Rozhovor: Proč studovat v Austrálii…

Přinášíme rozhovor s Jaroslavem Tykalem, ředitelem agentury, která zprostředkovává studijní a pracovní pobyty v Austrálii, kde on sám studoval a pracoval jeden rok a během několika dalších návštěv ji téměř celou procestoval. Dnes předává svoje zkušenosti zájemcům, kteří do Austrálie odjíždějí za studiem a prací.

Proč jste si zvolil pro studium právě Austrálii?

Austrálie mě zajímala odmalička. Pamatuji si, že jako teenager jsem sledoval seriál „SKIPPY“, ve kterém hlavní hrdina nechodil do školy kvůli velkým vzdálenostem v Austrálii, a studoval doma pomocí vysílačky. Za domácího mazlíčka měl klokana, se kterým podnikal spoustu dobrodružství. Už tehdy mě Austrálie velmi zaujala. Věděl jsem, že jednou zjistím, jestli to tak v Austrálii skutečně je.

To je originální důvod. Proč ale volí Austrálii pro studium a práci stále více mladých Čechů a Slováků?

Austrálie je ideálním místem, kde lze spojit studium s prací, poznat nové přátele z celého světa a prožít spoustu dobrodružství při cestování po Austrálii. Studium v Austrálii patří mezi stále populárnější, ročně odjíždí do Austrálie studovat okolo 3000 Čechů a Slováků hned z několika důvodů:

 • klima
 • pláže
 • exotika

Komu by se to nelíbilo? Každý kousek Austrálie je pro Evropana exotický, nádherný a naprosto unikátní svojí různorodostí a rozmanitostí, ale také příznivý:

 • přijatelnou cenou – díky klesajícímu kurzu australského dolaru (před deseti lety byl kurz 23,- Kč / 1 AUD, dnes je kurz 15,- Kč / 1 AUD) je studium v Austrálii levnější, než v některých anglicky mluvících zemích,
 • přijatelnými životními náklady – díky pracovnímu povolení a nízkým životním nákladům si můžete pobyt v Austrálii užít opravdu naplno,
 • životním stylem – v Austrálii  vás příjemně překvapí přátelská, otevřená a mírná povaha Australanů. Vstřícní a příjemní jsou i lidé v bankách, na úřadech a na policii.

Jak probíhá vyřizování pobytu a jak je to časově náročné?

V první řadě je třeba se rozhodnout pro místo studia v Austrálii. Poté je potřeba si rozmyslet termín odjezdu, nástup ke studiu, délku studia, zvolit správné kurzy, typ ubytování v Austrálii a mnoho dalších parametrů pobytu. V Austrálii platí, čím severněji, tím tepleji, čím větší město, tím větší výběr škol a kurzů, více pracovních příležitostí, ale také vyšší životní náklady (Sydney, Melbourne).

Naopak, čím menší město, tím pohodovější atmosféra a více klidu na studium a nižší životní náklady (Brisbane, Perth, Cairns, Gold Coast, Adelaide). Všechna tato kritéria je potřeba zvážit před zahájením vyřizování pobytu.

Jazykový pobyt v Austrálii je sjednán během několika týdnů, hlavně díky mnohem jednoduššímu vyřizování víz od září 2008, a také již není potřeba absolvovat lékařskou prohlídku. Přesto doporučuji začít obstarávat všechny náležitosti 1 – 2 měsíce před předpokládaným odletem.

Kam jezdí nejvíce studentů?

Většina českých a slovenských studentů míří do Sydney, díky nejširší nabídce škol a kurzů, ale také pracovních pozic v Austrálii. V Sydney jsou tři oblasti, kde je nejvíce škol: City, Manly a Bondi Junction. Každý si tak může vybrat lokalitu pobytu dle svých preferencí.

 • City – je rušné, tak jak zpravidla centra měst bývají.
 • Bondi Junction – blízko do centra i na pláž.
 • Manly – tady se mi líbilo úplně nejvíc, tam jsem během svého ročního pobytu v Austrálii bydlel. Dostanete se tam trajektem ze City, cesta trvá 30 minut a z ruchu velkoměsta jste rázem na riviéře. „O Manly se říká, že je to nejhezčí pláž v Sydney a mohu potvrdit, že tomu tak opravdu je.“

Jaké další destinace jsou populární?

Mezi ostatními destinacemi jsou stále populárnější města na východním pobřeží Austrálie.

 • Ve státě Queensland (Brisbane, Gold Coast, Cairns, Byron Bay atd.) a pak Perth a Melbourne. Hlavní město Queenslandu, je hezké moderní město, kterým protéká řeka Brisbane.
 • Pro studenty, kteří se chtějí věnovat v Austrálii sportu a především surfování, je rájem Gold Coast. Je to turistické centrum Austrálie, moderní město s mnoha hotely a mrakodrapy, dlouhé pláže a skvělé vlny.
 • Pro potápěče Cairns (blízko je Great Barrier Reef).
 • Pro lyžaře Melbourne, odkud se v zimě jezdí lyžovat do Snowy Mountains.
 • Melbourne je nejvíce evropské město, najdete zde mnoho divadel, různých kulturních a sportovních akcí a také malých kavárniček a restaurací, jak jste zvyklí z Evropy.
 • Centrum Perthu, přestože je to velkoměsto, je celkem malé. O Perthu se říká, že je to nejvíce odříznuté velkoměsto na světě. Bude vyhovovat těm, kteří mají raději klidnější města. Co mají všechna města společné, je neuvěřitelná čistota – všude! O svoji bezpečnost se také bát nemusíte, ani při procházce noční Sydney.

Druhý díl rozhovoru najdete na stránkách časopisu jazyky.studium.práce příští týden.

Rozhovor připravila Kamila Dufková s ředitelem agentury STUDYLINE, panem Jaroslavem Tykalem

Potřebujete kvalitní překlad? Vybírejte z naší nabídky: překlady do angličtiny, překlady němčiny, překlad do češtiny a překlady z francouzštiny.

Přidat komentář