v centrálním Portugalsku, které je známé především díky své tradiční univerzitě, založené již v roce 1290. Ta dominuje městu (je úplně navrchu a ať půjdete odkudkoli, cesta do kopce vás nemine) a udává mu životní rytmus: téměř čtvrtina ze 150 000 obyvatel jsou studenti a mnoho studentů sem přichází z jiných měst, protože je tato univerzita v Portugalsku považována za nejkvalitnější.

Do Lisabonu a dál do Coimbry

Mezi Lisabonem a Prahou existují přímé lety a do samotné Coimbry se z Lisabonu dostanete vlakem nebo autobusem, cesta trvá něco přes dvě hodiny. Vlakové nádraží Oriente je blízko letiště, dopravíte se tam autobusem za 1,40 € a nebo si můžete vzít taxi, nicméně na trase mezi letištěm a nádražím je velmi vysoká pravděpodobnost, že budete ošizeni.

Autobusy jezdí z nádraží Sete rios a pojedete-li opačným směrem, z Coimbry do Lisabonu, můžete požádat řidiče, aby vás vysadil přímo u terminálu. Po Coimbře jezdí autobusy, vyznat se v jízdních řádech však není snadné. Coimbra je ale relativně malá a tak jsem chodila všude pěšky.

Priváty a koleje

Až do odletu jsem čekala na odpověď na mou žádost o místo na koleji (tu v Coimbře jako student Erasmu dostanete maximálně na měsíc, ale do začátku je to jistě lepší něž nic). Marně. Můj e-mail zůstal bez odpovědi. Naštěstí mi kamarádka dala kontakt na své dobré přátele, u kterých jsem mohla zůstat, než si najdu nějaký podnájem.

Zejména začátkem semestru jsou na nástěnkách, sloupech, zdech, zkrátka všude k vidění vývěsky s nabídkou pokojů či bytů k pronájmu. Cena za pokoj se pohybuje přibližně od 120 do 200 € měsíčně, přičemž budete muset na začátku zaplatit ještě zálohu – ta bude poté počítána jako nájemné za poslední měsíc vašeho pobytu.

Nedoporučuji vybírat byty v přízemí – ačkoli vám místní budou zarytě tvrdit, jak je Coimbra bezpečné město, já jsem jen během toho jednoho roku potkala hned několik lidí, kteří byli právě v přízemí vykradeni.

Stravování a náklady

Nejvíc jsem využívala menzy, z nichž jedna je otevřená i o víkendech a některé kromě obědů nabízejí i večeře nebo snídaně. Pokud si vyberete menzu, která nabízí tzv. prato social, dostanete celý oběd včetně polévky, nápoje a moučníku za 2,15 €.

Na rozdíl od ostatních zemí na západ od našich hranic je Portugalsko relativně levné, ceny jsou srovnatelné s našimi, v Lisabonu je pochopitelně o něco dráž než v Coimbře.

Začátky s portugalštinou

Jako student(ka) programu Erasmus v zemích s méně obvyklými jazyky, mezi které portugalština – ač je 6. nejrozšířenějších jazykem světa – patří, máte teoreticky nárok na intenzivní jazykový kurz před začátkem semestru. Nicméně když jsem prvního září dorazila na zahraniční oddělení, bylo mi sděleno, že má univerzita letos nižší rozpočet a v kurzu proto není dost míst. Nabídli mi jiný kurz za 250 € – to jsem odmítla.

A tak jsem byla v Portugalsku o pár týdnů dřív než bylo třeba, bez jazykového kurzu, nicméně samostudium spolu s každodenním užíváním jazyka v běžných situacích mi kurz plně vynahradily.

Jazyk a studium

Moje portugalština se rozvíjela rychle. Před odletem do Coimbry jsem se učila asi rok jako samouk, a v Coimbře jsem pak měla během semestru kurz zaměřený především na gramatiku v rozsahu 4 hodin týdně. V Portugalsku jsem se takřka vyhýbala cizincům, hlavně Čechům a tento postup mohu doporučit všem, kdo se chtějí nejen naučit jazyk, ale také skutečně poznat kulturu cílové země a mentalitu jejích obyvatel.

Portugalci jsou velice vstřícní, milí lidé, kteří vám rádi a ochotně pomohou. Samozřejmě budete asi cítit potřebu popovídat si o svých dojmech a zážitcích s někým, kdo je ve stejné situaci jako vy, tudíž s dalším cizincem. Neuzavírejte se ale jen mezi ně – vždyť místní obyvatelé jsou velmi přátelští. Jazykové bariéry se bát nemusíte, věřte, že se v jazyce v běžné komunikaci zdokonalíte rychle.

A bát se nemusíte ani přílišné náročnosti studia. Portugalci nejsou příliš zvyklí na samostudium, velká část z nich studiu během semestru moc nedá. Možná i proto je hodinová dotace seminářů větší než u nás – na Filozofické fakultě jsou téměř všechny semináře v rozsahu 4 hodin týdně.

U většiny předmětů existuje možnost zvolit si mezi tzv. avaliação contínua, kdy musíte mít 75% účast na hodinách a napsat několik průběžných testů, případně nějakou seminární práci/referát, a avaliação final, kdy do školy chodit nemusíte a přijdete jen ke zkoušce po skončení semestru, popřípadě budete muset kromě toho napsat nějakou tu seminárku.

Mnoha místním studentům připadá druhá možnost obtížnější, pro mě byla ovšem velkou úsporou času. Ač nerada, musím přiznat, že kvalita výuky je i na údajně nejlepší portugalské univerzitě poněkud  diskutabilní.

Na co se připravit

  • V Portugalsku je díky časovému posunu o hodinu méně než u nás.
  • Pokud se rozhodnete studovat v Portugalsku, budete se muset obrnit trpělivostí. Vyřizování dokumentů a vlastně všeho bude zejména portugalské straně trochu trvat – vnímání času je tu zkrátka o něco uvolněnější, i profesoři tu dodržují akademickou čtvrthodinku.
  • Nečekejte, že je v zimě v Portugalsku teplo. Teploty sice málokdy klesají pod nulu, často se pohybují kolem 15 stupňů, ale domy jsou špatně izolované, mají jednoduchá okna a ve většině z nich není ústřední topení, proto budete mít oněch 15 stupňů často i doma.
  • ISIC v Portugalsku neuznávají, proto se vyplatí obstarat si kartu mládeže EURO 26 – slevy nejsou nijak závratné, ale investovaných 200,- Kč se vám rychle vrátí.
  • Coimbra leží zhruba 50 km od oceánu, kam se dostanete za 2 € po hodině cesty vlakem, který jezdí téměř každou hodinu.

Rok strávený v jiné kultuře vám přinese hodně poznatků, zážitků, nové kamarády a možná poznáte lépe sami sebe. Chcete-li si rozšířit obzory, nasbírat nové zkušenosti a naučit se obstojně cizí jazyk, mohla by vám tato země plná vstřícných lidí, výborných ryb a vína a nádherné přírody poskytnout ideální příležitost.

Užitečné odkazy:

Národní agentura pro evropské vzdělávací programy
Stránky univerzity v Coimbře
Stránky o Portugalsku
Více o kartě mládeže
Fotogalerie z mého pobytu
Blog o pobytu v Coimbře

Potřebujete kvalitní překlad? Vybírejte z naší nabídky: překlad stránek, překlady z ruštiny, překlad webových stránek, anglický překlad a překlady do francouzštiny

Přidat komentář