Studium na Kanárských ostrovech

„Zdokonalíš se v jazyce a uvidíš nová místa. Zjistíš, jak je to s tvým oborem někde v zahraničí a potkáš zajímavé lidi z nejrůznějších koutů Evropy či i světa.“ Takhle mi spolužačka vymalovala studium v zahraničí a já zatoužila stát se jedním z Erasmus studentů. 

Slunečné Kanárské ostrovy

Studuji obor španělština-angličtina, a když jsem si vybírala místa pro studium v zahraničí, okamžitě jsem zavrhla veškeré státy na severu (jako např. Velkou Británii či Irsko). Je tam chladno a v zimním semestru také tma. Nic pro moji sluneční duši. Španělsko tedy bylo jasnou volbou. Katedra sice umožňuje vyřídit si bilaterární studium na mnoha zahraničních univerzitách, v praxi však hodně studentů volí program Erasmus, protože jeho vyřizování je jednodušší. Když jsem pak objevila možnost půlročního studia na Universidad De Las Palmas De Gran Canaria na Kanárských ostrovech, byla jsem rozhodnuta.

Ve škole

Administrativní záležitosti jsou nepříliš příjemnou povinnou součástí všech výjezdů za studiem do zahraničí. Vyplnit hory formulářů mi pomohla zkušená spolužačka a částečně také oddělení zahraničních studií. Po příletu se nás na informační schůzce pro zahraniční studenty ujala naše koordinátorka a pomohla nám zařídit vše potřebné. S tou jsme také byli v kontaktu i během celého studia. Škola pro zahraniční studenty uspořádala několik akcí. Např. v prvním tzv. orientačním týdnu jsme byli na výletě po ostrově, disco párty a projížďce lodí.

Moje španělština naštěstí byla od začátku docela dobrá (rozuměla jsem skoro vše, mluvila sice trochu hůř, ale poddalo se to). Erasmus studenti, kteří sem přijeli studovat jiný obor a se španělštinou si moc neporadili, měli problémy. Chodit na výuku předmětu v jazyce, který  neovládáte, není nic příjemného. Dá se sice zapsat do předmětu: Španělština pro cizince, ovšem počítejte s poplatkem 150 euro. Někteří byli také nepříjemně překvapeni tím, že studium není jedná velká party, ale že profesoři od nás očekávají také nějakou činnost a na závěr odevzdání písemné práce.

Předměty jsme si zapisovali přes internet (před imatrikulací je ještě možná jejich změna).

Ubytování a doprava na Kanárských ostrovech

Bydlení je ve Španělsku obecně drahé, navíc koleje univerzity jsou docela daleko, takže hodně lidí bydlí u centra v bytech. Výhodou bydlení v areálu univerzity je ovšem volně přístupná wi-fi síť (což jinak není ve  Španělsku úplně běžné. Např. spousta i tříhvězdičkových hotelů přístup k inetrnetu zpoplatňuje). Bydlení jsem si našla během prvního týdne (během orientačního týdne jsme bydleli na kolejích). Prošli jsme si několik bytů pomocí nabídek na nástěnkách. Někteří studenti si našli ubytování přes internet před příjezdem na ostrov.

Během pobytu si lze vyřídit ve městě trvalý pobyt, což se vyplatí v případě, že hodláte cestovat (letecky či lodí) po Španělsku. Rezidenti mají na výraznou slevu na letenky (případně lodní lístky mezi ostrovy). Počítejte ovšem s tím, že to stojí hodně běhání po úřadech a vypisování papírů. Odměnou jsou však levnější lístky na trajekt, které oceníte v případě častého cestování po ostrovech.

Na kole se moc nedá jezdit do školy (hustá doprava na silnici), ale jinak se dá docela dobře projet celý ostrov. Do školy nejčastěji studenti jezdí MHD (vyplatí si měsíční studentský lístek nebo permanentka na 10 jízd). Pro jízdu ve městě se dají půjčit kola.

Zajímavosti a volný čas

Kanárské ostrovy, autonomní území Španělska, tvoří sedm ostrovů (+ nějaké menší ostrůvky). Nezapomeňte, že na Kanárských ostrovech se používá západoevropský čas (stejně jako např. ve Velké Británii).

Studium na Kanárských ostrovech doporučuji hlavně milovníkům moře a teplého počasí. Naučila jsem se surfovat a trochu i potápět, pozorovali jsme delfíny a podnikali výlety po okolí.

Jídlo je dražší než u nás, ale hodně finančně náročné jsou restaurace. Ovšem vyplatí se vyzkoušet nějaké tradiční jídlo, např. puchero canario je prakticky kotlíkový guláš z vepřového a hovězího masa. Navíc však obsahuje brambory (sladké i ty klasické), dýni a spoustu dalších potravin (cizrna, kukuřice, zelenina) a samozřejmě typickou španělskou klobásu chorizo.

Jazykové kurzy na Kanárských ostrovech

Pokud vás moje vyprávění zaujalo a na vysoké škole nestudujete, nevěšte hlavu. Na Kanárské ostrovy se můžete vydat studovat španělštinu v některém z jazykových kurzů. Nejvíc jazykových škol pochopitelně sídlí v Tenerife; využít lze služeb pro zprostředkování českých i zahraničních agentur. Ráno na kurz španělštiny a odpoledne na kurz potápění… proč  ne :).
Během letních prázdnin je nápor turistů pochopitelně největší a je jasné, že ostrovy žijí především z turistického ruchu.

Chcete-li si na Kanárských ostrovech najít práci, počítejte s nutnou znalostí dobré španělštiny!

Přidat komentář