Ruština Online

Ruským jazykem dnes mluví skoro 150 miliónů lidí, přičemž zejména během posledních let
obliba ruského jazyka u nás opět stoupá. Dnes vám přinášíme
několik volně dostupných materiálů na internetu týkajících se ruského
jazyka.

http://cs.wikipedia.org/wiki/Ru%C5%A1tina
Stránka známé Wikipedie je vhodná zejména pro začátečníky, kteří se chtějí seznámit s historií ruského jazyka i Ruska, s azbukou a základní gramatikou. Vše je v češtině, ale je možné si zvolit i jiný jazyk, třeba přímo ruštinu. Naleznete zde pouze základní informace, nikoli výukové materiály, proto se tyto stránky hodí hlavně těm, kteří uvažují o tom, že s ruštinou začnou, a chtějí si udělat představu o její obtížnosti.


http://www.internetpolyglot.com/lessons-ru-en

Pokud umíte anglický nebo nějaký jiný světový jazyk, určitě navšivte tuto stránku, kde naleznete krátké lekce ruského jazyka. Ke každé lekci je seznam ruských slovíček, u nichž si můžete poslechnout výslovnost pomocí zvukové nahrávky. Témata lekcí  jsou opravdu hodně široká – od oblečení, počasí či zvířat až po astronomii. Tato stránka je vhodná jak pro začátečníky, tak i pro pokročilé.

http://www.stahuj.centrum.cz/…..
Volně dostupný freeware program na převod českých znaků do azbuky. Program nepřekládá slova, ale jen převádí české znaky na jejich ruské ekvivalenty.

http://www.slunecnice.cz/sw/…..
Pokud s ruštinou teprve začínáte, určitě se Vám bude hodit rusko-český slovník. Na této stránce je zdarma ke stažení.

http://www.pravda.ru/
Jestli máte chuť přečíst si něco v azbuce a zajímá vás současné dění v Rusku, podívejte se na internetovou variantu ruských novin Pravda.

http://map.rin.ru/index_e.html
Pokud máte větší zájem o reálie Ruska, např. z hlediska geografie, pak je tady mapa Ruska a jeho členění. Na této stránce si můžete vybrat region Ruska, který Vás zajímá a kliknutím se o něm dozvědět další informace, např.: fotky, historii, památky, aktuální počasí a mnoho dalších zajímavostí.

http://www.gramota.ru/links.html
Na tomto studijním webu si můžete vybrat z několika desítek funkcí. Např. je možné navštívit studovnu (on-line publikace, články, recenze, bibliografie k určitému tématu atd.), archiv (obsahuje starší věci ze studovny), dále je tam také možnost diskuze na chatu nebo fóru k určitému tématu. Taky zde můžete najít 5 on-line slovníků, a mnoho dalšího. Tyto stránky vyžadují pokročilou znalost ruštiny.

http://www.yamal.org/ook/index.htm#cont
Stránky věnované pravidlům ruského pravopisu. Ruskou ortografii najdete na této stránce vysvětlenou  pomocí textů a tabulek.

http://www.kulichki.com/moshkow/
Tato stránka je vhodná pro pokročilé, najdete zde volně dostupnou ruskou literaturu nejrůznějších žánrů.

http://www.paco.net/~odessa-mag/slovar/
Něco zajímavého na konec, vhodné zejména pro mladé lidi chystající se do Ruska: slovník slangu ruské mládeže.

Online studijní materiály k cizím jazykům hledejte v jazykových rozcestnících dalších tematických webů: Angličtina Online, Němčina Online, Francouzština Online, Španělština Online a Italština Online. Jazykové kurzy ruštiny hledejte v databázi www.Jazykovky.cz.

Přidat komentář