Studium v Anglii nebo studium v USA? Pro kterou zemi se rozhodnout? 1

Létá vám v hlavě otázka, zda se rozhodnout pro studium v Anglii, nebo raději pro studium v USA? Uvažujete o studiu v zahraničí a přemýšlíte, k jaké z těchto dvou zemí se naklonit a na jaký kontinent se vydat? Pokusíme se vám pomoci. Dali jsme hlavy dohromady a sepsali několik užitečných bodů týkajících se studentského života na obou stranách Atlantiku. Pokuste se tímto článkem inspirovat. Ze srovnání nevyjde žádný vítěz, konečné rozhodnutí bude samozřejmě jen na vás. Možná ale uděláme vaše rozhodování alespoň o něco jednodušší.

Studium v USA

STUDIUM

Studium v Británii, Oxford

Anglie | Studium v Anglii je založeno na zaměření se na jeden hlavní předmět v rámci celých univerzitních studií, proto je důležité ho předem moudře vybrat. Univerzitní studium v Anglii zahrnuje méně vyučovacích hodin a výukových programů než studium v USA. Dobrá věc na tomto typu výuky je, že získáte více volného času na samovzdělávání a samostudium kdekoliv, kde se vám líbí (například ve vaší oblíbené kavárně, na koleji nebo kdekoliv jinde, kde vám to bude příjemné). Zkoušky ve Velké Británii probíhají zpravidla jednou za rok na jaře nebo na začátku léta. Získat bakalářský titul je v Anglii možné již za 3 roky studia. Za další jeden nebo dva roky je možné získat titul magisterský.

USA | Studium v USA je trochu odlišné. Americké studium na univerzitě bývá započato absolvováním zhruba dvouletého studia obecných předmětů jako jsou historie, matematika nebo přírodní vědy (vše v obecné rovině). Po absolvování těchto a dalších předmětů se budete rozhodovat pro hlavní předmět studia – předmět, ve kterém se budete chtít realizovat, vzdělávat a získat titul právě ve spojení s ním. Zkoušky probíhají podobně jako u nás – na konci každého semestru, takže dvakrát ročně. Bakalářský titul je v Americe možné získat za 4 roky studia, magisterský za další 2 roky.

Ať už se rozhodnete jakkoliv, připravte se na velkou výzvu, protože to studium v zahraničí opravdu je. Určitě buďte připraveni i na noci strávené studiem, po kterých bude ranní káva na cestu do školy více než potřebná.

ŽIVOT

Studium v Londýně, EF

Anglie | Anglie je známá především pro její univerzitní města (mezi ta „nej“ se zařazuje Londýn, Manchester, Edinburgh, Belfast a Oxford). Tato studentská univerzitní města jsou velice odlišná – můžete studovat ve starobylém klidném městečku posetém červenými cihlovými budovami nebo v moderním velkoměstě, v centru lidského dění, kde to zkrátka stále žije. Ať už budete v Anglii studovat kdekoliv, na dopravu v rámci města i celé země se budete moci vždy spolehnout. Anglická doprava je vždy velice dobře dostupná, města v Anglii jsou blízko od sebe, takže nikdy nebudete daleko od zábavy probíhající v jiných studentských městech.

USA | Studium v USA je založeno převážně na životě v kampusu. V amerických kampusech vám bude nabídnuto takřka vše. Jsou to vlastně taková malá studentská města, kde budete žít, učit se, snídat, posílat a odebírat poštu, pojídat noční svačiny s přáteli nebo prát své oblečení – to vše v rámci několika bloků ve vašem kampusu. Sdílení pokoje na místní „koleji“ a přiřazení náhodného spolubydlícího je samozřejmou součástí pobytu v americkém univerzitním kampusu. Toto vzrušující čekání na nového spolubydlícího jistě udělá váš pobyt v USA ještě více zajímavým a zábavným.

VOLNÝ ČAS

Anglie | Na rozdíl od rozlehlé Ameriky, města v Anglii – zejména Londýn – mají mnoho různých „centrálních“ míst, kde se můžete s přáteli scházet a prožívat společné chvíle. Chcete si jít zahrát bowling, jít na večeři nebo zhlédnout nějaký zajímavý akční film v kině? Vydejte se do obchodního centra na okraji města. Máte chuť zajít s přáteli na drink do baru? Vydejte se do obchodní (business) části. Chcete zažít koncert v jednom z tamních undergroundových klubů? Vydejte se přímo do centra a srdce města. Skvělá věc na Anglii je, že si vždy můžete vybrat místo jen dle vašeho uvážení – možností pro zábavu a volný čas je nespočet!

Studium v USA, New York, EF

USA | Studentský život v Americe je ovlivněn především sportem – od fotbalu a basketbalu po baseball, vybíjenou a další – nejen míčové – sporty. Když v Americe probíhá nějaká sportovní událost (sportovní den), vše začíná již na parkovišti dané události (hot dogy a hra Cornhole jsou samozřejmou součástí!) a končí se velkými oslavami vítězství (nebo truchlením za prohru) trvajícími do dlouhých nočních hodin v barech a dalších místech. Pokud v Americe zrovna neprobíhá žádná sportovní akce, podívejte se do kalendáře vaší univerzity – téměř vždy se něco zábavného děje a nudy se rozhodně nemusíte bát!

VEČERNÍ ZÁBAVA

Anglie | Tradiční anglická „hospodská kultura“ je velikou součástí studentského života v Anglii. Existují 3 druhy míst, kam se v Anglii můžete vydat a ochutnat místní typické pivo: tradiční anglické hospody („puby“), „gastropuby“ nebo atraktivní restaurace nabízející přitažlivou kuchyni a luxusnější potraviny (které ovšem podléhají i vyšším cenám). V pubech si můžete dopřát tradiční a cenově dostupné anglické pokrmy a – pokud jste již dosáhli 18 let – v centru města najdete i nespočet míst s cenově dostupnými a lahodnými drinky.

USA | Americké podniky jsou si vědomi toho, že studenti počítají každý svůj cent a využívají všech akčních nabídek, které jim jsou nabízeny. Noste u sebe vždy vaši univerzitní kartičku totožnosti, a to jak do obchodů, restaurací, tak i do barů – bude se vám hodit k využití výhodných nabídek a slev. Je důležité mít na paměti také to, že pokud se chystáte jít večer ven, legální věk pro pití alkoholu v Americe je 21 let. Mnoho tanečních klubů vás dovnitř pustí již od 18 let.

Která země a život se Vám zamlouvá více? Věříme, že Vaše rozhodnutí bude správné!

Přemýšlíte o studiu v Anglii nebo USA? Spojte se s EF Education First. Objednejte si katalog zdarma a informujte se o studiu v zahraničí ještě dnes!

Studium v zahraničí, EF

Jeden komentář k Studium v Anglii nebo studium v USA? Pro kterou zemi se rozhodnout?

  1. Odpovědět study Úno 21, 2015 10.39

    I think, study in England is better from USA.

Přidat komentář