Studium čínštiny

Jen v Praze jazykové školy nabízí okolo 400 kurzů němčiny, španělštinu můžete v zahraničí studovat ve více jak 11 zemích a anglicky už mluví děti od 5 let. Co když se ale rozhodnete studovat něco méně obvyklého? Například čínštinu? Jaké jsou vaše možnosti?

Pětina obyvatel Země mluví čínsky

Čínština je úředním jazykem v Čínské lidové republice (včetně Hongkongu a Macaa), na Tchaj-wanu a v Singapuru. Významné komunity Číňanů žijí také v dalších zemích (Malajsie, Thajsko, Brunej, Filipíny, Indonésie, USA). Je jedním z 6 úředních jazyků OSN a mluví jí 1,3 miliardy mluvčích (přičemž pro více než 97% je čínština mateřštinou). 

Jako každý jazyk, tak i čínština, zahrnuje několik dialektů. Jsou to například mandarínský – mandarínská čínština je tou „univerzální“, kterou budete studovat, pokud se rozhodnete pro studium tohoto jazyka – šanghajský, kantonský, tchajwanský a další. 

Znaky nebo písmena abecedy?

Čínština je jazyk, pro jehož zápis se používají znaky, které nejsou vyjádřením písmen abecedy, nýbrž každý znak znamená jedno slovo. Pro přepis do latinky se využívá „pinyin“ a každá slabika má svou ojedinělou výslovnost.

Aby toho nebylo málo, jedno slovo se dá přečíst ve čtyřech tónech a pokaždé znamená něco jiného. Jako příklad se často uvádí oblíbené „Mā mà mă ma“ neboli „Nadávala matka koni?“  A věřte, naučit se výslovnost natolik dobře, aby vám Číňan rozuměl, není rozhodně nic lehkého.

Znaky, tóny, přepis a výslovnost tedy odrazují od studia mnoho lidí. Čínština je také jazyk, se kterým se po světě mnoho nedomluvíte, a proto většina volí jednodušší a využitelnější studium ve formě kurzů angličtiny, němčiny a jiných evropských jazyků.  A že je opravdu z čeho vybírat, například jen v Praze je k dostání přes 2000 kurzů anglického jazyka. Ale co ti, které studium „rozsypaného čaje“ neodradilo? Jaké mají možnosti? 

Jazykové školy

Studium čínštiny nabízí v Praze několik škol. Ovšem nejásejte hned, jakmile se vám podaří nějaký kurz najít. Často se pro nízký zájem neotvírají, a pokud ano, jedná se z velké části o kurzy pro úplné začátečníky. Takže pokud jste na úrovni pokročilý, budou pravděpodobně vaší jedinou možností soukromé lekce.

Největší šance při hledání kurzu podle svých představ budete mít přímo u specializovaných jazykových škol, zaměřených přímo na asijské jazyky. 

Cena kurzů na jazykových školách se pohybuje v rozmezí od 2000,- do 9000,- za semestr (dle počtu hodin za týden) a cena soukromých lekcí je okolo 400,-hod.

Vysoké školy

Další možností je bakalářské a navazující magisterské studium na vysokých školách. V České Republice se jedná o studium na Karlově univerzitě a na univerzitě Palackého v Olomouci. Zkoušky se značně liší.

Zatímco v Olomouci vám bude stačit znalost gramatiky češtiny na úrovni maturitní zkoušky, v Praze budete potřebovat dobrou znalost dvou světových jazyků, reálií Dálného Východu, základních pojmů z oblasti filologie, historie a  společenských věd v rozsahu znalostí středoškolského studia a budete požádáni o předložení seznamu četby čínské beletrie a  literatury o Číně.

Tříleté studium vám poskytne znalost moderní čínštiny na úrovni „Intermediate C“ čínské státní zkoušky HSK, pětileté úroveň „Advanced C“ čínské státní zkoušky HSK.

Studium v zahraničí

Jedním z nejlepších způsobů jak se dobře naučit jazyk, je studium přímo v dané zemi. Studijní pobyty v Pekingu pořádají i české agentury pro úplné začátečníky až pro pokročilé, jejich délka je od 2 do 52 týdnů a zaplatit si můžete i lekce Tai Chi nebo čínského kreslení. Cena se bude ovšem pohybovat okolo 15 000 na dva týdny studia.

Studijní materiály

Učebnice se čínštiny se objevují především v anglicko-čínském provedení. Často také neobsahují znaky, ale jsou psané celé v pinyinu. Takové materiály jsou ovšem vhodné pouze jako doplňkový cvičný sešit. Pro studium je nutná čtyř kombinace – znaky, pinyin, český překlad a audio. Rozsáhlou nabídku učebnic a slovníků naleznete na internetu.

Kde najít informace na internetu

Mezi internetové stránky, zabývající se čínštinou patří například:
 http://www.cinstina.345.cz/, http://www.cinstina.cz/, http://www.cinsky.cz/, http://www.dashan.cz/indexasp.html, nebo http://www.jazyky-online.info/cinstina/gramatika.php, kde naleznete desítky jak českých tak zahraničních odkazů.

Tyto stránky se dají považovat za zpestření studia a můžete se na nich dozvědět mnoho zajímavostí týkajících se jak jazyka samotného, tak i například reálií Dálného Východu.

Zdroje:

www.cinstina345.cz
www.jazykovky.cz
udlv.ff.cuni.cz/cz/china/china.htm
www.upol.cz/fakulty/ff/uchazeci-o-studium/studijni-programy-a-obory/p2bak/cinska-filologie/

Přidat komentář