Studium v Bordeaux

Bordeaux, město v jihozápadní Francii čítající asi 220 000 obyvatel, je častou destinací studentů z ciziny, kteří využívají různých výměnných studijních programů. Studijní pobyt ERASMUS v tomto městě proslulém vínem je i můj případ.

Erasmus v Bordeaux = víno, teplo a historie

Důvody pro studium v Bordeaux bývají různé. Dostupnost Atlantiku i Pyrenejí je určitě velkým lákadlem, stejně jako relativně teplé klima po celý rok a v neposlední řadě dobré víno. Velikost města, kterou bych, stejně jako mnozí další, označila hezky česky jako tak akorát, je taky velkým plus. Navíc se (navzdory  velkému množství studentů) Bordeaux nedá považovat za "čistě studentské město".  Narazíte tu na spoustu míst, kde na vás dýchne historie a nachází se tu poměrně dost památek. Já osobně považuji vyváženost toho "historického" a "živoucího" aspektu města za zcela ideální.

Co se týče místní univerzity, skládá se ze čtyř velkých celků. Univerzita Bordeaux 1 je zasvěcena matematice, fyzice a technickým oborům. Na Bordeaux 2 můžete studovat medicínu, farmacii a biologii, zatímco Bordeaux 3 představuje institut humanitních věd. Práva a ekonomie se vyučují na Bordeaux 4. Všechny čtyři části univerzity jsou otevřeny pro zahraniční studenty, záleží ale samozřejmě vždy na dohodách uzavřených mezi fakultami a katedrami z různých zemí. Většina univerzitních budov se nachází v místním kampusu, který je v případě Bordeaux jeden z největších v Evropě (235 hektarů). Jak už to tak bývá, je trošku vzdálen od centra. Výjimku představuje univerzita Bordeaux 2, která má svá pracoviště často poblíž nemocnic a jednu velkou budovu v centru města.

Bydlení v kampusu

Do kampusu se dostanete z úplného centra města přibližně za půlhodinu tramvají.  Z periferních čtvrtí centra to ale může trvat mnohem déle. Dostupnost kampus-centrum je jeden z aspektů při výběru ubytování.  Kampus nabízí velký počet kolejí – "villages universitaires", které jsou buď nové a dražší – v místní hantýrce je najdete pod pojmem "rénové", nebo starší a levnější – "chambres traditionelles".

Nutno podotknout, že ve starších budovách sdílíte s ostatními kuchyň a sociální zařízení. To nepředstavuje nic lákavého, ale cena je naopak velmi slušná. Za měsíc zaplatíte 140 € za jednolůžkový pokoj. Jak už to tak bývá, všechno má své pro a proti. Bydlení v centru je samozřejmě dražší, cenu nelze zobecnit, protože vždy záleží i na počtu lidí se kterými byt sdílíte. Pro ty, kteří si chtějí užívat nočního života v Bordeaux nejen o víkendech bych určitě doporučovala nějaký privát v centru či poblíž.

Tramvaje směr kampus totiž končí o půlnoci (s výjimkou pátku a soboty kdy jezdí do jedné) a noční autobusy,něco na styl brněnských rozjezdů, tu fungují taky jen v pátek a sobotu. Naopak pro ty, kteří chtějí ušetřit a musí být na univerzitě hned od rána, je kampus ideální. Často jsou tramvaje ráno "zasekané" a cesta se tím o dost prodlouží. V potaz je nutno brát i oblíbené francouzské stávky.

Ještě pár slov ke kampusu. Je tu hodně zeleně a příjemných míst na pikniky, studenti tu během teplých měsíců posedávají v trávě a na lavičkách, je tu živo a má to tu něco do sebe. Nachází se tu také obrovský komplex sportovišť, knihovny, pár hospůdek, obchodů a hlavně menzy. Ty jsou, stejně jako koleje, pod vedením institutu CROUS. Na CROUS je potřeba se obrátit když chcete žádat o ubytování. Opravdu doporučuji udělat tento krok zavčas. Francouzská byrokracie stojí často studenty (a nejen je) hodně nervů, věci se nehýbou tak jak by měly, tudíž včasné zažádání o koleje není na škodu. Do žádosti vyplníte tři různé "villages" dle vašich preferencí. Není ovšem pravidlem, že dostanete to, oč jste zažádali. To platí dvojnásob v případě renovovaných kolejí, na které se "čeká řada".  Co může české studenty zarazit, je fakt, že pokoje jsou tu na jakékoliv koleji výhradně jednolůžkové. Seznam kolejí  v Bordeaux (včetně pár výjimek mimo kampus). 

