Studium v Austrálii očima studentů

Pokud sem přijedete jako student, tak musíte počítat s tím, že tu prvních pár měsíců bude krušných, učit se anglicky, komunikovat s Australany, pracovat, abyste si pokryli svoje náklady…, ale po půl roce se to pomalu začne zlepšovat. Čeká vás první cestování, první krátké výlety do okolí, lepší práce, více volného času při studiu na odborné škole…

Petr Dospiva, Sydney, Central College, kurz: Advance Diploma in Business Management

Co se týká práce, tak se mi nechtělo vzhledem k mé profesní praxi začít od nuly, což je bohužel jediné východisko u lidí, kteří se moc nedomluví anglicky a nemají praxi v něčem specifickém. Proto bych každému doporučil, aby cestu plánoval již dopředu a hlavně se učil anglicky již s předstihem. Samozřejmě, že tady na jazykových školách se naučíte relativně rychle, ale hlavně na začátku je potřeba oběhat pár úřadů a i při hledání práce Vám znalost angličtiny rozhodně pomůže. Hlavně nedejte na rady lidí, kteří jsou tady již nějaký ten pátek a snaží se vás přesvědčit, že každý musí začít u mytí nádobí apod.

Ke kariéře

Je potřeba sepsat zajímavě vypadající CV a rozesílat na všechny inzeráty u pozic, na které máte. Když si nepřivezete dostatečné finanční zásoby, asi budete muset začít u nějaké hůř placené práce, abyste měli na nájem, jídlo, dopravu. To samozřejmě neznamená, že u takové práce musíte skončit! Berte to jen jako prozatímní řešení a pořád se snažte získat práci, která vás bude bavit a při které si vyděláte nějaké rozumné peníze.

Mně se podařilo po rozeslání mého CV získat práce jako Marketing Specialist v obchodní firmě a nakonec jsem se dostal na pozici zástupce ředitele, takže v případě jeho nepřítomnosti mám celou firmu na starosti.

U moře

Jelikož, jak všichni víme, je Sydney u moře, rozhodl jsem se přestěhovat blíže k pláži, do čtvrti Manly – vyhlášeného letoviska.Na pláž to mám necelých 200 metrů a neznám lepší pocit, když po práci /nebo ráno po nějaké party/ jen obléknu plavky, vezmu ručník a jdu surfovat nebo jen tak skákat do vln. Někdo by možná řekl, že platím za ubytování mnohonásobně více než je obvyklé, ale já jsem sem přijel prožít několik let života, takže si chci užít volného času a žít trochu na úrovni. Samozřejmě, že na Manly je i několik klubů, hotelů – dali by se přirovnat k hospodám. Život v mé čtvrti tedy rozhodně stojí za nějaký ten dolar navíc. Další výhoda – 80% obyvatel Manly jsou mezinárodní studenti nebo mladí lidé, kteří cestují po světě.

Sousedi

Mými spolubydlícími jsou Kanaďanka, Japonec, Němka, Skotka, Novozélanďan a Čech… Každému bych doporučil bydlet s lidmi jiných národností, protože vás to donutím mluvit anglicky. Setkal jsem se tu s několika Čechy; mluví díky tomu, že bydlí a pracují s Čechy špatně anglicky, přestože jsou tu už druhý rok. Každý sem přece jede poznat něco nového, takže se nebojte a bydlete s cizinci! Z vlastní zkušenosti mohu říci, že i když to bylo ze začátku složitější než bydlet s krajany, ve finále se to vyplatilo.

