Studium na univerzitě v Evropě – zkuste to!

Nemusí vám být kolem dvaceti ani nemusíte mít na kontě statisíce, abyste mohli studovat univerzitu v zahraničí. Studium v zahraničí je pro každého a může být úplně zadarmo. Poradíme vám, jak na to a kde se můžete dozvědět víc informací.

Jak vybrat zemi?

Studium na univerzitě v některé z evropských zemí vás může obohatit profesně i z hlediska osobního rozvoje, ať už si vyberete jakoukoliv destinaci. Tradičně oblíbeným cílem českých studentů je Velká Británie. Studium v této zemi se však platí. Za posledních několik let většina britských univerzit zvýšila školné až na trojnásobek, a tak je univerzitní vzdělání bohužel dostupné stále méně zájemcům.

„Naopak roste obliba vysokoškolského studia ve skandinávských zemích, kde je pro občany Evropské unie studium bezplatné a vzdělání je zde velice kvalitní. Populární je také Holandsko, kde je navzdory vládou určenému školnému ve výši zhruba 1800 eur za rok možnost vystudovat bakalářský stupeň zdarma, a to za podmínek, že student bude při studiu pracovat – minimálně dvaatřicet hodin za měsíc,“ říká Klára Jelenová, specialistka na studium v Evropě z agentury Information Planet, která je jednou z největších studentských agentur s pobočkami po celém světě.

Ze skandinávských zemí patří mezi nejoblíbenější studijní destinace Dánsko a Švédsko. Nejen, že studium je zdarma, ale je také velmi kvalitní. Školy mají moderní vybavení a systém výuky je vysoce efektivní. Většina seminářů nebo workshopů se odehrává v malých skupinách a je zaměřena na týmovou práci. Zapomeňte na biflování a odříkávání naučených frází, jak je to zvykem v českých školách. Tady budete tvořit projekty, prezentovat je a pochopitelně obhajovat. Samozřejmostí je možnost absolvovat praxi nebo odbornou stáž přímo v partnerských společnostech jednotlivých škol, kde posléze můžete získat pracovní místo.

Co studovat a kolik zaplatíte?

Jak je možné, že pro Čechy je studium v Dánsku a ve Švédsku zadarmo? Vzdělávání v obou zemích je součástí vyspělého sociálního systému, a tak je hrazené vládou ze státních daní. Díky tomu nemusíte platit nejen školné, ale ani žádné jiné poplatky se studiem spojené. „Pochopitelně je třeba počítat s vyššími životními náklady, než na jaké jsme zvyklí u nás,“ upozorňuje Klára Jelenová a pokračuje: „Například ve Skandinávii je téměř všechno třikrát dražší než v České republice. Jakmile si ale student najde jakoukoliv brigádu, i výdělky budou třikrát vyšší než doma, čímž se životní náklady mohou výrazně snížit.“

Ve Skandinávii je zejména na začátku pobytu potřeba počítat se vstupními náklady na ubytování, dopravu a jiné, a to ve výši zhruba 1000 eur měsíčně, později se pak pohybují kolem 600 – 800 eur za měsíc. Konkrétnější informace o nákladech na život v Dánsku a ve Švédsku najdete zde.

U studia v zahraničí pochopitelně nejde jen o to kde studovat, ale hlavně o to co – myšleno jaký obor. Ne všechny evropské země nabízejí vámi preferovaný obor v angličtině, pokud se tedy nejedná třeba právě o Velkou Británii, kde je angličtina úředním jazykem. „Například ve Skandinávii najdou studenti na bakalářském stupni především obory jako business, marketing, design, IT, hospitality, v menším počtu pak humanitní obory. Větší výběr studijních oborů je pak na magisterském stupni. Holandsko zase jako vůbec první neanglicky mluvící země poskytuje vzdělání v angličtině a nabízí množství různých studijních oborů již od bakalářského stupně,“ dodává Klára Jelenová.

Studovat pochopitelně můžete i v jiných evropských zemích, například ve Francii, Itálii nebo ve Španělsku. Tady se však řada studijních programů platí, navíc vzhledem k ekonomické situaci nebývá pro studenty tak jednoduché najít brigádu jako třeba právě ve Skandinávii.

Jak se tam dostat?

