Překlady textu písní na internetu

Většina z nás si někdy zkusila neuměle přeložit svou oblíbenou píseň (nejčastěji z angličtiny), ale napadlo vás někdy, že profesionální překlady textů písní do češtiny mají svá úskalí a potíže jako každý jiný překládaný text? Mezi překladateli můžeme dokonce najít odborníky, kteří se specializují na překlady textů písní do češtiny.

Překlady a překládání

Překládání písní lze rozdělit na dvě skupiny. První z nich určitě znáte – prozpěvujete si vaši oblíbenou písničku a zajímá vás, o čem se v ní zpívá. Se slovníkem v ruce se proberete neznámými slovíčky a objasníte si jejich význam.

Jiná situace nastává v případě, že překladateli jde nejen o přeložení textu, ale zároveň o to, aby přeložená píseň šla ruku v ruce s hudbou (více v článku Profesionální překlady textů písní).

V populárních písních se často vyskytuje slang (a obecně nespisovný jazyk), který komplikuje vhodný překlad textů do češtiny. Podobně jako v ostatních druzích překladů jde o dobrou znalost nejen jazyka, ale i konkrétní kultury a prostředí, což pomůže např. v případě, kdy autor odkazuje na dílo, jenž český posluchač nezná.

Překlady textu písní na internetu

Chcete si přeložit svou oblíbenou písničku z angličtiny či němčiny? Najít větší databázi překladů textu písní na internetu se nám bohužel nepodařilo. Přinášíme však pár tipů na webové stránky, kde můžete najít své oblíbené songy.

http://www.supermusic.sk
Na tomto webu si můžete kromě přeložených písní najít ke svým oblíbeným hitům i akordy. Webové stránky tvoří i samotní uživatelé, kteří do něj vkládají texty svých songů a dokonce i jejich překlady.

 

 

http://www.diskografie.cz
Server vznikl jako databáze textů písní a v minulém roce rozšířil svůj záběr i o překlady textů písní. Na stránkách najdete vyhledávač pro lepší orientaci a vyhledávání písní.

 

 

 

http://www.brouci.com
Klasikou
populární hudby jsou Beatles, kteří stále mají silnou fanouškovskou
základnu. Z řad jejich největších obdivovatelé pocházejí i autoři webu
Brouci.com, jenž obsahuje i část s překlady textů písní. Na uvedené
stránce stačí vybrat příslušnou desku a následně song, jehož znění je
dostupné v angličtině i češtině.

 

 

http://www.bravoweb.cz
Spousta z nás si vzpomene na časopis Bravo, který pravidelně přináší překlady textů nejhranějších hitů. Díky rozšíření internetu si můžete spoustu současných populárních songů najít v databázi překladů písní, která je volně přístupná na internetu

 

 

 

http://masterplan.borec.cz/
Zájemců o metalovou hudbu se bude tato stránka, která je „zaměřená na správnou muziku“, jak píše její autor. Kromě českých překladů nabízí i životopisy metalových kapel a recenze jejich alb.

 

 

http://pohodar.com/preklady/index.htm
Překlady písní z angličtiny spolu s jejich originálem najdete i na těchto
stránkách. Užitečný je abecedný seznam dle interpretů, který lépe
umožňuje orientovat se v databázi přeložených písní.

 

 

 

 

http://www.karaoketexty.cz/
Na své si přijdou milovníci karaoke textů, videoklipů a překladů textu písní na této přehledné stránce. Projekt začal vznikat v rámci autorovy bakalářské práce a nadále se rozvíjí dál. 

 

 

 

 

 

Potřebujete kvalitní překlad? Vybírejte z naší nabídky: překlad do polštiny, překlad francouzština, překlad angličtiny a překlad němčiny.

Přidat komentář