Angličtina v Irsku

Irsko se stává oblíbenou cílovou zemí, do které směřuje stále více zájemců o zdokonalení svých jazykových znalostí. Studium zde je možné snadno spojit s uplatněním na místním trhu práce.

Tisíce lidí z různých koutů světa přicházejí do Irska, aby zde zdokonalili svou angličtinu. Pokud se pohybují ve škole, většinou se dostávají do prostředí, kde musí mluvit všichni bez rozdílu anglicky. Pro české studenty je Irsko poměrně novou destinací. Proto na některých školách potkáte minimum českých studentů.

Jak vypadá typická škola?

Irské školy jsou většinou menšího typu, o maximálním počtu 300 studentů. Velký důraz je kladen na osobní přístup. V Irsku je menší počet škol než v Anglii, nabídka je tedy přehlednější. Také se nedá říci, že byste v Irsku narazili na typické "nízkorozpočtové" školy, tak jako tomu je v Anglii, kde jich je jako hub po dešti. Domnívám se, že kvalita i těch nejlevnějších škol v Irsku přesahuje kvalitu stejného typu škol v Anglii. Naše agentura spolupracuje každoročně se zhruba deseti irskými školami. Kolegové je navštěvují a domlouvají tam kurzy pro české studenty. Zatím jsme ještě žádnou školu pro nedodržení kvality vyřadit nemuseli.

Po vstupu do EU klesl zájem o dlouhodobější jazykové kurzy, což je dáno otevřením místního pracovního trhu, kde nyní studenti mohou pracovat bez jakéhokoliv omezení. Ti, kteří plánují v Irsku zůstat déle, se nyní většinou zapisují na krátkodobější kurzy a doufají v brzké nalezení práce a "doučení" se jazyka na pracovišti.

Semestr na jazykové škole

Pro zájemce o dlouhodobé studium je v Irsku připraven program Academic Semestr, který trvá 20 nebo 32 týdnů. Součástí je komplexní dlouhodobá výuka angličtiny v uzavřeném kolektivu, kde lidé nepřicházejí a neodcházejí tak často, jak tomu bývá v kurzech obecné angličtiny.

Vedle pilování obecných aspektů výuky jazyka je na irských školách prostor pro volitelné předměty, jako je obchodní angličtina, angličtina v cestovním ruchu, irská literatura, irské dějiny, nebo složení zkoušek FCE, CAE nebo IELTS. Populární jsou přípravy na Cambridgské zkoušky.

Pracovní místo získáte snáze s angličtinou

Ohledně uplatnění na trhu práce se situace podstatně změnila po přistoupení nových členských zemí do EU. Zaměstnavatelé nyní na většině míst mají z koho vybírat. Ti, kdo nemají angličtinu na minimálně střední úrovni, mohou mít potíže s nalezením práce. Podle našich údajů trvá nalezení práce od dvou až do osmi týdnů. Protože nejsme pracovní agentura, sledujeme samozřejmě ty studenty, kteří se zároveň zdokonalují v angličtině na některé z jazykových škol. Mnozí z nich si kurzy prodlužují přímo na místě, neboť pochopí, že čím větší znalost jazyka, tím více příležitostí pro ně.

Drahý Dublin, levnější venkov

Nejvíce pracovních příležitostí je v hlavním městě Dublinu, kde je i největší výběr škol. Jsou tam ale také nejvyšší životní náklady. K dalším vyhledávaným místům s větším počtem jazykových škol patří Cork nebo Galway. Tam jsou nižší životní náklady a klidnější prostředí. Kvalita škol v těchto městech je srovnatelná se školami v Dublinu.
 
Co se týče dopravy, na rozdíl od některých jiných zemí není nutné mít v Irsku auto. Na ostrově nemají dálnice, ve městech jsou často uličky úzké a klikaté. Doprava po městě je nejjednodušší na kole, speciálně v Dublinu, kde jsou ve špičce neuvěřitelné zácpy. V tomto městě není metro, veřejná doprava probíhá buď autobusy nebo rychlovlakem zvaným DART.

Autorka příspěvku pracuje v brněnské Alfa Agency.

Doporučené odkazy

Potřebujete kvalitní překlad? Vybírejte z naší nabídky: překlady němčina, překlady polština, překlady ruština, překlady španělština.

Přidat komentář