Sociální pojištění při práci v USA

Velvyslanec USA v ČR Richard Graber a vicepremiér a ministr práce a sociálních věci ČR Petr Nečas v pátek podepsali dohodu, která ulehčí život českým občanům pracujícím v USA.

Dohoda sejme z českých i amerických občanů nynější povinnost platit sociální pojištění v obou zemích současně.

Občané USA pracujících pro americké společnosti v České republice stejně jako čeští občané pracující pro české firmy v USA musejí podle platné legislativy platit sociální pojištění v obou zemích. Přesto nemají nárok na sociální výhody v jedné nebo obou zemích, protože nesplňují ani minimální požadavky pro jejich získání. To by smlouva měla změnit.

Dohoda umožní pracovníkům a jejich rodinným příslušníkům, aby dosáhly na americké nebo české sociální výhody založené na kombinaci kreditů z obou zemí.

Přibližně 4.400 amerických a českých pracovníků tak bude moci těchto výhod užívat v prvních pěti letech platnosti této smlouvy.

Velvyslanec Graber dodává: "V současnosti má americká vláda podobné smlouvy s řadou zemí na celém světě. Česká republika je ale první zemí v střední a východní Evropě, která tuto dohodu podepisuje. Je to důležitá smlouva, protože zajišťuje americkým i českým pracovníkům a jejich rodinám sociální výhody. Navíc ještě odstranění této zátěže dvojí platby sociálního pojištění dává základ pevným obchodním svazkům."

Ještě před vstupem platnosti musí dohoda projít Kongresem USA a Parlamentem ČR. Spojené státy mají podobné smlouvy o sociálním zabezpečení s 21 dalšími zeměmi, např. Austrálií, Kanadou, Chile, Jižní Koreou, Japonskem a skoro všemi zeměmi západní Evropy.

Potřebujete kvalitní překlad? Vybírejte z naší nabídky: tlumočení italština, překlady z angličtiny, překlad němčina a překlad španělština.

Přidat komentář