Překladače textu zdarma?

Na rozdíl od nejrůznějšího software pro překladatele (CAT nástroje), který slouží jako podpora při překladech, na internetu lze najít i programy, které slibují automatický překlad zdarma. Jsou však opravdu zdarma?

 

Překlad provedený překladatelem vs. strojový překlad

Překladače textu mají různou úroveň zpracování, je však nutno počítat s tím, že se jedná o strojový překlad, který nenahradí kvalitní překlad provedený překladatelem.

Strojové překlady jsou vhodné pokud potřebujete přeložit soukromou korespondenci a další osobní doklady či chcete-li získat rámcovou představu o obsahu textu.

V případě, že jsou překládané dokumenty určeny pro veřejnou prezentaci či jen vnitropodnikovou brožuru, která vyžaduje zachování terminologie a kvalitu překladu, pak se obraťe na kvalifikovaného překladatele nebo překladatelskou agenturu.

Překladače textu  zdarma po omezenou dobu (trial)

Překladačů textu existuje několik druhů, ale většina z nich má nějaké omezení (obvykle časové či funkční). Často se s jejich omezenou verzí dá pracovat jen krátkou dobu (2 hodiny) – jsou zkrátka určeny pro vyzkoušení. Největší výběr programů je samozřejmě pro angličtinu.

Eurotran – vhodný pro překlad internetových stránek (použít se však dá i pro překlad jiných dokumentů – jen je třeba uložit tyto dokumenty s příponou html). Lze jej použít hned po instalaci. Počítejte však s tím, že bude fungovat pouze dvě hodiny, a pak budete vyzváni k zaplacení předplatného (program lze pak  používat na dvou počítačích zároveň).

Wordmaster
– anglicko-český překladač textů, který pracuje stejně jako Eurotran (tj. pouze dvě hodiny). Je vhodný i pro překlad jiných textů než internetových stránek.

Mikrotron – překladače z angličtiny či němčiny, které vám zaberou více místa na disku, ale jejich použití je neomezeno dokonce po celé dva dny.

Britanik – další z překladačů textu pro překlad anglických internetových stránek. Program přidá své tlačítko do lišty prohlížeče Internet Explorer či Mozilla Firefox a při kliknutí se zobrazená stránka okamžitě přeloží do češtiny při zachování původní grafické podoby.

PC Translator 2007 – oboustranný překladač textů, překladač www stránek, překladač e-mailů a multioborový slovník s výslovností namluvenou rodilými mluvčími. Zkušební verze je omezena malou databází slovní zásoby.

Při kupování těchto programů dejte pozor na to, abyste si správně vybrali produkt, o který stojíte. Tzv. multilicence mohou být dostupné pouze lokálně (tj. pouze v dané firmě) či pro neomezený počet uživatelů bez ohledů na místo. Od toho se samozřejmě odvíjí jejich cena.

Překladače textu zcela zdarma

ABC TransDict 2008 – program pro překlad z angličtiny, němčiny a italštiny do češtiny a slovenštiny a naopak. K programu je třeba si stáhnout zvlášť databázi daného jazyka. Překladač je k dispozici po neomezenou dobu a zdarma.

Mikrotran98 – překladač textu z angličtiny do češtiny, který překládá po jednotlivých větách. Překladač je poněkud starší, ale je k dispozici zcela zdarma.

Pro práci s anglickými texty a studium angličtiny zkuste portál Angličtina-online, kde najdete vše o anglickém jazyce. Podobně je zaměřena i Němčina-online, Francouzština-online, Španělština-online, Italština-online.

 

Přidat komentář