Studium v Austrálii – ceny a náklady na život

Jaká je cena studia v Austrálii? Náklady pobytu jasně a přehledně… Jednou z nejdůležitějších otázek pro ty, kteří chtějí studovat v zahraničí, je cena studia a náklady spojené s pobytem ve vybrané zemi.

Celkové náklady na studium a život v Austrálii

6Výše nákladů na studium a život v Austrálii je velmi těžké odhadnout vzhledem k množství faktorů, od kterých se cena odvíjí. Jedná se zejména o délku a typ studia, výběr školy a jednosměrné či zpáteční letenky a v neposlední řadě rozhoduje typ a délka ubytování. Obecně se dá říci, že celkové náklady na půlroční studijní pobyt v Austrálii, kde budete navštěvovat jazykový nebo odborný kurz, se pohybují mezi 100 až 200 tisíci korunami.

Cena studia v Austrálii

110162-575Pro vyčíslení nákladů na samotné studium je stěžejní, zda se chystáte studovat na jazykové nebo odborné škole, či do zahraničí míříte za základním, středoškolským či vysokoškolským vzděláním. Cena kurzu angličtiny na tamní jazykové škole vychází v průměru na 230 australských dolarů (AUD), což je cca 4 200 Kč / týden. Půlroční studium se tak pohybuje kolem 5 300 AUD, tj. 100 000 Kč. Nedoporučujeme šetřit zkracováním délky kurzu. Na dlouhodobé studium jazykové školy totiž nabízejí mnohem výhodnější cenu školného a také platí, že s lepší angličtinou získáte lépe placenou práci. Jako držitelé studentského víza totiž během studia můžete legálně pracovat 20 hodin týdně, což vám výrazně pomůže s pokrytím nákladů. Osvědčeným tipem pro snížení ceny je volba levnějšího večerního kurzu místo denního anebo kombinace více druhů kurzů (např. General English, Business English a First Certificate), mezi které je možné vložit až 4 týdny prázdnin. Tím si prodloužíte délku pobytu a získáte více času na práci. O prázdninách navíc neplatí limitace počtu odpracovaných hodin za týden a vy můžete po tuto dobu pracovat neomezeně dlouho.

Většina studentů, která v Austrálii chce zůstat delší dobu, směřuje po absolvování jazykového kurzu na odborné školy, které nabízí programy např. v oblasti managementu, cestovního ruchu, marketingu nebo obchodu. Podmínkou pro přijetí je pokročilá znalost angličtiny. Výhodou těchto kurzů je časová flexibilita oproti jazykové škole (docházka není každodenní, ale pouze 2 – 3 x týdně) a podstatně nižší cena. Půlroční studijní program se pohybuje průměrně kolem 3 500 AUD, tj. asi 65 000 Kč.

Do Austrálie odjíždí za dlouhodobým studiem i celé rodiny. Je-li dítě studujícího rodiče školou povinné, bude navštěvovat místní základní školu. Cena závisí na typu studia rodiče, ale obecně platí, že se roční školné na základních školách pohybuje mezi 8 – 10 000 AUD, tj. asi 150 – 186 000 Kč. Cena středoškolského studia začíná na 25 000 AUD, tj. cca 465 00 Kč, za rok. Existují však programy, v rámci kterých student v přihlášce uvede o jaký typ střední školy, případně o jaké předměty má zájem, ale nemá možnost sám si zvolit konkrétní školu a lokalitu. Tato nejistota je však vykoupena mnohem dostupnější výší ročního školného – 15 000 AUD, tj. asi 280 000 Kč. Studium na univerzitě je podstatně dražší než na jazykové nebo odborné škole. Náklady na půlroční studium jsou průměrně 7 000 AUD, tj. cca 130 000 Kč, v případě prestižních australských univerzit se však částka může blížit i 200 000 Kč.

Náklady na vízum a letenku do Austrálie

S náklady, které vynaložíte za samotné studium, souvisejí další položky. Počítat musíte s poplatkem za studentské vízum, který se hradí australské ambasádě a v současné době činí 535 AUD, tj. cca 10 000 Kč. Studentské vízum nezískáte bez zaplacení povinného zdravotního pojištění, které činní obvykle 47 AUD, tedy asi 900 Kč, měsíčně. Významný podíl v celkovém rozpočtu má letenka, u které je třeba zvážit volbu jednosměrné či zpáteční cesty. U méně než ročních pobytů je možné koupit letenku zpáteční (25 000 – 32 000 Kč). Zamýšlíte-li zůstat v Austrálii delší dobu, zvolte letenku jednosměrnou, jejíž cena se pohybuje kolem 15 000 – 19 000 Kč.

Životní náklady v Austrálii

108747-575Náklady na život v Austrálii se rozumí zejména výdaje za ubytování, stravování, cestování a volný čas. Pro Austrálii je specifické, že se vše hradí většinou v týdenních intervalech, a to jak nájemné, tak jízdenka na MHD i vaše výplata. V Austrálii můžete volit mezi různými typy ubytování od hostelů (cca 200 AUD, tj. 3700 Kč týdně), přes ubytování v místní rodině (cca 270 AUD, tedy 5000 Kč týdně včetně polopenze) až po pronájem bytu společně s kamarády. Posledně jmenovaná varianta je nejčastější a cena za dvoulůžkový pokoj, v závislosti na lokalitě, se pohybuje kolem 150 AUD, tj. 2 800 Kč za týden. Náklady na stravu, jízdenky a volný čas jsou velmi individuální a záleží na náročnosti každého studenta. Stravovat se dá za méně než 100 AUD, tj. 1860 Kč týdně, s kreditem do mobilu za 30 AUD (540 Kč) byste měli vystačit celý měsíc a týdenní jízdenka na MHD stojí asi 40 AUD (720 Kč). Průměrné celkové měsíční životní náklady se v Austrálii pohybují kolem 1550 AUD, což je asi 29 000 Kč.

Studijní pobyt v Austrálii je v prvé řadě investicí do vás samotných. Hodnota vědomostí a zkušeností získaných v průběhu dlouhodobého pobytu v zahraničí nikdy neklesne. Sledujte nabídky akčních cen studia v Austrálii a připojte se k těm, kteří s naší pomocí tuto zkušenost již získali!

Přidat komentář