Studovat univerzitu v některé z evropských zemí nemusí být nesplnitelný sen. Už proto, že na většině škol neexistují přijímací zkoušky; nebo alespoň ne v té podobě, jak je známe z České republiky. „Je třeba zbavit se předsudků, že když nemáte samé jedničky, nedostanete se tam“, říká Klára Jelenová a dodává: „Obecně jsou na zahraničních školách málokdy takové přijímací zkoušky, jak je známe u nás, tedy znalostní test, který je často spíš tipovací hra než test prokazující znalosti studenta potřebné k přijetí.“ To ale neznamená, že zahraniční univerzity přijmou každého přihlášeného.

V zahraničí se klade velký důraz na motivaci zájemce o studium. Z tohoto důvodu je velmi důležitý motivační dopis, který odevzdáváte společně s přihláškou. Samozřejmostí je také dostatečná znalost jazyka pro studium, která se dokládá různými zkouškami. Každá škola i destinace má své specifické požadavky, které je třeba splňovat. Není čeho se obávat, s výběrem správné školy i přípravou potřebných dokumentů vám rádi pomohou specialisté v agentuře Information Planet.

První schůzku si můžete domluvit zcela nezávazně a zdarma. Vyplatí se vědět, že studium v zahraniční není věkově omezené a přihlásit se ke studiu na univerzitě může v podstatě kdokoliv. Bakalářský studijní program trvá většinou tři roky, v Holandsku pak čtyři, magisterský titul je možné získat během jednoho až dvou let studia.

„Například v Holandsku ovšem existují také jednoleté bakalářské obory. Jsou určeny lidem, kteří už vzdělání a titul mají ze své domovské země, ale chtějí získat ještě další ze zahraničí, ať už ze stejného nebo příbuzného oboru,“ uzavírá Klára Jelenová, podle které jsou právě finance a věk nejčastějšími předsudky, s nimiž se setkává u zájemců o studium. Více informací o možnostech studia v zahraničí naleznete zde.

První kroky k cestě za univerzitním vzděláním v zahraničí

1. Rozhodněte se, v jaké zemi a jaký studijní program chcete studovat. Zjistěte si u zástupců Information Planet, zda je dostupný v angličtině a co všechno budete potřebovat, abyste se mohli přihlásit.

2. Spočítejte životní náklady. Než si najdete v zahraničí brigádu, chvilku to potrvá. Proto je dobré mít alespoň na první semestr finanční rezervu. Ve Skandinávii počítejte s náklady zhruba 600 – 800 eur za měsíc.

3. Jakmile budete mít jasno, do jaké země a na jakou školu se přihlásit, musíte vyplnit přihlášku, tzv. Application Form a dodat všechny dokumenty potřebné k přihlášení. Se vším vám pomohou v agentuře Information Planet

Dánsko

 • Dánské království
 • Hlavní město: Kodaň
 • Počet obyvatel: 5 564 219
 • Jazyk: dánština
 • Měna: 1 dánská koruna – 3, 47 CZK

Měsíční náklady na život v Dánsku:

 • ubytování – 300 EUR (2240 DKK)
 • strava – 300 EUR (2240 DKK)
 • doprava – 50 EUR (375 DKK)
 • studijní materiály, internet, studijní výlety apod. -100 EUR (745 DKK)
 • ostatní (kultura, volný čas atd.) – 50 EUR (375 DKK)
 • Celkem od 800 EUR (6000 DKK) za měsíc pobytu

3 hlavní důvody, proč studovat v Dánsku:

 • Bezplatné školství pro všechny občany EU
 • Jednotný kreditový systém ECTS – kredity ze studia vám uznají i na ostatních školách v EU
 • Velké sociální a pracovní výhody – možnost studovat dánštinu zdarma, plné pracovní povolení (výdělky cca 13 eur/ hodina), zdravotní péče zdarma.

Švédsko

 • Švédské království
 • Hlavní město: Stockholm
 • Počet obyvatel: 9 292 959
 • Jazyk: švédština Měna: 1 švédská koruna – 2, 94 CZK

Měsíční náklady na život ve Švédsku:

 • ubytování – 2300 SEK
 • strava – 2000 SEK doprava – 500 SEK
 • studijní materiály, internet, studijní výlety apod. – 1500 SEK
 • ostatní (kultura, volný čas atd.) – 700 SEK
 • Celkem od 750 eur (7000 SEK) za měsíc pobytu

3 hlavní důvody, proč studovat ve Švédsku:

 • Bezplatné školství pro všechny občany EU
 • Kvalitní školství – tři švédské univerzity patří mezi top 100 světových univerzit a 11 univerzit je mezi 500 nejlepšími na světě
 • Více praxe během studia – možnost zúčastnit se pracovní stáže v některém z partnerských podniků, příprava studentů na skutečnou práci ve svém oboru

Přidat komentář