Procvičujte s dětmi angličtinu i doma!

Pokud vaše ratolesti navštěvují anglické kroužky nebo s jazykem válčí ve škole, zkuste si angličtinu občas připomenout i doma. Nebojte se, procvičovat ji můžete i zábavným a nenuceným způsobem. Poradíme vám jak na to v 10 jednoduchých tipech!

1. Básničky a říkanky

Klasikou v procvičování (nejen) cizí řeči jsou básničky a říkadla. Je jich spousta a mají jednu obrovskou výhodu – dobře se pamatují! „Pokud dětem dobře vysvětlíte význam a obsah básniček, snadno si jej zapamatují a ještě se naučí nová slovíčka v souvislostech,“ radí Marek Kadlec, ředitel britské společnosti Wattsenglish.

2. Videa u dětí vítězí

Videa a pohádky děti milují! Dopřejte jim pro změnu anglickou verzi. Díky pohádkám a příběhům si děti cizí řeč osvojují úplně přirozeně a angličtinu automaticky dostávají „do ucha“. „U nás vede seriál Wallace and Gromit, a čaroděj ze země Oz,“ usmívá se Darina Višňová, maminka šestileté Aničky. Možnosti jsou pestré a vybrat si můžete cokoliv.

3. Písničky se hodí i do auta

Dalším oblíbeným trikem pro procvičování angličtiny jsou písničky. Můžete je poslouchat všude, v autě, na cestách, u kamarádky… Pokud vaše ratolesti už přestanou bavit dětské zpívánky, klidně přeladit na modernější hudbu. Anglicky dnes zpívá téměř každá hvězda.

4. Přečtěte si pohádku

Oblíbené příběhy i pohádky jsou už dostupné i v anglických verzích. Můžete si s dětmi zalézt pod peřinu a předčítat kouzelné příběhy v angličtině. Uvidíte, že se z oblíbených postaviček díky cizí řeči rázem stanou noví hrdinové! „Nejdůležitější bezesporu je, aby děti příběhům nebo obrázkům v knížkách porozuměly a aby je to bavilo. Interaktivní cvičení a čtení je proto ideální,“ dodává Marek Kadlec.

5. Nebojte se ani učebnic

Zábavná a interaktivní cvičení najdete i v různých anglických materiálech a učebnicích. Na některých webových stránkách jazykových škol mají také různé kluby pro děti a ukázková videa a hry, pokud tedy zapátráte, rozhodně najdete spoustu možností. 

6. Napište přáníčko nebo tajný vzkaz

Pokud chcete procvičit psaní, zkuste to zábavně a hravě. Pište s dětmi třeba tajné vzkazy, příběhy nebo přání učitelkám nebo kamarádům. Můžete zkusit i oblíbenou dětskou hru „šibenice“, fantazii se meze nekladou.

7. Kreslete!

V angličtině si můžete užívat i kreslení a kreativní hrátky! Můžete nakreslit nebo vymodelovat anglickou ZOO, mísu ovoce, dopravní prostředky, vaši rodinu atd. Mějte jen na paměti, že je potřeba používat jednoduchá slova, aby na ně vaše dítko stačilo.

8. Anglické hry

Hry a pestrá cvičení jsou ideálním skloubením zábavy a zlepšení angličtiny! „U menších dětí by měly být hry základem výuky. Můžete se s nimi schovávat, dávat si hádanky, hrát si na zvířátka, fantazii se meze nekladou,“ potvrzuje Marek Kadlec. „Soustřeďte se na mimiku, gesta, výrazy i atmosféru projevu, aby si dítě všechno zasazovalo do kontextu,“ dodává.

9. Pohybové aktivity zpestří dlouhou chvíli

Pohyb, smích a lumpárny k dětem patří. Můžete je ale zapojit i do světa cizí řeči. Běhejte, skákejte, předvádějte zvířátka, smějte se – to všechno v angličtině. Děti se tak naučí, že angličtina je zábava a budou se těšit na každou chvilku s anglickým jazykem!

10. Nevíte si rady? Pexeso to jistí

Oblíbené pexeso ani nemusíte měnit, stačí jen vyslovovat obrázky v angličtině! Existují samozřejmě i originální anglické verze, ale pokud je nemáte, stačí si vytisknout několik jednoduchých dvojic obrázků a pexeso je hotové raz dva. Kromě paměti potrénujete i angličtinu, a navíc to bude zábava!

Přidat komentář