ŽivotOnline

Studium je tu nesrovnatelně lehčí než v ČR. Většinou stačí dávat pozor a před testy si pročíst poznámky, které většinou dostanete od učitele vytištěné. Hlavně pro nově příchozí je škola výhodné místo na seznámení se s novými lidmi a získání informací, které potřebujete. Některé předměty jsou samozřejmě celkem nudné, ale např. v mém oboru – business se učíme o mezinárodním obchodu, obchodních zvycích různých národností a jsem si jistý, že spoustu věcí budu moci v budoucnu použít. Na naší škole je hodně Čechů a Slováků. Při jedné hodině jsme napočítali ve třídě 13 různých národností ze 22 studentů.
Někteří učitelé učí mimo naší školu ještě na univerzitách, takže rozhodně vědí, o čem hovoří a mají velký přehled ve svých oborech. Výhoda je, že škola je víceméně v centru Sydney, 5 minut ze stanice Central, kde se kříží všechny metra a autobusy. K dispozici máme počítačové učebny, kde si můžeme kdykoliv přes den zkontrolovat e-maily nebo prohlížet internetové stránky s nabídkami volných pozic.
Jako svého agenta jsem si vybral AustraliaOnline.cz a rozhodně jsem neudělal špatně. Měl jsem drobné problémy s vízem, které mi nakonec agentura pomohla vyřešit.Když jsem vystupoval z letadla a poprvé se rozhlédl kolem sebe s pocitem, že je teď všechno jen na mně, uklidňovalo mne to, že kdyby se cokoliv stalo, mám v Sydney možnost kontaktovat australskou kancelář, kde mi pomohou.

Jiří Nováček, Sydney, školy: UEC, MEGT

Na myšlenku odcestovat do Austrálie mě přivedla moje “lenost”. Nedokázal jsem se přinutit učit anglicky v dlouhodobějším časovém úseku. Platil jsem si vesele půlroční kurzy, ale nikdy jsem je nedokončil. Cestu do Austrálie jsem promýšlel docela dlouho a příprava mi trvala cca 3 roky. Zjišťoval jsem si hodně podrobnosti na internetu, v knihách, až jsem narazil na AustraliaOnline.
Do Sydney jsem přijel se svou přítelkyní a nejlepším kamarádem. Neměli jsme ani zajištěno ubytováni a naše angličtina byla na úrovni ELEMENTARY.

Konec kravaťáka

Následovala velká změna životního stylu. Ze dne na den se z “kravaťáka” pracujícího na burze cenných papírů stala “myčka nádobí”. Trvalo mi delší dobu najít tuto “kvalifikovanou” práci (přibližně 3 měsíce), jelikož jsem si ze začátku pouze užíval a bezstarostně utrácel veškeré moje úspory z Čech. Postupem času jsem si našel i další přivýdělek jako uklízečka u našeho línějšího souseda (to je i dobrý tip pro nově příchozí, vyvěsit si inzerátek v budově, kde bydlíte, on už se na to někdo naláká).

Vím, že mnoho lidí “nerozdejchá” tuto životní proměnu, ale já to beru jako velice dobrou životní zkušenost a hlavně dočasnou, nyní jsem už v jiné situaci, kdy moje angličtina je na mnohem lepší úrovni a není problém najít lepší práci.
Co se týče mého názoru na Austrálii, tak se mi tu hodně líbí. Tím myslím celkově – počasí, lidi, pohoda, příroda, životní styl a možnosti budoucího života.

Brzy bude fajn

Pokud sem přijedete jako student, počítejte, že prvních pár měsíců bude krušných: učit se anglicky, mluvit s Australany, pracovat, abyste zaplatitli svoje náklady…, ale po půl roce se to pomalu začne zlepšovat. Čeká vás první cestování, první krátké výlety do okolí, lepší práce, více volného času při studiu na odborné škole.

Další plus, které vám studium jazyka v ČR uniká, je i možnost seznámit se s dalšími studenty různých národností, vyměňovat si s nimi zkušenosti, navzájem si pomáhat a poznávat kulturu toho druhého. Já jsem takto absolvoval cestu do Koreje za svým kamarádem ze školy, a díky němu prožil pár výjimečných dnů v exotickém prostředí s tím nejlepším průvodcem.

Potřebujete kvalitní překlad? Vybírejte z naší nabídky: překlady němčina, překlady polština, překlady ruština, překlady španělština.

Přidat komentář