Studium v Perthu: na vlastní oči

Každým rokem se stále více mladých lidí vydává na druhý konec světa a zdaleka je  nežene pouze touha po dobrodružství a exotické přírodě. Jezdí tam získat další vzdělání, naučit se anglicky a získat pracovní zkušenosti. Jedním z cestovatelů je Lukáš Tomis, který do Perthu v Austrálii přicestoval před dvěma lety studovat angličtinu a nyní dokončuje studium mezinárodních vztahů.

Proč sis vybral z celého světa právě studium v Západní Austrálii a město Perth?

Proč? V mém případě nebylo vůbec nic, o čem bych dlouho přemýšlel. O Austrálii jsem snil 10 let před tím, než jsem vystoupil v Perthu z letadla. Austrálie byla pro mě zcela jasná volba. Nevím o nějakém zvláštním důvodu, proč jsem zvolil zrovna Austrálii, vždyť jsem ani neměl příliš mnoho informací o tomto kontinentu.

Nejdůležitější bylo, že jsem v té době neuměl vůbec anglicky, měl dost odvahy sednout poprvé ve svých osmadvaceti letech do letadla a na jeho konečné opět vystoupit. Nevidím jediný důvod, který by bránil komukoli jinému udělat to samé. 

Proč zrovna Perth, o kterém jsem nevěděl zhola nic? Bylo mi řečeno, že Perth je nejslunečnější město na australském kontinentu (320 slunečných dní v roce). Nelhali mi. Napočítal jsem jich dokonce mnohem více. Kromě toho, tak nádherné a čisté pláže nenajdete nikde po celém světě. Teď vím, že jsem měl velice šťastnou ruku. Perth nabízí tu pravou Austrálii a jejímu kouzlu podlehnete během několika prvních dní – je prostě všude kolem vás.  

Bylo obtížené vyřídit všechny potřebné doklady pro cestu a pobyt?

Nejdůležitější bylo se rozhodnout a vzít za dveře správné agentury. V té době jsem byl zcela negramotný v tomto ohledu. Dnes už bych si vybíral jinak. Nicméně musím říci, že jsem žádné problémy nezaznamenal. Měl jsem zajištěné studium na jazykové škole a pobyt v hostitelské rodině na první dva měsíce. 

Personál školy byl od prvního dne velice příjemný a pomohli mi ve všem, s čím jsem se na ně obrátil. Mimo rozhodnutí vzít svůj osud do vlastních rukou a studijního víza, které mi pomohla vyřídit agentura, jsem vlastně nic jiného nepotřeboval.

Pamatuješ si ještě na své první dojmy po příletu do Perthu, a jaké bylo přijetí ve škole?

Jistěže si pamatuji své první kroky, kterými se začalo odvíjet jedno z nejkrásnějších období mého života. Byl jsem takzvaně vhozen do vody, možná pro někoho příliš rychle, ale právě proto jsem vše nové vnímal o to intenzivněji. Neříkám to jen tak.

Měl jsem kde spát, co jíst, nové přátele a kamarády, po několika týdnech dobrou práci a věděl jsem přesně, z jakého důvodu jsem přiletěl. Nejen proto byl první rok mého pobytu v Perthu naprosto bez chyby. Po pár týdnech jsem dokonce začal rozumět angličtině, chytla mě a drží se dodnes. Stejně jako místní lidé. 

Nejsem si jist, zda se tento čas bude někdy v mém životě ještě opakovat. Asi ne. Nevadí, protože budu vědět, že jsem si život a studium v Perthu pořádně užil. Nehledě k tomu, že angličtinu, kterou teď ovládám, už nikdy neztratím. 

Jazyková škola, na které jsem strávil jeden rok, mi dala opravdu hodně. Nejen kvalitní výuku, ale i mnoho nových přátel, které bych jiným způsobem potkat nemohl. S některými z nich jsem stále, skoro po 3 letech, v kontaktu.

Myslím si, že žádné jiné místo nemůže nabídnout to, co Perth. Úžasné klima, vřelí lidé a nepřeberné množství zážitků, o kterých vy, kteří tohle právě čtete, pouze sníte. Ale nemusíte jen číst a snít, záleží pouze na vás.

Musel ses vypořádat v Perthu s nějakými nečekanými problémy?

Abych řekl pravdu, na tuto otázku neznám odpověď. Budu se muset trochu zamyslet. Asi budu muset lhát. Neměl jsem problémy ve škole ani v práci. Jediné, co mě napadá je, že jsem mohl trochu více ošetřovat svou pokožku opalovacím krémem. Ne, teď si dělám legraci.

Co bys doporučil těm, kteří o studiu v Austrálii uvažují?

Přestat o něm jen uvažovat, přemítat a strachovat se. Zkrátka jít se balit. Je to země jako každá jiná. Jen nádherná. Však sami uvidíte! Perth toho může tolik nabídnout!

Je to velmi kosmopolitní město, ne tak zalidněné jako státy na východě Austrálie, má čistý vzduch, stále modré nebe, díky tomu, že má Západní Austrálie nejnižší míru nezaměstnanosti z celé země, nabízí spoustu brigád pro studenty, je tu řada kvalitních škol, které nabízí mezinárodně uznávané kvalifikace a ze všeho nejvíce – je to velice přátelské město.

Tak na co čekáte? K vyhledání studijního kurzu či informací o životě a studiu v Perthu navštivte www.pertheducationcity.com.au.

Neváhejte se s prosbou při plánování zahraničního pobytu obrátit na vzdělávací agenturu COM-IN, která se specializuje na studijní programy v Austrálii. V Perthu má COM-IN svého česky mluvícího pracovníka, který studenty vyzvedává na letišti, pomáhá jim v aklimatizaci v novém prostředí, s vyřízením formalit, dalšího prodloužení pobytu, vyřízením víz pro návštěvu rodinnými příslušníky či přáteli a vše ostatní, co může student daleko od domova potřebovat.

COM-IN poskytuje veškeré své služby zdarma, je spojen jen s kvalitními institucemi a zakládá si na osobní a profesionální péči o klienty.

Chcete-li se na něco zeptat Lukáše, zástupce agentury COM-IN či dalších lidí žijících v Perthu, přidejte se do Facebook skupiny Czech & Slovak Club Western Australia.

Více podrobností získáte na www.com-in.cz a www.pertheducationcity.com.au.

Kontakty:

COM-IN
e-mail: info@com-in.cz
http://www.com-in.cz

Jazykové školy v konkrétních městech hledejte zde:

Jazykové školy Praha

Jazykové školy Brno

Přidat komentář