Soutěž studentských esejí

Baví vás dobře a čtivě psát, angličtinu zvládáte levou zadní a výhrou ve výši 750 USD také nepohrdnete? Zapojte se do soutěže Essay Contest Fall 2007! Téma zní: "Arguing against globalization is like arguing against the laws of gravity." (Former UN Secretary General Kofi Annan)

There are a variety of different perspectives and ideas about what globalization is and how it affects people and communities around the world. To some people it means that everyone is a citizen of the global community and to others it means that large corporations take advantage of developing countries to increase profits and exploit resources and workers. Your task is to use your knowledge and personal experience to write a thoughtful response to the following quote, in no more than 1,000 words:

"Arguing against globalization is like arguing against the laws of gravity." – Former UN Secretary General Kofi Annan

The winner will receive USD 750 and be published on the Global Envision website. The top five essay writers will receive a Global Envision t-shirt.

Entries will be accepted September 1, 2007 through December 15, 2007.

Pravidla a další informace: http://www.globalenvision.org/

Potřebujete kvalitní překlad? Vybírejte z naší nabídky: tlumočení italština, překlady z angličtiny, překlad němčina a překlad španělština.

Přidat komentář