Recitační soutěž v německém jazyce má své vítěze

Máte doma nadané dítko, které rádo povídá? Nebo malého školáka, který chodí na výuku němčiny? Všechny mladé němčináře, kteří se nebojí přednést básničku před ostatními sdružuje již třetím rokem Pražský literární dům autorů německého jazyka a Rotary Club Bohemia v recitační soutěži pro rodilé a nerodilé mluvčí.


Ve středu 20. března proběhlo v pražském Grand Hotelu Bohemia finále již třetího ročníku dětské recitační soutěže, kterou pořádá Pražský literární dům autorů německého jazyka a Rotary Club Bohemia. Letos poprvé včetně nejmladších dětí od sedmi let!

Vítězi kategorií pro nerodilé mluvčí se stali Jan Pařík ze Základní školy k Milíčovu a Barbora Talacková a Dominika Perlínová ze Základní školy německo-českého porozumění. V kategoriích pro německé rodilé mluvčí zvítězily Anna Klara Kouba a Anna Giese ze Základní školy německo-českého porozumění a Thien Ha Mink z Německé školy v Praze. Diváky i porotu si jednoznačně získal jedenáctiletý Rafael Spurný, který se představil v nové hudební kategorii se zajímavým provedením známé Goethovy balady Erlkönig a obdržel zvláštní ocenění a cenu pro vítěze.

„Do letošního ročníku se přihlásilo přes 80 žáků a studentů z deseti škol z celé České republiky. O první příčky nakonec soutěžilo 13 finalistů,“  říká David Stecher, ředitel Pražského literárního domu. Soutěžící byli rozděleni do sedmi kategorií podle věku a mateřského jazyka. Letos se poprvé účastnili i nejmladší interpreti ve věku 7-9 let a byla zavedena i kategorie hudební interpretace literárního textu.

Hravé básničky, žertovná óda nebo vlastní tvorba zazněla z úst finalistů

Po úvodním vystoupení dětí z Kids Company recitovali své texty finalisté. Porota a diváci v jejich podání slyšeli například hravé básničky Ericha Kästnera, žertovnou Ódu na cibuli Pabla Nerudy či dokonce vlastní tvorbu soutěžících. O vítězích rozhodovala pětičlenná porota, ve které se setkali Gerald Schubert z Radia Prag, herečka Markéta Richterová, Eva Giese, předsedkyně dozorčí rady Pražského literárního domu, Dagmar Toufarová, šéfredaktorka časopisu Freundschaft a Angelika Eder, vedoucí kulturního programu Goethe-Institutu. „Na vítěze čekala finanční odměna a pozvání na jednodenní recitační kurz,“  říká Stecher. Podle něj však o vítěze ani tolik nejde. Všichni účastníci předvedli letos skvělé výkony, ale hlavní je podpořit u mladé generace zájem o německý jazyk.

Slavnostním večerem soutěže provázeli Eckart Baum ze společnosti E.ON a Markéta Frank z českoněmecké školky Kids Company. Akce se konala díky podpoře firem ŠkoEnergo, E.ON, Giese & Partner, Amadito & Friends a Sberbank.

Přidat komentář