Slovník cizích slov on-line

Který si vybrat? Na internetu je k dispozici několik slovníků cizích slov, v různé kvalitě a v různém rozsahu slov. Některé slovníky nabízejí uživateli spoustu možností vyhledávání, jinde najdete jen seznam několika slov na stránce. Prozkoumali a vyzkoušeli jsme je tedy za vás, abyste příště mohli jít najisto.

Jak jsme hledali?

Základním dělícím prvkem šíře slovní zásoby se ukázala tři slova: narkolepsie, banner a optimalizace. Dalším rozdělujícím prvkem byly možnosti vyhledávání. Většina slovníků dovoluje kromě zadání (celého, začátku nebo jen části) cizího slova i možnost nalézt ekvivalent slova českého. Užitečná je i funkce abecedního listování, zvláště když nevíte, co přesně hledáte.

Tři nejlepší

Na základě brouzdání internetem, vyhledávání a porovnávání jsme vybrali tři nejlepší slovníky cizích slov, kde můžete on-line vyhledávat a hlavně nalézt. Pokud bychom měli udělat pomyslný stupínek vítězů, první a druhé místo je nejasné. Oba první slovníky jsou kvalitní, dobré, jen je každý určen jiným uživatelům.

http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/ – pro běžná slova
Největším kladem tohoto slovníku cizích slov je možnost uživatelů přidávat další slova a jejich významy. U každého uživatelem přidaného slova se Vám zobrazí upozornění, který uživatel toto slovo přidal a zda bylo ověřeno editorem.

Slovník obsahuje přibližně 16 tisíc pevných výrazů a přibližně 5 tisíc slov přidaných návštěvníky. Slovník je díky tomu zaměřen více na uživatele, kteří vyhledávají nepříliš odborně specifikovaná slova, spíše potřebují ujasnit přesný význam slov běžně užívaných.

Všechna tři námi vybraná základní slova slovník nalezl bez problémů.

Co se týče vyhledávání, uživatel má všechny zmíněné možnosti, jak abecední listování, tak vyhledávání zadáním cizích slov i českých významů. Stránky jsou pěkné, přehledné a logické.
http://www.slovnik-cizich-slov.cz – pro odborné termíny
Slovník uvádí obsah „řádově 40 tisíc slov a výrazů“, což je jednoznačně nejvíce ze všech on-line slovníků cizích slov. Narkolepsii, banner i optimalizaci slovník obsahuje.

Slova v tomto slovníku jsou více odborně zaměřena. Naleznete tu (na rozdíl od předchozího) slova jako xanthosarcoma, pacificatio, značky chemických prvků a spoustu latinských termínů z oblasti medicíny, práva i jiných oborů.  Přesto je znát, že mu funkce rozšiřování slovní zásoby samotnými uživateli citelně chybí. Slovník například nezná slova jako imbus (ani inbus), linux či icq.
http://slovnik-cizich-slov.uzdroje.com/
Slovník neuvádí počet slov v databázi, ale z našich třech slov nezná banner, za což mu přísluší třetí místo. Nenašel ani jedno z výše uváděných slov předchozích slovníků. Celkově se zdá, že obsahuje mnohem méně slov. Velkým mínusem je ovšem nepřehlednost, vzhledová nepřitažlivost a nelogičnost – dolistovat na konec abecedního seznamu je téměř nemožné.

Dotazy a náměty k tématu pište na email redakce@jazyky.com.

Potřebujete kvalitní překlad? Vybírejte z naší nabídky: překlady angličtina, překlady italština, překlady do němčiny a překlad do ruštiny.

Přidat komentář