Seznamte se s hlaholicí a napište si své jméno!

Roku 863 přišli na Velkou Moravu dva svatí bratři ze Soluně, aby šířili víru na našem území. Během své misie prosadili staroslověnštinu jako bohoslužebný jazyk a vytvořili písmo hlaholici. Od tohoto velkého příchodu letos uplyne 1150 let. Výročí si připomeneme v Národním pedagogickém muzeu zajímavou expozicí.

Hlaholice – základ kultury a vzdělanosti

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy se připojilo k oslavám 1150. výročí příchodu Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu řadou akcí, soutěží či výstav. Jednou ze zajímavostí je možnost napsat si starým slovanským písmem hlaholicí například své vlastní jméno.

Nový interaktivní prvek má návštěvníkům stále expozice Národního pedagogického muzea pomoci lépe se seznámit s písmem hlaholice. Jde o nejstarší, dnes už neužívané slovanské písmo, které soluňští bratři použili jako základ kultury a vzdělanosti Velké Moravy. Národní pedagogické muzeum proto umožní svým návštěvníkům vžít se do role dávného slovanského mnicha opisujícího touto abecedou liturgické knihy a uvedenou techniku si vyzkoušet.

Opište si své jméno! 

„Pomůckou k opisování je mosazná deska s vyrytými znaky. Ty si může návštěvník přesně přenést na kus papíru metodou prokreslování a může si z nich sestavit třeba svoje jméno,“ popisuje princip ředitelka muzea Markéta Pánková a pokračuje: „Jde o takzvanou techniku „brass rubbing“, která má tradici především v anglosaských zemích a v zásadě se jedná o vytváření kopie reliéfního povrchu na papír.“

O dalších celonárodních akcích a zajímavostech věnovaných významu příchodu věrozvěstců Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu se zájemci dozvědí z webových stránek MŠMT nebo z Metodického portálu www.rvp.cz.

Přidat komentář