Studium v Německu: u Bodamského jezera

Slunce, voda, vinnou révou porostlé svahy a spousta zajímavých koutů. Pokud vás tahle charakteristika přesvědčila, neváhejte a vydejte se alespoň na semestr studovat do Kostnice na jihu Německa. A žádný strach: našinci už se odtud vrací živí a zdraví!

 

V Německu nejen německy

Jako studentka germanistiky jsem se nemusela potýkat s problémem jazykové bariéry, do zahraničí jsem se vydala proto, abych si osvěžila „každodenní“ němčinu. Je ovšem třeba počítat s příměsí švábštiny a vlivy sousedního Švýcarska. Pokud s „jazykem Goethovým“ zas až tak moc nekamarádíte, nezoufejte, bez větších obtíží se domluvíte anglicky, a to jak na univerzitě, tak ve městě.

Intezivní péče o studenty

V rámci péče o zahraniční studenty, kterou zajišťuje zahraniční oddělení univerzity, jsme se mohli zúčastnit třítýdenního jazykového kurzu s intenzivní výukou němčiny a týdenního přípravného kurzu před začátkem semestru. Oba programy vám výrazně usnadní orientaci v novém prostředí. Pomohou vám s veškerými formalitami, které je třeba vyřídit na úřadech, doporučí vám pojištění, provedou vás po univerzitě i po městě a vezmou vás na výlety. Kromě toho je to ideální příležitost pro navazování nových kontaktů, a to hlavně se studenty, kteří přijeli také prostřednictvím Erasma.

Pokud vám nestačí intenzivní jazykový kurz před začátkem semestru, můžete se v němčině zdokonalovat v jazykovém institutu univerzity. Tady se vám budou věnovat lektoři, máte ovšem i možnost samostudia a dokonce tzv. tandemu. Pokud to bude v silách institutu, najde pro vás komunikačního partnera, který se touží naučit česky. Vy s ním na oplátku můžete mluvit německy. Zájem o češtinu v této části Německa však očividně není velký.

120 minut neznamená 2 hodiny pilného studia

První, co vás na rozvrhu zarazí, je délka vyučovacích hodin. Nenechte se vystrašit neuvěřitelným číslem 120 minut, v praxi to funguje jinak. Hodina začíná vždy o 15 minut později a končí o 15 minut dříve, takže ve výsledku se dostanete na obvyklých 90 minut.

Nabídka předmětů je velice bohatá, je však třeba se v ní orientovat. Nenajdete tu pouze přednášky, semináře a cvičení, ale i další formy jako prosemináře, exkurze nebo tutoria. Je dobré si zjistit, zda je pro vás daný předmět vhodný – pokud jste ve vyšším ročníku, je zbytečné zapisovat si prosemináře, určené pro nižší ročníky a spojené s tutoriem – jakousi metodologickou průpravou.

Obecně platí zásada čím větší kreditní ohodnocení, tím víc práce a času, který předmětu budete muset věnovat. Kostnická univerzita pracuje s ETCS kreditním systémem, takže s uznáváním kreditů na domácí univerzitě byste neměli mít problém.

Pokud potřebujete odjet do zahraničí nasbírat odbornou literaturu pro nějakou práci (např. diplomovou), je Kostnice tím pravým místem pro vás. Místní univerzitní knihovna je vyhlášená svým rozsahem!

Kolejní život a menza

Pro zahraničního studenta není vcelku problém získat v Kostnici ubytování na kolejích. Hlavní je odeslat včas žádost. Výhodou německých kolejí je absolutní převaha jednolůžkových pokojů. Navíc tu neexistují vrátnice, pouze správci kolejí, které je možné zastihnout v úředních hodinách.

V Kostnici je možné si vybrat z několika typů ubytování: samostatný pokoj – to znamená, že budete mít svůj pokoj, ale kuchyň a sociální zařízení společné, cena se pohybuje kolem 170€ měsíčně (tuhle variantu bych v Kostnici nedoporučovala, bohužel jsem si tím sama prošla), jednolůžkové apartmá – máte vlastně obytnou buňku sami pro sebe včetně kuchyňského koutu a vlastní minikoupelny (od 250€ měsíčně), dále tzv. Europahaus – vždy 4 pokoje mají společnou kuchyni a sociální zařízení, 2 obyvatelé jsou vždy Němci, takže máte tu nejlepší příležitost zdokonalit si němčinu (od 230€ měsíčně).

Stejně jako bydlení je v Kostnici relativně drahá i menza. Denně si můžete vybrat z několika jídel, k dispozici jsou vám taky jídla z grilu, bio-jídla, salátový bar, wok a spousta dalších variant. Dá se tady koupit i káva a něco k zakousnutí, menza disponuje i terasou s výhledem na Bodamské jezero, takže jíst tady je přímo balzám pro duši.

Na kole či městským autobusem

Univerzita leží na okraji města relativně daleko od centra, blízko je pouze k některým kolejím. V rámci týdenního přípravného kurzu si ale můžete za velice výhodnou cenu koupit studentskou jízdenku na městské autobusy, která platí celý semestr a dokonce vám zaručuje bezplatnou dopravu přívozem mezi Kostnicí a Meersburgem na opačném břehu jezera.

Pokud do Kostnice jedete na letní semestr, určitě si buď přivezte nebo pořiďte kolo. Jsou tu k mání v bazarech nebo na inzerát, dostanete se s nimi všude a rychle a navíc bezpečně, protože je tu výborná síť cyklistických stezek.

Práce při studiu?

Sehnat v Kostnici brigádu je tvrdý oříšek. Pokud se vám naskytne ta šance, většinou se bude jednat o obsluhu v místních hospůdkách nebo kavárnách.

Studium v zahraničí to není jen výuka a příprava na ni

Zahraniční oddělení pořádá v průběhu semestru několik výletů a exkurzí do blízkého i vzdálenějšího okolí Kostnice. Je to příjemný a navíc velice výhodný způsob cestování, každá exkurze totiž stojí pouhých 5€, v ceně je doprava i vstupy do různých objektů, někdy dokonce i občerstvení.

Z centra se pěšky dostanete přes hranice do Švýcarska, na delší výlety je možné jet vlakem. Jízdné je poměrně drahé, nejlepší je cestovat o víkendu nebo ve skupině, kdy je možné získat speciální slevy. Díky Bodamskému jezeru a Rýnu máte příležitost projet se na lodi třeba až do Švýcarska nebo do rakouského Bregenzu na operu, hranou na vodní scéně.

Co by se vám mohlo hodit

Kostnická univerzita nabízí celou škálu sportovního vyžití od ping pongu přes salsu po jachting.
Velice výhodné je přivézt si s sebou notebook, v prostorách univerzity funguje bezdrátová síť, takže můžete být online skoro všude. Na kolejích ovšem počítejte se staromódním a poněkud pomalým připojením přes modem.

Knihovna kromě svých obsáhlých fondů nabízí možnosti bezplatných meziknihovních výpůjček, které fungují rychle. Kopírovat lze jak v knihovně tak různě na chodbách, je třeba si pořídit kartu na kopírování.

Počítejte s placením spousty záloh: na kopírovací kartu, kartu do menzy, za hrnečky od kávy atd. Erasmovské stipendium vám pokryje přibližně polovinu měsíčních výdajů. 

Máte vlastní zkušenost se zahraničním studiem? Napište nám! redakce@jazyky.com

Potřebujete kvalitní překlad? Vybírejte z naší nabídky: překlad do polštiny, překlad francouzština, překlad angličtiny a překlad němčiny.

Přidat komentář