Proč studovat v zahraničí?

Stále váháte, zda zkusit či nezkusit studium v zahraničí? Zdá se vám to zbytečné? Nebo moc drahé? Anebo vám připadá vyřizování studia v zahraničí příliš složité? Připravili jsme pro vás sérii článků, kterými vám chceme zjednodušit vaše rozhodování při výběru vhodného jazykového zahraničního kurzu. Proč tedy studovat v zahraničí?

Studium v zahraničí je nenahraditelné

Studium v cizí zemi vás může velmi obohatit a mnohdy příjemně překvapit, v zahraničí samotném, ale hlavně po návratu domů. Nic totiž nedokáže nahradit pobyt a studium v zahraničí, jestliže se chcete zdokonalit v cizím jazyce, nebo poznat jinou kulturu.

A co víc, nejenže se cizí jazyk naučíte mnohem rychleji a přirozeněji, pobyt v cizí zemi vám dá také zkušenosti a dovednosti, které dále využijete a několikanásobně zúročíte v dalších studiích a práci.

Osobní růst

Studenti, kteří se ze zahraničního studijního pobytu vrátili, často svoji zahraniční zkušenost hodnotí jako zkušenost, která jim pomohla dospět jak mentálně, tak intelektuálně. Pochvalují si, že se setkali s novými způsoby myšlení a životního stylu, což jim dodalo odvahu a sebedůvěru, a stali se tak samostatnější a nezávislejší.

Pro mnoho studentů může být jazykový pobyt v zahraničí první příležitostí, kdy jsou „pryč z domu“ – daleko od známého prostředí, od rodiny a přátel. Není to úplně nejjednodušší, obzvlášť na začátku, ale stojí to za to. Zahraniční zkušenost vám změní život.

Poté, co se ponoříte do nové kultury, v novém, často odlišném školním prostředí zvládnete cizí jazyk a poté, co si vyzkoušíte život cizince se vším všudy, vrátíte se domů se zvýšeným sebevědomím a oprávněnou hrdostí na to, co jste dokázali.

Pohled na svět „novýma“ očima

Je téměř jisté, že se vrátíte s informovanějším a přesnějším pohledem na světové problémy. Studium v zahraničí vám rozšíří vaše intelektuální obzory a prohloubí vaši znalost a porozumění mezinárodním, politickým a ekonomickým otázkám dnešního světa. Také bezprostředně poznáte, jak se jiná kultura staví k úkolům a požadavkům každodenního života, prakticky si ověříte, co ve skutečnosti pojem „globální mezinárodní kultura“ znamená a pochopíte důležitost mezinárodní spolupráce.

Možná také lépe porozumíte dění ve své vlastní zemi, jejímu způsobu života a roli v mezinárodních záležitostech. Skrze vaše učitele, spolužáky a lidi, které v zahraničí potkáte, zjistíte, jak se ostatní lidé dívají na Českou republiku a její roli v dnešním světě. A také na vlastní kůži pocítíte, jak je důležité naučit se cizí jazyk a používat jej.

Zaměstnavatel to má rád

Studium v zahraničí nepřispívá pouze k vašemu osobnímu růstu a zlepšení znalostí, může zároveň vylepšit vaše šance na dobré a kvalitní zaměstnání, obzvláště v oborech jako jsou obchod a marketing, mezinárodní vztahy či vládní služby.

Zaměstnavatelé většinou dávají přednost těm, kteří mají nějakou zahraniční zkušenost, ať studijní, či pracovní. Vědí, že studenti, kteří úspěšně absolvovali zahraniční kurz, velmi pravděpodobně budou mít kromě znalostí cizího jazyka také mezinárodní znalosti a zkušenosti.

Komunikační dovednosti, analytické schopnosti, porozumění a znalost zvyků a prostředí cizí kultury, flexibilita, houževnatost a schopnost přizpůsobit se novým podmínkám a konstruktivně se vyrovnat se změnami – takových zkušeností si zaměstnavatelé cení velmi vysoko.

Jaké jsou vaše cíle?

Poté, co jste popřemýšleli nad zmíněnými přínosy studia v zahraničí, musíte se zamyslet nad tím, co chcete v zahraničí studovat. Zvažte vlastní důvody, protože ty se později stanou vašimi cíly a vaším osobním měřítkem úspěchu. Proč chcete jet studovat do zahraničí?

  • Chcete se naučit cizí jazyk, nebo se v něm zlepšit.
  • Toužíte poznat jinou kulturu.
  • Přemýšlíte, jak si zpestřit svá studia.
  • Plánujete připravit se na mezinárodní zkoušky či studia na zahraniční škole.
  • Vaším snem je cestovat a poznat nové lidi.

Existuje spousta rozumných důvodů, proč studovat v zahraničí. Ale ať jsou vaše důvody jakékoliv, vždycky by měly být pozitivní. Studium v zahraničí byste neměli chápat jako útěk od problémů doma nebo ve škole. Zvyknout si na život v cizí zemi může být samo o sobě stresující, a proto čím více budete schopni zaměřit se na vámi stanovené cíle, tím lépe zužitkujete svou zahraniční zkušenost.

Tip pro vás! Největší výběr jazykových kurzů nejen v zahraničí najdete v databázi jazykových škol www.jazykovky.cz.

Další díly ze seriálu o studiu v zahraničí:

Potřebujete kvalitní překlad? Vybírejte z naší nabídky: překlad do polštiny, překlad francouzština, překlad angličtiny a překlad němčiny.

Přidat komentář