Rozmluvte se co nejdříve!

Jedno známé rčení praví: „Kolik řečí umíš, tolikrát jsi člověkem“. V dnešní moderní době pro nás ono „tolikrát jsi člověkem“ znamená hlavně „tolikrát se zvýší Tvá možnost na uplatnění, tolikrát vyšší bude šance pracovat v zahraničí, o tolik zajímavější bude Tvůj životopis.“

Studenti a cizí jazyky

Většina mladých lidí si tuto skutečnost ověří na vlastní kůži již při hledání prvních brigád. U těch lépe placených totiž většinou v inzerátu narazí kromě jiných požadavků na nutnou znalost jednoho a více cizích jazyků. Cizí jazyky se zkrátka vyplatí. Podle průzkumu veřejného mínění Eurobarometr používá polovina Evropanů cizí jazyky v práci a 45 % je jich přesvědčeno, že díky jazykovým znalostem získali ve své zemi lepší pracovní uplatnění.

Protože přes rok nemá běžný student příliš mnoho času na vycestování do zahraničí, rozhodně stojí za to využívat možnosti, které jsou v současné době širší a širší. Kromě povinných jazyků si do rozvrhu přidat jeden další, nebát se předmětů vyučovaných v angličtině nebo využít příležitosti přípravných kurzů na získání různých certifikátů (FCE, CAE). 

Konverzace vás bude bavit!

Existují ale i možnosti pro ty, kteří nemají potřebu trávit ve školních lavicích více času, než je nezbytně nutné. Nejlepší formou je samozřejmě co nejčastější konverzace s rodilým mluvčím. Vždyť právě schopnost mluvit cizím jazykem plynule je to, co Vám u prvních přijímacích pohovorů poslouží ze všeho nejlépe. A kde potkat tyto rodilé mluvčí a mít šanci si s nimi i vícekrát pohovořit? Některými z možností jsou například pravidelné párty Nation 2 Nation, ubytování zahraničních studentů nebo jazykové kurzy zaměřené na intenzivní konverzaci, jako je třeba jazykový projekt SPEAK!

Rozhodně stojí za to všechny možnosti prozkoumat a začít s vylepšováním jazykových dovedností co nejdříve.  Nikdy totiž nevíte, kdy přijde jedinečná příležitost- ať už pracovní nebo jakkoli spojená se zahraničím a s cestováním. V takové chvíli by byla škoda nemít nějaké to cizojazyčné eso v rukávu!

Více informací o možnostech získání certifikátů, o Nation 2 Nation a o projektu SPEAK! naleznete v odkazech na stránky.

Přidat komentář