Studium ruštiny v největší zemi světa

Ruský jazyk je jednou z nejvíce rozšířených řečí na světě. Ruština
zajímá čtvrté místo po čínštině, angličtině, španělštině a patří do
šestky oficiálních jazyků OSN. Počet mluvčích ruštiny dosahuje přibližně
260 milionů nejen v Rusku, ale i v USA, Kanadě, Izraeli, Německu a
dalších zemích. Napadlo vás však někdy studovat ruštinu přímo v Rusku?

Zájem o ruštinu znovu ožil

Hlavním důvodem růstu zájmu o studium ruského jazyka je novodobý rozvoj Ruska jako průmyslového, kulturního a cestovního partnera. Rok od roku do Ruska přijíždí více a více lidí za prací, studiem a cestováním.

Jakýkoliv cizí jazyk se nejlépe studuje v zemi, ve které je ten jazyk mateřským. Náš článek vám přiblíží několik vybraných ruských měst, kde lze studovat ruštinu pro cizince.

Jak vybrat město pro studium jazyka?

Nejlepší je rozhodnout se podle svých zájmů a preferencí. Pokud jste člověk, který jede do Ruska nejen studovat jazyk a cestovat, ale i pracovat, určitě pro vás budou vhodná velkoměsta jako Moskva, Petrohrad, Nižní Novgorod atd. 

Chystáte-li se však do Ruska s dětmi, vyberte si menší město a jazykové centrum s bohatým kulturním programem. A do Moskvy jezděte jen na výlety. Další možností je nejen se naučit jazyk, ale i odpočinout si u moře. Rusko je omýváno Baltickým, Černým, Azovským a Kaspickým mořem. Můžete si tak výuku ruštiny spojit s nezapomenutelnou dovolenou a studiem.          

Jakou školu vybrat?

V Rusku je velké množství jak státních, tak i soukromých organizací, poskytujících kurzy ruštiny pro cizince. Liší se různými programy, cenami a místem konání.

Studium v hlavním městě

V Moskvě se pochopitelně nachází největší množství škol zaměřených na výuku ruštiny pro cizince. Jednou z nejznámějších škol je Ruské lingvistické centrum (dál jen RLC) Moskevské státní univerzity. MSU – je nejstarší, největší, vedoucí  klasická univerzita Ruska a jedno z center Ruské kultury.

RLC nabízí ubytování nejen na koleji nebo hotelu, ale i v ruské rodině, což dává studentovi možnost dostatečně procvičovat ruský jazyk i mimo vyučování. Ceny za hodinu se liší podle zvoleného programu; začínají od 8 EUR za hodinu (skupinová výuka). Po ukončení kurzu získá student osvědčení o absolvování. Osvědčení se vydává v ruském a anglickém jazyce.

Vladimír – duchovní hlavní město Ruska

Vladimír je město vhodné pro ty, kteří preferují klid oproti hlučným lidnatým městům. Obyvatelstvo Vladimíra tvoří 338 000 lidí (na rozdíl od Moskvy, kde trvale žije 10 563 000 lidí).

Město Vladimír si vybírají lidé, kteří se chtějí nejen naučit ruský jazyk, ale i poznat atmosféru starověkého Ruska. Vladimír přispíval k formování ruské národní tradice v malířství, literatuře a architektuře. Město se nachází v samém srdci země, ve vzdálenosti 180 kilometrů od hlavního města.
Největší a nejznámější školou ruského jazyka je Centrum mezinárodního vzdělání (dál jen CMV) Vladimírské státní univerzity. CMV má katedru ruského jazyka pro cizince, která nabízí pro studenty několik programů, mezi nimi i krátkodobé letní kurzy ruštiny.

Když chcete nejen studovat, ale i odpočinout si u moře

Toužíte-li spojit výuku ruského jazyka s krásnou dovolenou u moře, vydejte se na jih Ruska. Na černomořském pobřeží Ruska je velmi populární město Soči, což je spojeno s olympiádou, která zde bude probíhat v roce 2014.

Soči je lázeňské město s výbornými přírodními podmínkami, které slibují příjemný pobyt. Město turisty-studenty láká nejen, čistým mořem, sluncem, plážemi, alpskými kvetoucími lučinami a zasněženými horskými vrcholy, ale i možností studovat jazyk s profesionálními ruskými učiteli.

Ruská Univerzita družby národů nabízí cizincům kurz, který je připraví k komunikaci v ruském jazyce v běžných konverzačních situacích. Kurz trvá 144 hodin, ale výuka se koná jenom 2 krát týdně, proto lze volné chvíle využít k relaxaci u moře.

Na západě v Rusku

Jinou variantou je výuka jazyků v nejzápadnějším oblastním centru Ruska v Kaliningradu. Je to krásné město s bohatou historií, hezkou přírodou a zajímavou architekturou. Studium v Kaliningradu je výbornou možností pro studenty studovat  a zároveň navštěvovat lázně u Baltského moře, které se nacházejí blízko od Kaliningradu (Světlogorsk, Přimorsk, Zelenohrad atd.) Kurzy ruštiny pro cizince v Kaliningradu nabízí Ruská lingvistická škola „Privět“.

Proč studovat v Rusku

Ale to všechno je teorie. Chtěli bychom se dozvědět alespoň něco i o zkušenostech lidí, které studovali jazyk v Rusku. Proto jsme se spojili s Martinem Spurným, který studoval půl roku na střední škole v Rusku.

 • Martine, podle jakého programu a v jakém městě jsi studoval?
 • Dostal jsem grant na studium v Rusku a studoval přes program od ministerstva školství ve Vladimíru a Soči.  
 • Měl jsi po příjezdu nějaké problémy?
 • Velké problémy jsem neměl, spíš jenom s pochopením. Studoval jsem ruský jazyk i dřív (celkem 3 roky) v ČR, ale po příjezdu zpočátku jsem cítil jazykovou bariéru.   
 • Byly nějaké věci, které tě překvapily?  
 • Asi to, že v Rusku studenti studují vysokou školu už od 17 let.
 • Splnil pobyt v těchto městech tvoje očekávání s ohledem na studium?
 • Celkem ano. V Rusku je trochu jiný přístup k studentům – je více osobnější a praktičtější. Například se lze kdykoli obrátit na učitele, a probranou látku jsme hned uváděli do praxe.
 • Jak to bylo finančně nákladné?
 • Podle programu jsem dostal grant, ale k přidělené finance jsem zhruba o polovinu ještě musel navýšit. V Rusku se střední škola neplatí, a tak jsem nejvíc utratil za ubytování. Ceny na jídlo jsou stejné jako v ČR, v restauracích jsou trochu vyšší.
 • Jak jsi trávil volný čas?
 • V Soči jsem chodil k moři, navštívil arboretum (дендрарий) – bylo to jako pohádka,  zábavný park „Revjera“ , „Zpívající“ fontánu, delfinárium a ještě hodně zajímavostí. Ve Vladimíru jsem viděl krásné památky: Zlatou bránu (Золотые ворота), Chrám Zesnutí Bohorodičky (Успенский собор), Dmitrijevský chrám (Дмитриевский собор), Palác, Muzeum atd. Rusko – je velmi hezká země s nádhernou přírodou a překrásnými památkami. Doporučuju na 100% se tam podívat.

 

Přidat komentář