Spolujízdou po Evropě

Způsob dopravy, který začali praktikovat němečtí studenti v 70. letech, je dnes dostupný všem zájemcům o levné a pohodlné cestování. Jedná se v podstatě o placený autostop, ale nemusíte chodit až na dálnici, stačí když zvednete svůj virtuální palec na internetové stránce organizace, která tzv. spolujízdu organizuje.

Auto s řidičem za 592,- Kč

…a sice z Prahy do Mnichova! Ano, tak nízké je jízdné, když rezervujete cestu přes agenturu, která se zabývá zprostředkováním spolujízdy. Dobré myšlenky jsou zpravidla jednoduché. Obsazení prázdných míst v autech, které jedou z A do B, to je úkol takovýchto center pro spolujízdu. Od skromných začátku v 70. letech v SRN, kdy se zprostředkování spolujízdy organizovalo ze studentských kolejí,  se mnoho změnilo. Dnes se profesionálně řízené centrály v různých městech Evropy slučují do řetězců a navzájem spolupracují (např. zajištění zpátečních cest).  U některých centrál je možné rezervovat i cestu zpět nebo požadovat auto, kde se nekouří či naopak, půjčit si dětskou autosedačku (s možností vrátit ji v centrále v cílovém městě). Dokonce je nabízena možnost transportu nábytku apod.

Kolik cestování „spolujízdou“ stojí?

Například z Prahy do Hamburku se dostanete za 958,- Kč (pro porovnání, vlakem pojedete do Hamburku za 2930,- Kč a autobusem za 1760,- Kč). V Praze se zprostředkováním spolujízdy zabývá agentura Centrum pro spolujízdu. Řidiči, kteří plánují cestu kamkoliv do zahraničí, ale také v tuzemsku a mají pro tuto cestu volná místa, mohou tímto způsobem podstatně snížit své cestovní náklady.  Zprostředkovaní spolucestující platí již přímo řidiči podíl na benzín podle tarifu ( 1,- Kč za 1 km a 1 osobu). Tato služba je pro řidiče bezplatná. Pražské Centrum pro spolujízdu je
napojeno na síť podobných agentur v západní Evropě (asi 60 partnerů v SRN, Francii, Holandsku, Švýcarsku a Belgii) a může českým řidičům prostřednictvím těchto partnerů zajistit spolucestující na cestu zpět do Prahy.

Denně aktualizovanou nabídku odjezdu spolujízdou je možné najít na http://www.spolujizda.cz/  Kromě aktuální nabídky spolujízdy, najdete  na této stránce také informace, jak tato služba funguje, adresy a telefonní čísla partnerských centrál v Evropě.  Internetová stránka je v českém, německém a anglickém jazyce.

V případě, že se agentuře nepodaří na požadovaný den auto najít, nabízí také prodej autobusových jízdenek na mezinárodní linky do 480 destinací po celé Evropě.

Potřebujete kvalitní překlad? Vybírejte z naší nabídky: překlady němčina, překlady polština, překlady ruština, překlady španělština.

Přidat komentář