Stipendium ke studiu

Ještě pár slov k financím. O cenách ubytování jsem už mluvila. Ať už se ale rozhodnete pro cokoliv, koleje, privát nebo vlastní malá garsonka, nezapomeňte zažádat o CAF. Jedná se o finanční podporu ubytování, která je (zatím) nabízena i zahraničním studentům. Píši, zatím, protože Francie vám nikdy nezaručí, že tento přídavek dostanete po celou dobu studia, zvlášť pokud jste cizinci. Rozhodně se ale vyplatí investovat trochu času do vyplnění potřebné byrokracie, protože i několik měsíců podporovaných CAFem může usnadnit finanční situaci všem studentům.

O co se tedy vlastně jedná? CAF (Caisse d´Allocations Familiales) je instituce, která nabízí studentům finanční pomoc výhradně co se týče ubytování. Administrativu sice stačí začít řešit až po příjezdu do Francie, ale není dobré příliš otálet. Na internetové stránce CAFu vyplníte ´dossier´, vytisknete a doplníte požadovanými dokumenty. Pro ty si jdete většinou na univerzitu, jedná se o potvrzení o studiu a podobné záležitosti. Celou složku předáte na pobočce CAF (v případě ubytování na koleji stačí zajít do příslušné kanceláře přímo na kolejích) a čekáte. Podle ceny ubytování je vám přidělena určitá částka, kterou budete měsíčně dostávat. Kvůli CAFu si musíte zřídit účet u francouzské banky, to je povinnost bez které vám žádost neschválí. Výhodou je, že i když je vaše žádost schválena třeba až v prosinci, přídavky jsou zpětně vyplaceny od uvedeného začátku pobytu ve vaší "dossier".

Bordeaux bych rozhodně neoznačila jako drahé město. Po první návštěvě supermarketu se možná většina Čechů zhrozí, když přepočte eura na koruny, ale po pečlivém prozkoumání všech možných produktů zjistíte, že jsou tu určité potraviny dražší ale určité zase levnější. I když není Bordeaux obrovské, jezdí tu tři tramvajové linky. Předplatné pro městskou hromadnou dopravu je pro většinu studentů nutnost. Vybrat si můžete buď tarif na měsíc – pro studenty, kteří přijíždí jen na semestr je to vlastně jediná možnost, nebo tarif na rok. Nevýhodou měsíčního tarifu je, že platí vždy od prvního do posledního dne v měsíci. Stojí 28 €/měsíc. Za roční předplatné zaplatíte 195€, což vychází asi  16€ na měsíc. Před vyřízením je dobré promyslet, jak dlouho vlastně v Bordeaux budete. Pokud je pobyt předpokládán až do června, doporučovala bych koupit celoroční předplatné, i když poslední dva měsíce vlastně nevyužijete. Pořád to ale vychází lépe, než kupovat každý měsíc nové předplatné. Navíc se Vám může stát, například okolo Vánoc nebo při příjezdu po nich, že budete muset čekat až do prvního v měsíci a za týdenní či jednotlivé jízdenky utratíte spoustu peněz.

Studijní povinnosti

Tak, a teď přímo ke studiu. Tady určitě neuspokojím všechny čtenáře, protože místní univerzita je opravdu velká, čítá hodně institutů a přístup k zahraničním studentům nemusí být všude stejný. Moje zkušenost z Bordeaux 3 ale je, že při vyřizování rozvrhu a všeho okolo, je potřeba značná trpělivost, často se Vám stane, že někde budete čekat řadu zbytečně, nedozvíte se to, co jste chtěli apod. Nicméně pořád je tu kancelář pro mezinárodní vztahy – "Relations internationales", kde narazíte na ochotné lidi a vše co jsem tam šla řešit se relativně rychle pohnulo. Přístup učitelů také nejde zobecnit. Někteří jsou k "erasmákům" shovívaví a sleví ze svých nároků, někteří na Vás budou mít stejné požadavky jako na francouzské studenty. Vždycky ale pomůže zajít za učitelem osobně a snažit se domluvit pokud máte s něčím problém.

Na závěr bych rozhodně chtěla podpořit všechny, kteří o studiu v Bordeaux uvažují. Při papírování je občas potřeba myslet na výlety na pláž nebo do nedalekým vinařských oblastí, ale pak jde všechno lépe. Hodně štěstí! 

Přidat komentář