Španělská média na internetu

Ať už jste příznivcem španělského jazyka, španělské hudby nebo kultury, španělská média na internetu vám mají určitě co nabídnout. Poslouchejte mluvenou španělštinu, sledujte španělské seriály nebo si zatančete na španělskou muziku, to všechno on- line. Na své si přijdou nejen pokročilejší studenti.

Španělské noviny

Zlepšovat svoji španělštinu můžete třeba čtením novin. Na internetu samozřejmě najdete všechny významné španělské deníky. Vyberte si oblast svého zájmu- článek, jenž vás zaujme a klíčová slovíčka z něj, kterým nerozumíte, si přeložte. Nepřekládejte však slovo od slova, význam často vyvodíte z kontextu. Už jeden přečtený článek denně vám bude k užitku. Podívejte se například na www.periodico.com, www.elpais.com nebo www.elmundo.com.  

Španělská rádia

Chcete-li poslouchat španělské rádio, ale nemáte zatím představu, co vám internet může nabídnout, doporučuji rozcestník www.espana.fm. Najdete zde množství španělských rádií vysílajících on- line a pro jejich poslech stačí kliknout na ikonku. Velice rychle si tak vyberete stanici, která vás zajímá. A mé tipy?

Fanouškům typické španělské muziky doporučuji jednoznačně rádio Olé. Žhavé španělské rytmy jsou zde mluveným slovem přerušovány většinou jen minimálně. A máte-li rádi tanec rumba, nenechte si ujít „la noche de rumba“, neboli noc s rumbou, kterou rádio Olé vysílá vždy v sobotu od 22 hodin do 1hodiny ranní.

Dalším tipem pro ty, kteří jsou příznivci španělské hudby, je ES rádio. Jednoznačně upřednostňuje domácí španělskou hudbu, navíc nabízí tematické diskusní pořady. Na své si tak přijdou například milovníci literatury, ale i sportovní fanoušci a zájemci o ekonomické zpravodajství. Starší pořady vyhledávejte v sekci „Fonoteca“.

Hledáte- li klasické komerční rádio, které vám k poslechu nabídne jak světové, tak i španělské současné i nedávné hity, jasným tipem je oblíbené Los 40 principales. Pokud vás zajímá především současná španělská hudba, pusťte si Cadenadial. Heslem tohoto rádia je „to nejlepší z naší hudby“ a na jejich webu v sekci „lo nuevo de dial“ najdete také videoklipy k nejnovějším písničkám.

Pokud vyhledáváte spíše mluvené slovo, zaujme vás Cadenaser. Můžete ho poslouchat živě, nebo si z archivu v sekci „escucha“ rovnou vybrat téma, které vás zajímá. Cadenaser nabízí především zpravodajství (nejen k poslechu, ale i jako krátká videa), ale má i rubriky o zdraví, novinkách v kině nebo rozhovory se zajímavými lidmi a odborníky na různá témata.

Španělská televize

Chcete- li zapracovat na svojí španělštině, ale gramatická cvičení vás nebaví a u slovíček nikdy dlouho nevydržíte, je pro vás vysílání španělských televizí on-line to pravé. Naposloucháte si přízvuk, pochytíte nová slovíčka a vazby a přitom nebudete mít ani pocit, že byste se skutečně učili. Stačí si jen vybrat to, co vás zajímá, a denně tomu věnovat třeba půl hodiny. Výsledky uvidíte velice brzy a rozumět budete den ode dne lépe.

Podívejte se třeba na www.misexta.tv. Nabízí jak klasické zpravodajství včetně sportu, tak i seriály nebo zábavné pořady, kterým jde celkem snadno porozumět a u kterých se možná i pobavíte. Mým tipem pro pokročilejší španělštináře je také pořad „Hoy cocinas tú“ (Dnes vaříš ty), který vám může nejen obohatit slovní zásobu o jídle, ale také vás naučit vařit různé španělské speciality.

On-line televize Asociacion de las televisiones educativas y culturales iberoamericanas se soustředí na problematiku Latinské Ameriky. Najdete zde jak klasické zpravodajství, podrobné kulturní zpravodajství a také mnoho vzdělávacích pořadů. Zajímavý je například „Habla palabra“. Jedná se o obdobu českého pořadu „Nikdo není dokonalý“. Reportérka se v ulicích ptá lidí na význam určitého méně známého nebo nějak matoucího slova. Pokročilejší studenti španělštiny si tak mohou obohatit svoji slovní zásobu.

To nejlepší nakonec

Pro opravdové jazykové nadšence je tu Národní španělská televize a rádio, tedy všechno v jednom. Rádio nabízí hned několik stanic, ze kterých si každý vybere tu, která mu sedí nejvíc. Poslouchat můžete buď on-line, nebo vybírat z rozsáhlého archivu roztříděného podle témat, žánrů i abecedně.

Co se týče televize, v archivu najdete spoustu dokumentů, zpravodajství ze Španělska i ze světa aktualizované ve všední dny třikrát denně, reportáže o událostech předchozího týdne v „Informe semanal“, (obdoba našich 68 hodin nebo Střepin) a také seriály, které si můžete zdarma stáhnout do svého počítače. Nenechte si ujít především „series literarias“, kde najdete seriály na motivy významných děl španělské literatury především  19. a 20. století, například Clarínovu Regentku, kterou si můžete pro snadnější porozumění nejdříve přečíst v českém překladu.

Zdroje:
www.periodico.com
www.elpais.com
www.elmundo.com
www.espana.fm
www.radiole.com
www.esradio.fm
www.los40.com
www.cadenadial.com
www.cadenaser.com
www.misexta.tv
www.atei.es
www.rtve.es 

 

Potřebujete kvalitní překlad? Vybírejte z naší nabídky: překlad stránek, překlady z ruštiny, překlad webových stránek, anglický překlad a překlady do francouzštiny

Přidat komentář